Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

Her Gün Bisiklete Binersen Ne Olur?

By 28/02/2016Aralık 3rd, 20223 Comments

Her gün onlarca kilometre yapmak, yokuşları tırmanmak, göllerin etrafında üç tur atmak zorunda değilsin. Kısa mesafe sürüşleri bedenin ve senin için büyük bir farklılık yaratacak, inan bana.

Her gün saatler süren sürüşler için gerekli donanımı sağlamak, çoğunlukla ulaşılması güç bir hayal gibi görünmekte. Gün bazında ciddi kilometreler kat etmek için gerekli zaman planlaması, ortalama amatör bir bisikletçinin planlamalarından çok daha fazlasını gerektirmektedir, fakat günlük sürüşün kendisi uygulanabilir olmasının yanı sıra özendirici nitelikte. Ne kadar zaman ya da enerjin olursa olsun her gün bisiklete binmek için bir bahane bul.

bisikletin faydalari

Ev ile iş arası sıkıcı yolculuk, keyifli bir seyahate dönüşür

Her gün bisiklete binmek istiyor fakat zaman problemi yaşıyorsun. O zaman zaten her gün yapmak zorunda olduğun iş/okul arasındaki yolculuğunu değerlendir. Fitness veya spor salonuna gitmek yerine bisikleti, kolaylıkla günlük yaşamına entegre edebilirsin.  Hem spor salonuna bir ton para vermekten kurtulursun hem de ulaşımını ücretsiz ve eğlenceli bir aktiviteye dönüştürürsün.

İki teker üzerinde olmanın getirileri, trafikten uzaklaşma ve sağlıklı yaşamanın ötesindedir. Otomobil ile ulaşım, egzersize zaman ayıran sürücüler için bile kilo kazanımı ve obezite ile bağlantılı durumda. Her gün ev ile iş arasındaki yolculuğunu 30 dakika yürüyerek ya da bisikletle gerçekleştirenlerin bir çok hastalığa yakalanma riskini azalttığı da kanıtlanmıştır.

bisikletin faydalari bisiklet

Bedeninle birlikte zihnin de uyanır

İşe bisikletle gitme alışkanlığı edindiğinde, bedeninin yanı sıra zihnin de uyanık olacak. Günlük egzersizin enerjiyi arttırdığı ve yorgunluğu azalttığı bilinen bir gerçek. 30 dakikalık egzersiz süresi bile reaksiyon sürenizi ve hafızanı iyileştirir ve yaratıcı düşünmeni sağlar.

Stresli misin? İşe bisikletle gittiğin gün canlı bir zihinle olaylara ve sorunlara daha farklı bakabildiğini göreceksin. İş çıkışı, eve dönerken, mesai sırasında seni meşgul eden tüm düşüncelerin yolda rüzgarla birlikte savrulduğunu söylesem ve eve gülümseyerek döneceğinin garantisini versem, yarın dener miydin?

Bisikletin endişe ve depresyonu azalttığı ve genel ruh sağlığı açısından iyileşmeleri beraberinde getirdiğini araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Özgüven kazanırsın

Yeni keşfettiğin zihinsel sağlık durumunun yeni keşfedilmiş bir özgüvenle sonuçlanması olasıdır. Haftada altı ya da yedi defa egzersiz yapan erkeklerin ortalamanın yukarısında cinsel istek duydukları tespit edilmiştir.

Yapılan araştırmalar kendine olan bu özgüvenin bir takım nedenlerini açıklıyor: Egzersiz,  artan cinsel istek ve cinsel işlev bozukluklarında azalmaları beraberinde getiriyor. Yalnızca 20 dakikalık etkin egzersiz, kadınları cinsel açıdan daha duyarlı hale getirmekte.

hergün bisiklet

Kilonun kontrolü sende olur

İstediğin her şeyi yemen ve kilo almaman mümkün. Bisiklete bindiğin için sürekli abur cubur atıştırman gerekmiyor sadece kuru meyve ve ceviz fındık gibi sağlıklı destekler alman yeterli.

Kaslarımızı kullandığınızda, karbonhidrat ve yağ depolarını parçalanmakta ve metabolizmamız hızlanmakta. Egzersiz sonrasında bile yağ yakmaya devam ediyoruz.

Daha uzun yaşarsın

Günlük egzersiz seni daha sağlıklı hale getirecek,  aynı zamanda mutlu anların sayısı da artacak. 70 ve 80’li yaşlarında olan bir grup yaşlı erkek üzerinde Norveç’te gerçekleştirilen geniş kapsamlı bir çalışma, günde yalnızca 30 dakikalık egzersiz yapan erkeklerin, herhangi bir fiziksel faaliyet gerçekleştirmeyenlere nazaran beş yıl daha fazla yaşadığı tespit etmiştir.

Tayvan’da yapılan başka bir çalışmada, günde yalnızca 15 dakika egzersiz yapanların  ortalama yaşama süresinde üç yıllık artış tespit edilmiştir.

Her gün bisiklet sürüşü yapmaya hazır değilsen, öncelikle kısa mesafelerde küçük hedeflerle minik adımlarla harekete geçin. Bu şekilde yeni bir alışkanlığı kolayca kazanabilirsin.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

  • Bekir tançin çolak dedi ki:

    Harika bir info tşkkürlr

  • bisiklet dedi ki:

    bisikletin yararlarını anlatan güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık umarım herkes bisikletin yararlarının farkına biran önce varır.

  • Hilal Kaymak dedi ki:

    Bisikleti hayatımdan çıkarmak zorunda olduğum 2 yılda 20 kilo aldım. Dizlerimde, belimde ömrüm boyunca ilk defa ağrı hissediyorum. Stresten kaşıntı bile başladı. Çocukluğumdan beri bisiklet sürerdim. Bakkala bile bisikletle giderdim. Üniversitede okula ulaşım aracımdı. Yıllardır devam eden alışkanlığımı bırakmam bunlara sebep oldu. Şimdi yeniden bisiklet aldım ve eski konforlu hayatıma geri dönüyorum

Yorum yaz