Skip to main content
Bisikletizm

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu-İzmir

By 21/09/2014Eylül 3rd, 2022No Comments

Geçtiğimiz yıl ilk kez yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl tur öncesi yazılı ve görsel medya desteği sayesinde facebook’un sanal ortamından çıkıp gazetelere ve televizyon ekranına taşınması ile daha çok kişiye ulaştı. Bugün 500’den fazla kadın süslü bisiklet ve şık kıyafetlerimiz ile kente rengarenk görsel bir ziyafet sunduk.

IMG_3303
IMG_3304
IMG_3305

Saat 16.00’da Göztepe’de buluşup, yavaş yavaş Konak Meydanı’na pedal çevirdik. Konak Meydanı’nda aramıza karışan sivil polisler bu kadar kalabalık ve ”süslü” bir grubun tehlike yaratacağına inandıkları için Konak Saat Kulesi’nde toplanmamıza razı olmadılar. Biz de ısrar etmedik ve sıkışık bir alanda katılımcıların toplanmasını bekledik. Sonra nasıl olduysa İzmir’in simgesi Saat Kulesi önünde fotoğraf çekilmemize izin verildi, biz de hızlı bir şekilde kameralara öpücüklü-gülücüklü pozlar verip Alsancak istikametinde pedal çevirmeye başladık.

Bu sırada güzel kadınların arasına ”sporcu formalı erkek bisikletliler” karıştılar. ”Fotoğraflarımızı bozuyorsunuz, siz uzaktan bizi izleyin” ama ”yardıma ihtiyaç duyan zavallı kadınlara” yardım aşkıyla erkek bisikletliler önümüzden arkamızdan ayrılmaz oldular.

Bir tanesi arkamdan gelip ”önünüze bakın kum var” dediğinde ise erkeklerin neden gidip kendi işlerine bakmadıklarını düşündüm. Biz kadın başımıza etkinlik organize edip, bir şekilde bisikletlerimizle kent merkezinde gelmiştik ve bisiklet yolundan giderken önümüzden arkamızdan bu ”yorumları” dinlemek istemiyorduk. ya siz gidip ”performans” turunuzu yapsanıza….

Bu etkinliğin amacını günlerdir bas bas bağırıyoruz, bulduğumuz her ”sanal duvara” yazıyoruz: biz herkesin istediği şekilde istediği bisiklete binip gezebileceğini göstermek için buluştuk. Kafalarında kaskları, uyumlu tayt ve tişörtleri, son model bisikletleri ile erkekleri başka turlarda boy gösterisi yapmaya davet ediyorum. Hayır illa süslü kadınların bisiklet turuna katılmak istiyorsanız, o zaman en azından etek giyip gelin de medyatik değeriniz olsun. Hayır etek giymeyiz diyorsanız, o zaman bir zahmet aramıza girmeyiniz.

Bir de medya temsilcilerimizin reportaj sorusuna değinmeden edemeyeceğim.

gazeteci: ”Merhaba hanımefendi. Bugün kıyafet, ayakkabı ve şapkanızda siyah rengi tercih etmişsiniz. Bunun nedenini öğrenebilir miyiz?”

ben: ”evet, turdan sonra cenazeye gidiyorum”

gazeteci : ”uhhh”

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılan İzmir’in güzel kadınları, bisikletlerinizi süslediğiniz ve bu farkındalık etkinliğine katıldığınız için kendi adıma size çok teşekkür ederim.

Kadınlar gelecek yıl 20 Eylül’de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Vol III‘de buluşmak üzere.

IMG_3309
IMG_3313
IMG_3321
IMG_3322
IMG_3323
IMG_3324
IMG_3325
IMG_3331
IMG_3336
IMG_3337
IMG_3338
IMG_3340
IMG_3347
sema gur pinar pinzuti fancy women bike ride
Pınar Pinzuti & Sema Gür
IMG_3353
IMG_3355
IMG_3356
IMG_3358
IMG_3359
IMG_3360
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz