Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

Milano Bisiklet Eylemi

By 05/05/2013Aralık 7th, 2015No Comments

Yağışlı ve soğuk Almanya’dan ayrılıp kuzey İtalya’ya Milano’ya geçtim. Bir avuç İtalyan (Paolo başta olmak üzere) aylardır 4 Mayıs Milano Bisiklet Eylemi‘ini planlıyorlardı, bunu kaçıramazdım.

milano bisiklet eylemi bisikletli ulasim

Geçtiğimiz yıl, bisikletle hareket edenler için güvenli yollar ve koşullar talep etmek üzere sosyal medyada buluşan bir grup bisikletsever 28 Nisan’da Roma‘da meydanlara 50bin kişiyi toplamıştı. Aradan bir yıl geçti ve aslında haklı ‘yeni’ ihtiyaçlar doğdu: yayaların güvenliği, daha çok insanın ulaşımda bisikleti kullanmaya teşvik edilmesi ve toplu taşıma araçları için teknoloji ve altyapı yatırımları. Madem doğru olan ‘motorsuz taşıma ve toplu taşıma’ o zaman fonların da bu yöne kaydırılması gerekir. İşte bu şekilde # mobilità nuova doğdu.

milano bisiklet eylemi

Kısa sürede sosyal medyada kampanya büyüdü ve 150 küsür dernek bu taleplere destek verdiğini belirtti. Kim mi bunlar? Bebek arabalarında giderken egsoz  gazlarından etkilenen çocukların anneleri yani Anti-Smog Anneler Grubu, yavaş şehir, yavaş yemekçi SlowCitta ve Slow Food, küresel ısınmaya karşı programları uygulamaya sokan Çevre Koruma Derneği, doğal hayata destek veren WWF, şehirlerin yaşanmaz hale geldiğini söyleyen Emekli İşçiler Birliği, bisikletlilere dikkat edin diye bas bas bağıran #salvaiciclisti, rötarlı trenlerle işe geç kalan memurlar, otobüs ve tren işletmeleri ve ve ve…

4 Mayıs’ta tren garının önünde bisiklet eylemi için buluşan 50bin kişi 3 ortak talepte bulunuyor ve uygun yasaların çıkarılmasını istiyorlar:

1. ulaşım için ayrılan fonların %75’i toplu taşımaya ve motorsuz ulaşıma yönlendirilmeli

2. otomobiller yerleşim merkezlerindeki hız limiti 30 km/h aşmamalı

3. motorlu araç kullanımı yerine ortak kullanım (car pooling, car sharing) ve toplu taşımaya özendirilmeli

Miting’den 24 saat sonra yasa tasarısı hazırlandı ve meclisteki 56 parlementarın imzasını aldı.

milano bisikletli ulasim

Almanya kadar şanslı olmayan İtalyan halkı nasıl bu başarıyı elde etti? Bir grup tweeter kullanıcısı önce gönüllüleri seçti, herkes işin bir ucundan tutup en iyi yapabildiği şeyi bu kampanya için sundu. Bazıları grafikleri yaptı, bazıları internet sitesini hazırladı, bir kaç tanesi gazetecilerle bağlantı kurdu, röportajlar tek bir ağızdan verildi, sosyal medya sonuna kadar kullanıldı ve mitinge 3 gün kala tren, metro ve otobüs duraklarında el ilanları dağıltıldı. El ilanları dağıtılırken tek tek niyet anlatıldı amaç açıklandı.  Destek büyüktü.

Talep edilen şey, temiz içme suyu istemek kadar doğal bir şey olduğu için, destek vermemek oksijeni reddetmek kadar absürd olurdu.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz