Skip to main content
BisikletizmBisikletli YaşamKitap

Bisiklete binerken ne giymeli acaba?

By 26/08/2015Kasım 23rd, 20152 Comments

Geçen hafta İskoçya Bisiklet Turumuz sonrasında bike cafe ve şehirde bisikletli ulaşım konusunda biraz fikir sahibi olmak için Londra’da 3 gün geçirdik. Avrupa ülkelerinde en sevdiğim şeylerden birisi 3-4 katlı kitapçılara gidip, “seyahat” bölümündeki bisikletle gezenlerin kitaplarının olduğu rafın tamamını toplayıp, yumuşak bir koltuğa yerleşip saatlerce orada kalmak. İlk Glasgow’da keşfettiğimiz Waterstones’un Edinburgh ve sonrasında Londra’daki şubesine de uğramadan geçmedik.

Raflardan birinde tesadüf eseri elime geçen bu kitabı görünce aklıma 20 Eylül’de bu yıl üçüncüsü yapılacak Süslü Kadınlar Bisiklet Turu geldi. Bu yıl turda nasıl bir elbise giyecektim ve daha da önemlisi bisikletimi nasıl süsleyecektim? Bana ilham verebileceğini düşünerek kitabın sayfalarına göz atmaya başladım.

bisiklete binerken ne giymeli

“Geçenlerde okuduğum bir yazıda kadınların bisiklete binmesinin hijyenik açıdan uygun olup olmadığı ayrıntılı bir şekilde ele alınıyordu. Yazar ‘uygun olsa da olmasa da, kadınlar bisiklete biniyorlar’ diyor ve ekliyordu ‘sonuçlar ise muhteşem’. Diğer herşeyde olduğu gibi, kötü bir tecrübe abartılarak anlatılmış olabilir ve bu kulaktan kulağa dolşan hikayenin gerçeklik payını sorgulamak gerekir. Kadınların bisiklet binmesinin iyi mi kötü mü olduğunu tartışmak anlamsız. 10 mil bisiklet sürme kapasitesi olan bir kadın 50 mil sürerse, kuşkusuz bisiklete binmek kadınlar için zararlıdır.”

1897’de bayan FJ Erskine tarafından yazılan Lady Cycling – What To Wear And How To Ride (Bisikletli Kadın – Ne Giymeli ve Nasıl Bisiklet Sürmeli) kitabı bu şekilde başlıyordu. Kitabın 19.yy’ın sonunda bir kadın tarafından kadınlar için bir bisiklet sürme rehberi olarak hazırlandığını ise içerik listesinden anladım:

Sağlık ve Sosyal açıdan Bsisiklet, Şehir ve Kırsal için Kıyafet Seçimi, Bisiklete nasıl binilmeli ve nasıl binilmemeli, Şehirde Bisiklet Kullanımı, Rampa Tırmanışı, Bisiklet Bakımı vs.

Viktorya döneminin sonları, bisikletin parladığı günlerdi; bisiklet kullanımı erkekler kadar kadınlar arasında da ilgi görmeye başlamıştı. 1890’ların sonlarında kadınların da bisiklete binmeye cesaret etmesi ile bu konuda kitap ve makaleler yayınlanıyordu.

Lady Cycling de bu kitaplardan birisi. Elbette ilgimi çekmişti. Kitapçıda rahat bir koltuğa geçip okumaya devam ettim.

Bisiklet gidonu için sepet fiyatları mı? Hadi bisiklet fiyatlarına başka bir perspektiften bakalım:

“Bir bisiklete sahip olma maliyeti bir midilli ile neredeyse aynı ancak midillinin masrafları satın alındıktan sonra devam ediyor:koşum takımı, nallar, yem, seyis vs. Bisiklet ise günde 15 dakikalık temizlik dışında başka birşey istemiyor.”

19.yy’da bisiklet kullanımı hakkında bir kitap okuduğumu aklımda tutarak devam ediyorum ancak bahsettiği konu 21.yy’da da geçerliliğini koruyor:

“Bu hareketin (bisiklete binmek) etkileri sosyal açıdan çok büyük olacak. Farklı sosyal sınıflar arasında bisiklet kullanımının yaygınlaşacağını düşünüyorum. Bisiklete binen bir belediye başkanı, bisiklete binemeyene göre, yönetmekte olduğu bölgeyi daha iyi tanıyıp, sorunları anlayabilecektir.”

Ve kitabın en enteresan kısmına geliyorum; kadınlar bisiklete binerken ne giymeliler:

“Parkta bisiklete binerken, selenin iki yanından yanlara doğru sarkabilen bir etek, ipek veya pamuklu karpuz kollu bir bluz.”

veya:

“Bazı akıllı insanlar bisiklete binerken korse giyilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Bu doğru değil. İçi yünlü bir korseyi çok sıkmadan giymek, bisiklete binerken bedenin öne doğru aşırı eğilmesini önleyerek, sırta da destek olabilir.”

Bayan Erskine’in kitabının bazı yerleri komik ancak haklı olduğu yerler de var:

“İnsanlar bisiklet fiyatlarının yüksek olmasından şikayet ediyorlar. Bisikletin değeri, üzerindeki aksesuarlarına bağlıdır. İyi aksesuarlar parasının karşılığını vereceklerdir. Hafif bisikletler şehir için uygun olmakla birlikte kırsalda kullanmak için daha ağır ve stabil bisikletler tercih edilmelidir. “

“Sele, halen bayan bisikletleri için geliştirilmeye açık konular. Seleler konusunda iyi bir tavsiye vermek şimdilik imkansıza yakın görünüyor.”

Kitap bundan 100 küsür yıl önce yazılsa da bazı şeyler hala değişmemiş..

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

  • noname dedi ki:

    Yaziniz icin tesekkur ederim ancak yazida bisiklete binerken ne giyilmesi disinda her sey var.

    • Pınar Pinzuti dedi ki:

      Merhaba NoName, 1897’de olduğu gibi bugün de bisiklete binerken ne giyeceğimizi konusmaya devam ediyoruz. Aslında, bisiklete binerken kendinizi nasıl rahat ve konforlu hissediyorsanız öyle giyinmelisiniz. Kendinizi nasıl konforlu hissedeceğinize ise bisiklet üzerinde geçirdiğiniz zamana bağlı olarak siz karar vereceksiniz.Kısa mesafede günlük kıyafetlerinizi tercih ederken uzun sürüşlerde daha teknik aksesuar seçebilirsiniz. selamlarımla,Pınar

Yorum yaz