Skip to main content
BisikletizmBisikletli UlaşımBisikletli Yaşam

Neden Herkes Bisiklete Binmiyor? Nedeni Psikolojik Mi?

Dünyanın en harika ve en basit ulaşım aracı bisiklet, neden bu kadar marjinal kabul ediliyor ve bisiklete binenlere neden uzaydan gelmiş gözüyle bakılıyor? ABD’de yapılan bir araştırmada bisiklete binmenin önündeki psikolojik engeller incelenmiş.

Neden herkes bisiklete binmiyor?

Washington, DC’deki Ulaştırma Araştırma Kurulu Merkezi tarafınca gerçekleştirilen en son çalışmada, bisikletle ulaşımı engelleyen psikolojik faktörler incelenmiş. İnsanların bir yerden bir yere bisikletle gitmeme konusundaki gerekçeleri geçerli olmakla beraber,  potansiyel bisiklet kullanıcılarını harekete geçirmek konusunda ilham verici bir çok unsur da mevcut. Psikolojik engeller ve aslında gerçek engeller olmadıklarının kanıtları:

 1. Ben formda değilim.

Bisiklete binen insanlar hem genç, enerjik ve bedenen formda  hem de benim özel kıyafet ve donanımım yok.

neden herkes bisiklete binmiyor

Bu bir engel değil çünkü: Konu bisikletse yaş sadece bir rakamdan ibarettir.  Bisikletle ulaşıma başlangıç yapmak için genç olmaya ya da bedenen formda olmanıza gerek yok: Pedalladıkça  bedenen formunuz iyileşecektir. Bununla birlikte, bir yığın yüksek teknoloji ürünü kıyafete de ihtiyacınız yok. Fransa Turu için antrenman yapmıyorsunuz, yalnızca evden çıkıp alışverişe, okula, işe veya arkadaşlarınızla kahve içmeye gitmek için pedallıyorsunuz.  Çok pahalı olmayan ve standardın altında ya da üstünde giyinmiş hissi vermeyen birçok bisiklet kıyafeti ve bisiklet seçeneği bulunuyor.

 1. Terlersem imajım zedelenir.

Okula veya işe bisikletle gidersem terlerim ve  profesyonel imajım olumsuz etkilenir.

Bu bir engel değil çünkü: Okula veya işe bisikletle gitmeniz, gittiğiniz yerde kendinizi tümüyle likra kumaş ve taytınızla göstermek durumunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Çevrenizle uyumlu birçok kıyafet seçeneği mevcuttur ve işe bisikletle giden çoğu insan sokak kıyafetleriyle bunu yapmaktadır. İş yerinde küçük değişiklikler yapmak için bazı basit ipuçlarımız var (ıslak mendil, deodorant ve yedek kıyafet).  Bunu gizlemek istiyorsanız, çalışma alanını paylaştığınız iş arkadaşınızın dikkatini zincir yağına bulaşmış bacaklarınıza çekmeyecek şekilde üstünüzü değiştirmek hiç de zor değil.  Uyarı: mükemmel bacaklarınızdan etkilenmeleri olasıdır. Bunun yanı sıra vücudunuza özen göstermekten daha profesyonel ne olabilir ki?

katlanir bisiklet

 1. Eşyalarımı bisikletle taşıyamam.

Çocuğumu okula bırakmam gerekiyor, haftasonu köpeğimi de yanıma almam lazım, sık sık otomobilimde ağır eşyalarımı taşımam gerekiyor, bunları bisikletle yapamam.

Bu bir engel değil çünkü: Tamam kabul ediyorum, her yerde bisikletle gidemezsiniz. Günümüzde mevcut olan kargo bisikleti seçenekleri ile sepetinizde çocuklarınızı, hayvanlarınızı, bitkilerinizi, teyzenizi ya da taşımak istediğiniz herhangi bir şeyi taşıyabileceğiniz bir bisiklet edinebilirsiniz.

neden herkes bisiklete binmiyor

 1. Güvenli değil. 

Motorlu araç sürücüleri dikkatsiz, bisikletle kendimi güvende hissetmiyorum hem karanlıkta bisiklete binmek korkunç bir şey.

Bu bir engel değil çünkü: Bisiklete binmek tehlikeli olabilir, tıpkı yaşamdaki her şey kadar. Gerçekten de egzersiz yapmamak ya da pasif geçirdiğiniz zamanlar, karanlıkta kat edilen birkaç kilometreden daha korkunç sonuçlar doğurabiliyor. Hemen hemen her fiyat aralığındaki ışıklar ile, karanlıkta bisiklete binmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Dinamolu bisikletlerden büyük bisiklet farlarına kadar sınırsız çeşit bulunmaktadır.

Bununla birlikte araştırmanın bazı pozitif sonuçları da bulunuyor. İnsanlar, etraflarında bisikletle ulaşımını sağlayan mesai arkadaşına sahip olmanın “hem pozitif motivasyon hem de dostça rekabet” anlamında bisiklete binme konusunda en çok ihtiyaç duyulan teşviki sağlayacağına inanıyorlar.

Diğer bir pozitif sonuç,  çoğu insan bisiklete iyimser bakmakta ve bisikletli ulaşımı egzersiz programlarına dahil etmenin fayda sağlayacağına inanıyor ve iş günü sonrasında stresten arınmanın bir yolu olarak görüyor. Bu konuda onlara kesinlikle hak veriyorum.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

5 Comments

 • Hasan Kasapoğlu dedi ki:

  Pozitif sonuç bence doğru bir tespit gerçektende. Yani iş yerine bisikletle giden birisi çevresine pozitif bir enerji veriyor.

  Öğretmenim ve geçen dönemki okuluma katlanır bisikletim ile gidiyordum. Bu dönem başka bir okuldayım. Diğer okuldan öğretmen arkadaşlarım okulun bahçesinde bisikletimle beni görmeyi özlediklerini bildirdiler.

  Katlıyorum. Gidiyorum. Yola devam. Vınnn!

 • Didem Yk dedi ki:

  Selamlar,

  20’li yaşlarımın sonundayım ve bisiklet kullanamıyorum.

  Bisiklet sürmek,yollara çıkmak istiyorum:)

  Ankara bunun için destek olan kişi ya da kurumlar var mıdır acaba?

  Varsa ne mutlu olurum:)

 • Ersin Kılınç dedi ki:

  Bisiklet almaya param yok

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhaba, nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama eğer İstanbul veya İzmir gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız belediyenin bisiklet paylaşım sistemleri İsbike veya Bisim gibi sistemlerin bisikletlerini kullanabilir veya ihtiyacınız olduğunda bir bisiklet dükkanından bisiklet kiralayabilirsiniz. iyi günler.

Yorum yaz