Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

Bisiklet bir yaşam biçimidir

By 01/08/2015Kasım 12th, 2015No Comments

Antalya’dan Devrim’in hikayesi herkes görsün istedim. Bu yazı bir çoğumuzun hislerini yansıtıyor.

Hayatım boyunca hiç arabam olmadı, bu gidişle daha uzun sürede olmayacak gibi, zaten hayallerim arasına da hiç girmedi. İki teker ile yaşamın döngüsüne eşlik etmek bütün ömrüm boyunca dileğim. Antalya’da ailemle birlikte yaşıyorum. Bir kamu kurumunda çalışıyorum. Hayatın içinde ulaşmam gereken her yere ve nerede ise herşeye bisiklet ile ulaşımımı sağlıyorum 6 yaşımdan bu yana. İşyerime,mutluluklara ortak olmak niyetine eş, dost, arkadaş düğünlerine, hastalara şifa niyetine ziyaretlere, çarşıya, pazara, ruhumu şenlendiren konserlere, tiyatroya, sinemaya ve en iyi dost bildiğim uçsuz bucaksız zenginlikleri ve güzellikleriyle kucaklaştığımız doğaya, mucizeler yaratan ve beni en başta kendimle, doğa, insan, kent, canlı cansız herşeyle barışık kılan ve ulaştıran, kimi zaman dostlarıma da yer açıp, iki kişiyi taşıma zahmetine katlanan, iki tekerin melodisiyle bisiklet türküleri söyleten ve iki pedalla yol almanın keyfini yaşatan bisikletime sonsuz teşekkürler…

bisiklet kulturuHayallerim arasında, gücümün yettiği ölçüde bisikletim ile dünyayı dolaşmak da vardı. Antalya ve çevresini büyük bir mutlulukla pedallamanın yanında, son bir yıldır şehir dışı turlarına katılıp, dağ, dere, tepe aşınca bu hayalime biraz daha yaklaştığımı hissediyorum. Ve inanıyorum ki aşk ta bana pedallayarak gelecek ve ben dünyanın en güzel mucizelerinden biri olan bebeğime bisiklet üstünde ninniler söyleyeceğim.

Bisikletle hayatta yol almak, yaşama sevincinin yanında, dokunduğu hiçbirşeyi incitmeden, alışılagelmiş bütün kalıplara meydan okumaktır nazarımda. Yıllar içerisinde bir kadın olarak bisiklet kullanıcısı olmanın türlü zorlukları ile de mücadele etmiş, “oğlan çocuğu musun hala bisiklet üstünden inmiyorsun” uyarılarına rağmen yılmadan, aklım, yüreğim ve bütün enerjimle yol almanın yarattığı güzel duyguları hiçbirşeye değişmem.

Sizin de hayatınız bisikletle birlikte değiştiyse, hikayenizi ve bir fotoğrafınızı gönderin, bisikletizm‘de yayınlayalım.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz