Skip to main content
Bisikletizm

Eşini Bisiklete Binmeye Nasıl İkna Edebilirsin?

Bu yazı bisiklete binmek için kız arkadaşlarını ve eşlerini evde bırakınca vicdanı sızlayan ama bir türlü çözüm bulmayan ve aklı evde kalsa da pazar sabahları dört-beş saat pedal çeviren erkekler için.

Sevdiklerinizi sizinle bisiklete binmeye ikna edebilir, hatta onlara bisiklet virüsünü bulaştırıp, bisikletle dünya turu bile yapabilirsiniz.

Böylece bisiklet üstünde geçirdiğiniz zamanlar daha keyifli olur ve bisiklet için harcadığınız para tartışma nedeni olmaz. Nereden mi biliyorum? Kendimden 🙂

“Hadi Alışverişe Gidelim”

Bir cumartesi sabahı uzun ve keyifli bir kahvaltı sonrasında “hadi alışverişe  gidelim” diyorsunuz. Kız arkadaşınız veya eşinizin yüzünde kocaman bir gülümseme beliriyor. Sonra birlikte evinize en yakın bisiklet mağazasına gidiyorsunuz ve ona “dün bu mağazaya gelip senin için şu güzel bisikleti beğendim, eğer sen de sevdiysen hemen alıyoruz” diyorsun. Bu arada seçtiğin bisiklet mağazanın en alımlı bisikleti olmalı,  en ucuzu değil. Ve işte sevdiğin kadın sana bugün ikinci kez gülümsüyor.

Eşini Bisiklete Binmeye Nasıl İkna Edebilirsin

Gezi Rotası

Önceden belirlediğin keyifli, güvenli ve mümkünse parklardan geçen, yokuşu olmayan max.10 kmlik bir parkurda bisiklete binmek üzere havanın yumuşacık olduğu bir gün belirliyorsunuz. Yanınıza fotoğraf makinesi almayı unutmayın çünkü bu unutulmaz gün kayıtlara geçmezse sonra çok üzülürsünüz.

İlgi ve Şefkat

Bisikletle gezmeye çıkmadan önce sevdiğiniz kadınla uzun uzun ilgilenmelisiniz. Sele boyunu birlikte ayarlayın, ellerini gidona yerleştirdiğinde rahat olup olmadığını sorun.

Bisiklet gezisi sırasında yol darsa ve yan yana pedal çeviremiyorsanız, o zaman onun önde gitmesine izin verin. Yolun ona ait olduğunu hissetmeli ve özgüven duymalı. Ama en çok da karşısındaki güzellikleri görebilmeli.

Eşini Bisiklete Binmeye Nasıl İkna Edebilirsin

Molaları Unutmayın

Kız arkadaşın veya eşin, rüzgarın yüzünü ve saçlarını yumuşacık okşadığını fark edecek ve yine gülümseyecek. O sırada, en son 10 yaşında bisiklete bindiğini ve o zamanlar ne kadar sevdiğini hatırlayacak. Duygusallaşacak ama ağlamayacak. Bir süre sonra şirin bir kafede oturup bir şeyler içmek üzere durun; ilk kilometrelerde nasıl hissettiğini, rahat olup olmadığını sorun.

Ve onun yüzünde kocaman bir gülümseme göreceksin. O gerçekten mutlu.

Tempo

Ertesi gün yeniden bisiklete binmeye hevesli olmasını istiyorsan ilk bisiklet gezisinde hızlı gitme, bırak tempoyu o belirlesin. Sabırlı ol.

Eşini Bisiklete Binmeye Nasıl İkna Edebilirsin

Birlikte Planlayın

Haftaiçi bir akşam birlikte google’ı açın ve harita üzerinde haftasonu için birlikte bir parkur planlayın. Belki, mutlaka görmek istediği bir yer vardır. Onun tercihlerinin de önemli olduğunu kabul edin. Bu sefer mesafe biraz daha uzayabilir. Belki öncesinde bisiklet eldivenleri almak için yeniden bisiklet mağazasına uğramanız gerekebilir.

Doğa

İkinci tur sonrasında artık şehir dışına çıkma ve doğada bisiklete binme zamanı gelmiştir. Şehrin trafiğinden ve kalabalığından çıkmak için tren veya metroyu tercih edin. Küçük bir yerleşim yerine köy yollarından gidin. Yine yavaş yavaş ve bol bol mola vererek. Durun, fotoğraf çekin, bir şeyler yiyip için. Acele yok, sadece yolun tadını çıkarın.

İlham

Şehir içinde bisikletle ulaşımını sağlayan kadınların bloglarını, instagram hesaplarını veya facebook sayfalarını gösterin ona. Deniz aşırı ülkelerde bisiklet turu yapan Türk kadınların ve  çiftlerin hikayelerini anlatın.

Tatil

“Yazın bir bisiklet turu yapsak mı acaba” diye sor. Güneyde İzmir, Marmaris, Fethiye, Kaş taraflarında.  Güzel bir pansiyon seçin birlikte, etraftaki ormanları ve koyları keşfedin bisikletle.

Artık, bisikletsiz tatil düşünemeyen bir sevdiğin var. EuroVelo Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı için hazırsınız. Bisikletlinin kral olduğu ülkelerden birini seçin: Almanya, Avusturya, İsviçre veya kuzey İtalya.

Sonra?

Eşiniz her yıl yeni bir bisiklet isteyecek, bir blog açacak ve benim gibi başkalarına bisikletin güzelliklerini anlatacak. Hatta daha da ileri gidip, belki bir bisiklet aktivisti olacak.

Çocuğunuz mu var? Bu harika! Onu da çocuk taşıma koltuk ve aparatına yerleştirin ya da ona bisiklete binmeyi öğretin ve yanınıza alın.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

 • arzu dedi ki:

  ben istiyorum ama güveneceğim bir öğreticiye ihtiyacım var çünkü hiç kullanmadım bilmiyorum söylediğimde gülüyor insanlar herşeyin kursu var bisiklet kursu yok bulamadım sevgiler.

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhaba Arzu, İzmir’de Dünya Kadınlar Günü haftası etkinlikleri kapsamında bisiklet sürüş eğitimleri düzenleniyor. Ayrıca belediyemizi de kadınlara ulaşımda bağımsızlıklarına kavuşmalarını sağlayacak bu kursları açması konusunda ikna ettim. Sen nerede yaşıyorsun? Kadın konusunda çalışma yapan STK’lar ile örgütlenip, aynı talebi sen de kendi yaşadığın yerde iletebilirsin. selamlarımla, Pınar

 • fatma dedi ki:

  Merhaba Arzu. Türkiyenin her yerinde bisiklet kullanıcıları var. Ve bir çoğu bisiklete yeni birini katmak için yardımcı olmaya hazır. Yasadigin sehri yazarsan onlara yonlendirebiliriz. Sevgiyle kal

Yorum yaz