Skip to main content
BisikletizmBisikletli UlaşımBisikletli YaşamGündem

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

By 22/09/2015Kasım 15th, 20223 Comments

Dün İzmir’de çok güzel bir şey- Süslü Kadınlar Bisiklet Turu – yaptık.

Aslında biz bunu 3 yıldır yapıyoruz ama her yıl bir öncekinden daha güzel. Geçen yıl Süslü Kadınlar Bisiklet Turu sonrasında haftalarca bisikletli kadınların fotoğrafları sosyal medyada dolaşmıştı ve bir çok kadın “keşke haberimiz olsaydı o zaman biz de gelirdik” diye mesajlar gönderdiler.

Biz (Sema, Tuğba, ben) bu yıl  tur duyurusunu 6 ay erken yapalım ve etkinlik yapmak isteyen şehirler varsa onları da bu konuda yönlendirelim diye karar aldık. Herşeyden önce bu güzel fikrin “kötü emellere” (siyasi partiler ve markalar tarafından kullanılması ve üstüne yatılması) alet edilmemesi için isim hakkı satın alındı; Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Sema Gür’e ait. Bunu hallettikten sonra sosyal medya hesaplarına (twitter, instagram, facebook) ve websitesine ihtiyacımız vardı. Bunu ben üstlendim. Grafik tasarımcı Tuğba da logoyu yapma konusunda gönüllü oldu.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu için dijital içerikleri oluşturduk, görseller de tamamdı. Şimdi de birilerinin bizi geleneksel medyada yani kağıt üzerinde görmesi gerekiyordu. Deniz Sipahi, Bahar Akıncı, Aynur Tartan gibi köşe yazarları turumuzu anlattı, sonra prestijli dergilerde röportajlar, radyo programları ve BOOOM! İzmir etkinliğine binlerce kadın “GELİYORUZ” dedi.

süslü kadınlar bisiklet turu rotası izmir

Bu büyük ve eğlenceli kadınları fiziki engellere takılmadan Konak Meydanı’nda buluşturmamız ve sonra da güvenli bir şekilde şehir merkezinde keyifli bir sürüşü garantilemeliydik. Valiliğe koştuk. Valilik “Kaymakamlığa gidin” dedi. Kaymakamlığa gittik “Valiliğe gidin” dedi. Biz pin pin topu gibi iki kurum arasında gidip gelirken bisiklete binen ve İzmir’i bisikletin başkenti yapmak için gerçekten çalışan emniyet müdür yardımcısı Süleyman Bey devreye girdi. Kendisini Bisiklet Sempozyumunda dinlemiş ve kulaklarıma inanamamıştım çünkü yabancı ülkelerin belediye başkanlarının söylediklerini (örneğin:” şehir merkezleri otomobillerden arındırılmalı” ) bire bir o da söylüyordu. İzmir’in bisikletli emniyet görevlileri -Kırlangıçlar- bize eşlik edecekler, hatta ve hatta Konak-Alsancak arasındaki iki bulvar trafiğe kapatılacaktı. Bunu hallettik. Sırada ilçelerden ve uzak yerlerden gelecek kadınların lojistikleri vardı.

Geçen hafta Sürdürülebilir Ulaşım Paneli‘nde konuşmamı pazar günü Süslü Kadınlar için İzban ve Metroda esnek saat uygulaması talebi ile sonlandırmıştım. Bir seferlik, kadınlara bir jest…Metro AŞ Genel Müdürü’nün cevabı: HAYIR, olmaz.

Hazırlıktan tam gaz devam ediyor ve cuma günü mesai bitimine sadece bir kaç dakika kala haber geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılacak kadınların tüm gün boyunca İzban/Metroyu kullanabileceklerini ve bisikletlerini de ücretsiz taşıyabileceklerini açıkladı. YUPPİ.

Turdan önceki son 48 saat uyumadım, uyuyamadım. Çok heyecanlıydım: acaba herşey yolunda gidecek mi? Sema aynı şekilde çok heyecanlı, diğer şehirlerdeki kadınlarla sürekli irtibat halinde. Basın açıklamasının son rötüşları yapılıyor, bisiklet için çiçek balon vs alınıyor. Ve en önemli soru: Turda ne giyeceğiz!

süslü kadınlar bisiklet turu izmir

3 yıldır kadın sokakta olsun, kadın özgür olsun, kadın bisiklete binsin ama ne isterse onu giysin, sokaklarda kendini güvende hissetsin diye bas bas bağırıyoruz. Tamam buldum, ben gelinliğimi giyeceğim. 8 yıl sonra biraz zor da olsa onu sakladığım yerde buldum, ayakkabılar da hemen yanındaydı. Neyseki hayatıma bisiklet girdiğinden beri kilom hiç değişmedi, ben elbiseye girebildim. Bisikletimi de sade beyaz çiçeklerle süsledim. Oh, işin en zor kısmını hallettim.

Konak Meydanı / Fotoğraf: Alaattin Kanlıoğlu

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

20 Eylül Pazar günü, heyecan içinde Göztepe’deki buluşma noktasına gittik. Acaba mahalleden kaç kadın gelmişti? Hmm hiç fena değil, 50 kadarız. Hemen ilk fotoğraflar ve selfie’ler çekildikten sonra asıl buluşma noktasına doğru pedal çevirdik. Yolda yanımızdan geçen araçların kornoları, el sallamaları, durup fotoğraf çekmeleri iyiye işaretti; demekki fark ediliyorduk. Fark edilmek iyidir, bir bakan bir daha bakar, hem sonra belki kendilerine sorarlar “bu kadınlar neden böyle süslenmiş bisiklete biniyorlar?”. Bir düğün? Bir yarışma? Belki de bir festival?

Konak / Fotoğraf Dia Fo

Konak Meydanı’na geldiğimizde kalbimiz küt küt atıyordu. Buluşma saatine daha yarım saat vardı ama meydanda yüzlerce “süslü kadın” bizi bekliyordu. Müthiş bir enerji vardı. Hemen grup fotoğrafları çekilmeye başlandı, gülücükler, poz vermeler. Basın ve fotoğrafçılar geldiler ve o sırada film koptu. Artık herkes kameraların önünde olmak için birbirinin önüne geçmeye çalışıyordu. “Sema Hanım, Pınar Hanım, geçen yıl gazetelerde hep sizin fotoğraflarınız vardı, bu yıl biraz da bizimkiler olsun, fotoğrafçı arkadaş, biraz da beni çeeeek”….

Denge Bisikletli Kız / Fotoğraf : Gürol Demirutku

Denge Bisikletli Kız / Fotoğraf : Gürol Demirutku

Fotoğraf: Hakan Kavas

Fotoğraf: Hakan Kavas

Bu sırada gözüme bir kaç tane döviz çarptı. Alsancak Koruma ve Güzelleştirme Derneği kadınları hazırlamıştı. Ne güzel istekler/talepler ortaktı ve destek veriyorlardı. Bir kent yaya ve bisikletlilerle güzel olabilir, otomobilsizleştikle korunabilirdi:

“otosuz hayat oh ne rahat”

“sanma arabanla çabuk varırsın konvoya takılır kalırsın”

Bir arkadaşımız her yıl olduğu gibi bu yıl da bize megafon getirdi ve Sema basın açıklamasını okudu ve şu sözlerle konuşmasını tamamladı “Acı bir süreçten geçen güzel ülkemin kadınları ağlamasın istiyoruz. Hep birlikte barış içinde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu hatırlamak istiyoruz. Kadınlar konuşsun, kadınlar hayatın içinde olsun istiyoruz. Kadın sokağa çıkarsa dünya değişek!”

Kadınlar sabırsızlanmaya başlamış ve hadi gidelim hadi gidelim diyorlardı. Tam sürüş başlayacaktı ki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı geldi. İzmirli “süslü bayanlara” iyi turlar diledi, fotoğraflar çekildi, bando bizim için bir marş çaldı ve sonra tur başladı.

Fotoğraf : Hakan Kavas

İzmir kent merkezinin iki güzel bulvarı Süslü Kadınlar için araç trafiğine kapatıldı ve bize bisikletli kadın polisler eşlik ettiler. Çok kalabalık ama öyle sessizdikki; motor sesi ve korna sesi yoktu. Sadece bisiklet zillerinin sesi ve arada sırada “arabadan in bisiklete bin” sloganları.

Trafiğe kapatılmış caddelerde bisiklete binmenin nasıl güzel birşey olduğunu daha önce Roma, Milano‘da, Torino‘da ve Viyana‘da tercübe etmiştim. Pazar günü İzmir’de bir çok kadın, ilk kez, trafiğe kapatılmış yollarda bisiklete biniyordu.

Burcu Özbaltan

Burcu Özbaltan

Burcu Özbaltan’ın samimi mesajını paylaşmak istiyorum: “Cok güzeldi. Çok renkliydi, çok neşeli tatlı BARIŞ dolu bi biraradalıktı.. Birlik ve özgürlük duygusunu hissettirdi..Bi kere daha İzmir de yaşamaktan mutluluk duydum..Trafik ışıklarında arabalar dururken tüm şeritlere yayılmak hissi paha biçilemezdi..Zamanında trafik cezası yediğim yerlerden polisle bakışıp uçarak geçmek de..BİSİKLETLİ ulaşımın uçuculuğunu ve huzurunu yaşamak ne iyiydi..”

İşte insan tam da böyle hissediyor.

süslü pinar sema kordon

El sallayarak, poz vererek ve gülümseyerek turu tamamladık. Cumhuriyet Meydanı’nda, günün en güzel ışıkları ile, şarkı söyleyerek bu etkinliği sonlandırdık. Birbirlerini tanımayan birçok kadın sarılarak kucaklaşarak ve son bir “selfie” çekilerek vedalaştı.

Fotoğraf: Sinan Sönmez

Fotoğraf: Sinan Sönmez

Ve bu sabah uyandığımızda gazeteler bizi konuşuyordu. İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Bodrum, Eskişehir, Karadeniz Ereğli’de “süslü kadınlar bisiklet turu” yapılmış, kadınlar rengarenk giyinip süslenip BARIŞ demişler.

Twitter hesabına mesajlar yağdı :  “son günlerde gördüğümüz en güzel şey”, “kadınlar muhteşemsiniz” “gelecek yıl kaçırmayız” “siz umut veriyorsunuz” “Türkiye İzmir gibi olsun”…

Tabi sadece iltifatlar yoktu “erkekleri neden almıyorsunuz, ayrımcısınız” “yanınıza bisikletli polis eskotu alacağınıza kask takmayı öğrenin” “aa bu kadınların hepsi yaşlı” “etek giymeseniz iyiymiş”….

Tuğba - Sema - Pınar

Tuğba – Sema – Pınar

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na çocuğunun, yeğeninin, arkadaşının bisikletini alıp gelen kadınlar için belki bu yıllar sonra ilk bisiklet sürüşleriydi, ama ben eminim bu tur bu yıl yaptıkları son bisiklet gezisi olmayacak.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

Yorum yaz