Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

Bisiklet Yolları, bisiklet kullanımını arttırıyor

By 22/09/2015Aralık 25th, 2018No Comments

Yaparsan mutlaka gelecekler: Yeni araştırmalar bisiklet yolları yapımının  bisiklete binen sayısını arttırdığını gösterdi.

bisiklet yollari

 

Bisiklet kullanım oranında  % 171 artış

Yakın bir tarihte ABD’de yapılan bir araştırma sonucunu okudum ve bu taze bilgiyi paylaşmak istedim. Bisiklet yollarının inşası ile birlikte bu yolları kullananların sayısının arttığı, bisikletçilerin kendilerini güvende hissettiği ve ekonomiyi iyileştirdiği kanıtlandı.

Portland Üniversitesi,  Portland, San Francisco, Austin, Chicago ve Washington’daki bisiklet yollarını inceledi. Yolların yapımından bir yıl sonar bisikletli ulaşımın %21 ile %171 arasında artış gösterdiği ortaya çıktı.

Bisiklete binen sayısındaki artış iki farklı gruptan geliyor. Birinci grup, bisiklet yolu olmadığı için bisiklete binmeyenler veya bisiklet dışında başka bir ulaşım aracını tercih edenler; ikinci grup ise zaten bisiklete binen ancak bisiklet yolu olmadığı için ara sokakları kullananlar.

Bisikletçiler trafik ışıkları onlar için dizayn edildiğinde kırmızı ışıkta duruyorlar

Bisiklet yollarının yapımıyla beraber bisikletçiler otomobillerle aynı yolu kullanmak yerine bisiklet yolundan gidiyorlar.

Trafik ışıkları motorlu taşıtlar için dizayn edilmiştir ve bisikletçilere uygun değil. Bisikletçiler trafik kurallarına uymadığında herkes için aynı kuralların geçerli olduğu söyleniyor.  Araştırmalar ise bisikletçilerin trafik ışıklarına  %77-93 oranında uyduğunu gösteriyor.  Bazı kavşaklarda ise otomobillerin yüzde 84 -92 oranında trafik ışıklarına uymadığını gösteriyor.

Yolları işaretlemektense yolları ayırmak daha iyi

Buna şaşırmamak gerek: bisiklet yolunu motorlu taşıt yolundan ayırmak güvenli ve konforlu.

Bisiklet yolları otomobil sürücülerinin kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor

Toronto’da var olan bir bisiklet yolu araçlara hız kazandırmak için kaldırıldığında otomobil sürücüleri de buna karşı çıktı.  Bir çok otomobil şoförü bisiklet yollarının varlığının onlara güven verdiğini çünkü bisikletçilerin ayrı bir yolu olması gerektiğini düşünüyorlar. Araştırma da aynı sonucu vermiştir.

Bisiklet yolları sadece güvende hissettirmiyor, gerçekten daha güvenli

Araştırma bu konuda net sonuçlar ortaya çıkardı.

Bisiklet yolları emlaklara değer kazandırıyor

Bisiklet yolları üzerinde bulunan dükkanlardaki iş hacmi büyürken aynı yerlerdeki emlak fiyatları da artış göstermiştir. Bisiklet yolları ekonomiye iyi geliyor.

Daha da önemlisi,

Bisiklet yolları yeni bisikletçileri çekiyor

Yapılan araştırmaya katılan üç kişiden ikisi “fiziki olarak otomobil ve bisiklet yollarının ayrılması durumda bisikletle ulaşımı tercih ederim” dedi.

Gerçekten, bisiklet yollarının işe yaradığını söylemek dışında bir sonuca varmamız mümkün değil. İnsanları arabalarından indirmek ve bisiklete bindirmek gerekiyor.

Araştırmanın tamamını okumak için : tıklayın.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz