Skip to main content
Gündem

Roma, 28 Nisan, Bisiklet Eylemi

By 01/05/2012Aralık 25th, 20183 Comments

Bisiklet Eylemi , #salvaiciclisti hareketi doğalı iki ay oldu ve bir şeyi hatırlatmakta fayda var:  #salvaiciclisti sadece bir bisikletçi eylemi değil,  şehir içinde bisiklet ile hareket etmeyi seçmiş kişilerin güvenliğinin artırılması için başlatılmış bir farkındalık hareketidir. Hareket, bisiklet blog yazarlarının çabası ile doğdu, facebook ile daha çok kişiye ulaştı, reklamı twitter ile yapıldı ve 28 Nisan 2012 günü ‘web’ tabanlı olmaktan çıkıp Roma’da Kolezyum meydanında 50.000 kişinin katılımıyla ‘sokak’ta somutlaştı.

28 Nisan günü Roma’da böyle bir etkinliğe katılma ayrıcalığımı işte bu karelerle paylaşmak istiyorum:

bisiklet eylemi

Roma’nın en turistik caddesinde araçlar saatte 70km/h ile gidiyorlar. 28 Nisan sabah saatleri Colosseo önü…

Saat 15:00-17:00 arasında gerşekleşen ‘izinli’ eylemin katılımcıları yavaş yavaş trafiğe kapatılan caddeye gelmeye başladılar.

Soldaki Marco, öğrenci, fakülteye bisikletle gidip geliyor. Sağdaki Roberto, emekli, İtalya’nın güneyinden bu harekete destek verdiğini göstermek için bir günlüğüne Roma’ya gelmiş.

Katılımcılar meydana sığmayınca, polisler barikatları genişletiyor.

Paolo,10 maddelik manifestoyu açıkladı ve belediyelerden beklentilerinin ne olduğunu belirtti.

‘izinli’ statik eylemin hemen ardından izinsiz tur başladı. Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen spontan turda Roma sokakları üç saat boyunca zil sesleri ile şenlendi.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

  • Ayca Haksal dedi ki:

    Çok güzel ve doğru bir amacin basarili eylemi, bu daha ileride olacak harika gelismelerin öncüsü oldu.. dilerim en yakin zamanda guvenli bisiklet yollarina kavusur, islerimize bisikletle gidebiliriz.. :)) tesekkurler.. cok guzel bir paylasim 🙂

  • erdinc dedi ki:

    umarım amacına ulaşabilen bir hareket olur!

  • Mücahit dedi ki:

    Devrimci düsüncelerinizi sadece lafta birakmayip eyleme dönüstürüp, hayallerin sadece hayal kalmamasini gösteren bu aksiyonunuzu gönülden kutlar, NIKE´in sloganiyla sonlandirayim: “All dreams are crazy until they come true”. Alkislar.

Yorum yaz