Skip to main content
Bisiklet TurizmiBisikletizm

En Güzel 10 EuroVelo Bisiklet Rotası

By 21/02/2016Mayıs 4th, 20173 Comments

Bisikletle tatil yapmak sessiz, keyifli, ucuz, sağlıklı, çevreci ve keşif doludur. Herşeyden önemlisi özgürlüktür; tur rehberine, ulaşım için motorlu bir araca (dolayısıyla benzin istasyonlarına), lokantalara, otellere vs ihtiyaç yoktur. Bisiklet, kamp ekipmanı ve bir de yol haritası ile unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz.

Dünyanın en çok seyahat eden milletleri (Almanlar, İsviçreliler ve Fransızlar) kendi ülkelerindeki güzellikleri yürüyüş ve bisiklet yollarının yaygınlaşması ile keşfettiklerinden beri tatillerinin büyük bir kısmını evlerinden çıkıp sadece bir kaç kilometre uzaklıktaki bisiklet rotasını izleyerek geçirmeye başladılar.

bisiklet turizmi rotalari

Bisikletli turistler için yol, hizmet ve konfor sunan ülkelerde isterseniz tek başınıza, isterseniz ailecek tatil programı yapabilirsiniz. İnanın düşündüğünüzden daha da kolay; çünkü bisiklet turizmine yapılan tüm yatırımlar, “insanlar keyif alsın” diye düşünülerek yapılmış.

Çok keyifle pedalladığımız EuroVelo (Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı) (umarım bir gün Türkiye’den de geçer) rotalarından en sevdiklerimi paylaşmak isterim. Yaz tatili planlarınıza eklemek isteyebilirsiniz.

En Güzel 10 EuroVelo Bisiklet Rotası

1- Almanya

EuroVelo Bisiklet Rotalari

Almanya’da yedi tane EuroVelo rotası ve onlarca lokal bisiklet rotası bulunuyor. Güneyde tavsiye edeceğim rotalardan birisi EuroVelo 7 diğeri ise ünlü Bodensee Königssee Bisiklet Rotası.

Almanya Bisikletle Seyahat Rehberi burada.

2- Avusturya

eurovelo rotasi avusturya bad gastein

Avusturya’da bulunan dört EuroVelo rotasının hepsi birbirinden güzel. Tadına doyum olmayanı ise EuroVelo 7/ Sun Route.

Drava Bisiklet Rotası’nı  ise ilk kez bisikletli tatil yapanlara tavsiye ediyorum. Muhteşem bir rota, trafiğe kapalı yollar, bisiklet dostu otel, restoran vb.

Avusturya Bisikletle Seyahat rehberi burada.

3- İtalya

eurovelo bisiklet rotalari

Avusturya’da başladığınız EuroVelo 7 /Sun Route’a kuzey İtalya’yı mutlaka ekleyin ve Lienz’den yola devam edin. İtalya’ya geçtiğinizi fark etmeniz zor olacak çünkü herkes Almanca konuşuyor. Dolomiti dağlarının güzelliğine hayran kalarak bisiklet rotasından devam edin.

İtalya Bisikletle Seyahat Rehberi burada.

4- İtalya

stelvio italya bisiklet eurovelo

Milano’dan Roma‘ya bisikletle gitmek hem romantik hem de güzel. Resim tablolarına benzeyen Toskana bölgesini, bisikletle gezmek demek, klasik müzik dinletilen üzümleri görmek, dünyanın en ünlü şaraplarını tatmak ve birbirinden güzel kasabaları sindire sindire gezmek demek.

İtalya Bisikletle Seyahat Rehberi burada.

5- İsviçre

eurovelo bisiklet rotalari isvicre

Bence herkes hayatında bir kere İsviçre’de bisikletli tatil yapmalı. Ölmeden önce yapılacaklar listene aday İsviçre, toplam 8500 km’lik bisiklet rotasında bisikletliler için her tür konforu sunuyor. Basel- Andermatt arasında bulunan EuroVelo 5, diğer tüm rotalarda olduğu gibi bisiklet dostu konaklama ve yeme-içme hizmetlerine sahip.

İsviçre Bisikletle Seyahat Rehberi burada.

6- İsviçre

eurovelo bisiklet rotalari

Avrupa’nın en dağlık ülkesinde bir kez bile yokuş çıkmak zorunda kalmadan bisiklet turu yapmak ister misiniz? Chur – Andermatt arasındaki rotada EuroVelo 15’in tadını çıkarın derim.

İsviçre Bisikletle Seyahat Rehberi burada.

7- Fransa

Fransa bisiklet turu

Akdeniz kıyılarını kapsayan EuroVelo 8’in Fransa rotası Nice’den başlıyor ve sonra kıyıdan ayrılıp, vadilerden, kanyonlardan ve göllerden geçiyor.

Fransa Bisikletle Seyahat Rehberi burada.

8-İspanya

ispanya bisiklet turu

Özellikle sonbahar aylarında Endülüs’ü bisikletle gezmek harika bir tecrübe. EuroVelo 8 Akdeniz rotasını İspanya’da izlemeye devam. Granada’yı ve tabiki Alhambra Sarayını mutlaka görülecekler listenize ekleyin.

İspanya Bisikletle Seyahat Rehberi burada.

9-İngiltere/İskoçya

eurovelo bisiklet rotalari

Eurovelo 1- Atlantik Rotası, onlarca ülkeyi kapsayan yüzlerce kilometre uzunluğunda bir rota. İskoçya ayağı,yol işaretlendirmesi tamamlanmış ve bisikletliler için hizmetlerin bulunduğu bir parkur. Glasgow- Inverness, doğayı ve sessizliği sevenler, yağmura da katlanırım diyorsanız o zaman sizin için harika bir rota.

İngiltere Bisikletle Seyahat Rehberi burada.

10- İngiltere/İskoçya

national cycling network scotland

Rüzgar beni yıldıramaz diyorsanız, göl kenarlarındaki şatoları, ortaçağ kalelerini gezmeyi seviyorsanız EuroVelo 12 Aberdeen-Edinburgh/ Şatolar Rotası harika.

İngiltere Bisikletle Seyahat Rehberi burada.

Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı‘ndan rota seçmek, hizmetler (konaklama vs) hakkında bilgi almak için websitesini inceleyebilirsiniz: www.eurovelo.com/en/eurovelos

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

  • aytaç dedi ki:

    Eurovelo 8 rotasından başlayıp sonra 3 nolu rotaya bağlanıp kuzeye çıkmalı. Sonra 13 nolu rotayla tekrar güneye inmeli:)

  • Ali dedi ki:

    Merhaba ben ali sayfanızı inceledim tecrübenizden istifade etmek istiyorum.. Ben ağustos ayının ilk haftasında budapeşte viena prag slazburg Almanya Hollanda turu yapacağım bana bu rota hakkında bilgi ve hangi rotayı kullanmam gerekiyor bilginize ihtiyaçım var

Yorum yaz