Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

Bisiklet Kullanıcıları Neden Strava Kullanmalılar?

Strava ile toplanan verilerin şehrinizi bisikletliler için daha güvenli hale getireceğini bilseydiniz yolculuklarınızı kayda almak istemez miydiniz?

Üşenmeyin, Strava kullanın

Şehir içinde bisikletle yaptığım kısa yolculuklar sırasında sık sık “sadece birkaç kilometre bisiklet  kullandım, Strava’yı açıp yüklemeye değmez?” diyordum. Neticede bu uygulamayı ulaşım amaçlı bisiklet sürüşleri yapanlar için değil de performans sürüşleri yapan takıntılı yarışçılar için olduğunu düşünüyordum. Fakat Strava’nın yıllık veri raporlarını görünce, ne kadar kısa ya da önemsiz görünürse görünsün kendi şehir sürüşlerini paylaşan tüm bisiklet kullanıcıları için ciddi bir platform oluşturduğunu fark ettim.

Uygulamaya yüklenen kilometre kayıtları, insanların sürüş gerçekleştirdiği tonlarca veriyi bir araya getiriyor. Strava’ya yüklenen sürüşlerin %50 ila 70’ne karşılık gelen (bisikletli ulaşımlar dahil) verileri, bisiklet yollarının tercih edildiği ısı haritaları oluşturmak için faydalanılıyor.

strava_heat_map_izmir

Bu ısı haritalarına herkesin erişim sağlayabilmesi, şehir içindeki bisiklet sürüşü için uygun rotaları bulma konusunda faydalı olabiliyor ve çoğu durumda Google Bike Maps gibi mevcut yol arama işlevlerine nazaran daha net veriler sağlıyor. Strava şehir haritaları, bisiklet kullanıcılarının şehir içinde hangi yolları kullandıklarını ortaya çıkarırken,  Google algoritması zaman ve yol güçlüğüne dayanan sonuçlar sunmakta.

Bu veriler, Ankara, İstanbul veya İzmir’de bir yol haritası belirlemekten çok daha fazlasını sunmakta. Belediyeler ve özellikle ulaşım departmanında çalışan şehir plancıları için altyapı çalışmalarına ağırlık verecekleri yerleri belirleme konusunda süper bilgiler sunuyor. “Hangi rotalarda, hangi sıklıkla, kaç kişi yolculuk yapıyor” bilgisi ile hareket etmek demek; kimsenin geçmediği yollara bisiklet yolu yapmanın önüne geçmek demektir.

Strava, Belediyelere veri sunuyor

Strava Yöneticisi Brian Riordan bisiklet kullanıcılarının nereye gittiklerini ve oraya gitmek için ne kadar zaman harcadıklarını tespit etmek için bazı belediyelerin bu verilere erişim sağladığını belirtmektedir. Örneğin, ABD’de şehir plancıları, bisiklet trafiğini hesaplamaya (cyclist counter) yönelik sınırlı sayıda elektronik cihaza sahipti ve bunları nereye konumlandıracakları konusunda Strava seyir bilgilerinden faydalandılar.  Diğer bir örnek ise Avustralya’dan. Şehir plancıları, ne kadar sayıda insanın yeni yapılan bisiklet yolunu kullandığı konusunda sayısal bilgiye ulaşabilmek için verileri Strava’dan almışlar.

Strava Turkey

Strava verileri gerçekçi mi?

Strava şehir projesine yönelik en büyük eleştirilerden biri Strava kullanıcılarının tümüyle bisikletçilerin temsilcisi konumunda olmadığı yönünde. Veriler, ölçü birimlerini önemsemeyen ve sürüşlerini paylaşma konusunda eğilimli olmayan benim gibi bisiklet kullanıcılarını hariç tutmaktadır. Bu aynı zamanda, umutsuz şekilde bisiklet yollarına ihtiyaç duyan fakat uygulamaları kullanmayı önemsemeyen (ya da erişimi olmayan) düşük gelirli mahallelerde yaşayan bisiklet kullanıcılarını da dışlamaktadır.

Verilerdeki bu noksanlıkların çok yakında çözümlenmesi olası değil, fakat Strava’nın bisikleti destekleyen gruplarla olan çalışması umut verici nitelikte.

Bisikletle Yaptığınız  Her Yolculuk, Bir Veri

Bisikletle yaptığınız tüm kısa ve uzun yolculuklarını için Strava kullanın ve çevrenizdekileri de yolculuklarını kayda almaları konusunda teşvik edin. Motivasyona ihtiyacınız varsa Strava üzerinden tanıdığınız (veya tanımadığınız) kişileri takip edebilirsiniz.

strava turkey

Bunun karşılığında verileri şehir planlamacıları ile lobi faaliyetinde bulunmak ya da destek çalışmalarını planlamak adına kullanabilirsiniz.

Şehri daha güvenli hale getirmeye fırsat yaratmak mümkün. Bisiklet için altyapı çalışmaları yapan belediyelerimize referans alabilecekleri verileri sunarken bir yandan da aslında özel sektörün faydalanması için bilgi sunabiliriz. Bisiklet kafe, bisiklet dostu otel vb mekanlar, Strava verilerinden yararlanarak hangi lokasyonda ne kadar bisikletlinin hareket ettiğini keşfedebilirler. Tüm bu yapılanmalar ise bizlere bisiklet dostu yeni hizmetler olarak geri dönecektir.

strava kullanın

Strava’yı akıllı telefonundan kullanmak çok kolay. Ayrıca yeni rotaları keşfetmek veya yeni bir rota oluşturmak için de masaüstünden kullanabilirsin. Sevgili şehir plancıları, siz de lütfen labs.strava.com/heatmap’i inceleyin.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

Yorum yaz