Skip to main content
Bisiklet TurizmiBisikletizmGündem

EuroVelo Türkiye ‘den geçerse ne olur

By 20/09/2015Kasım 15th, 20227 Comments

Bence ekonomik krizin gezegenimize büyük bir faydası oldu. Tasarrufun hayatın bir parçası haline gelmesi ile yani kaynak tüketiminde bilinç oluşması dolayısıyla harcamaların artık çok daha seçici yapılmakta. Ben madem tasarruf etmek istiyorum o zaman harcamalarımı azaltmalıyım ve ihtiyaçlarımı karşılarken daha az ama daha uzun ömürlü tercihler yapmalıyım. Ayakkabı alırken, üç çift  uyduruk değil de, bir çift her koşula uygun dayanıklı ayakkabı seçerim.  Sağlıklı beslenmeyi önceliklerim arasına alır ve hasta olmamanın yollarını ararım. Aynı şekilde tatil seçeneklerimi de bu yönde oluştururum. Yolculuk masrafı minumumda olacak, maksimumda yaşanacak,yeni  yerler görülecek, yeni şeyler hissedilecek ve tadılacak bir tatil için araştırmalara başlarım.

Biz bisikletli tatillerimize Almanya’da yaşarken başladık. Önce ödünç aldığımız kamp malzemeleri ile haftasonları şehri çevreleyen ormanlara ve göl kenarlarına kısa turlar yaptık. Sonra gözümüzü başka şehirlere çevirdik. Trenle biraz daha uzaklara gidip  oralarda turlar yapmaya başladık. Kendimizi bir haftalık bir tur için hazır hissettiğimizde ise neredeyse tamamı bisiklet yollarından oluşan Bodensee-Königssee parkurunda pedalladık. 418 km boyunca yoldaki her köyde durduk, fotoğraf çektik, içme suyu tedarik ettik, marketten alışveriş yaptık, cafelerden birinde mutlaka birşeyler yedik içtik, iki-üç odalı pansiyonlarda konakladık.

eurovelo interlaken

İnternetten veya bisiklet haritalarından faydalanarak bu şekilde Avrupa’da (Fransa, İtalya, Avusturya, İsviçre vs)bir çok tur yaptık. Bizim gibi turlar yapan yüzlerce aileyle tanıştık. Özellikle küçük çocukları ailelerin kendi bölgelerinde bisikletli tatil yaptıklarını gördük. Evden çoook uzaklara gitmeden, otomobil trafiğinden uzak, yaşadıkları coğrafyayı tanıyabildikleri turlar.

Biraz daha uzun yol yapmak isteyenler, nehir kenarlarını izleyen Fransa’daki Loire Vadisi bisiklet yolunu veya Tuna nehrini izleyen dokuz ülkeyi kapsayan dünyaca ünlü Danube Bike Path’i seçiyorlar. Bunları da yaptıktan sonra artık macera istiyorlar ve gözlerini Türkiye’ye çeviriyorlar. Planlanan rotaların başlangıç veya son noktaları İstanbul olmaya başlar. Eve dönünce de binlerce fotoğraf arasından en güzelleri seçilir, önce facebookta sonra instagramda ve varsa kişisel blogta ve websayfasında yayınlanır hikayeler ballandırarak anlatılır.

trentobike bisiklet turları portalına hızlıca bir göz gezdirirsek eğer Türkiye’de tur yapmış bisikletçilerin ülkemizden çok güzel hikayeler paylaşmış olduğunu görürüz. Aslında hepsi yoğun trafikten, otomobillerin hız limitlerine uymamasından mutlaka bahseder ama diğer ülkelerden farklı olarak ilk kez ülke insanına yaklaşma fırsatı buldukları, evlere gece kalmaya davet edildikleri, mutlaka çay içmeden ayrılamayacakları dükkanları da Türkiye’de bulduklarını yazarlar.

Arkeolojik alanlar, doğal güzellikler ve geleneksel köylerin zenginliği ile turizm potensiyalimizi kullanamadığımızdan yakınırız. Tanımış bir bisiklet ağı ülkemizi kapsarsa, köylerimizi, kültürümüzü, yemeklerimizi en çok da kendimizi tanıtma fırsatımız olacak. Çünkü bisiklet ile hareket yavaş bir hareket şeklidir ve bisikletli geçtiği heryeri doyasıya sindirecek, tanıyacak anlayacak imkana sahiptir. Bisikletli Turist kimdir?

eurovelo turkiye

Avrupa bisiklet rotaları ağı, EuroVelo, Avrupa Birliği Turizm ve Ulaştırma Komitesi tarafından desteklenen Sürdürülebilir Turizm projesi olarak tanımlanıyor. Bu  ağ 1.320 ile 10.400 km arasında 14 adet uzun yol bisiklet rotasını kapsıyor. Köyleri, şehirleri, ülkeleri birbirine bağlayarak, rotada yer alan yerleşim bölgelerinin yüksek nitelikli tanınırlık, prestij ve sosyo ekonomik yapılarına destek sağlıyor. Rotanın toplam uzunluğu 70.000 km’den fazla.

Türkiye Koordinatörlüğü 2011 yılında ECF resmi görevlendirmesi ile ENVERÇEVKO tarafından sürdürülüyor. Bölgesel, ulusal ve uluslararası lobi çalışmaları, kalkınma kurul toplantıları, proje öncelikleri belirlenmesi danışma kurulları vb. ile resmi toplantılarda resmi bilgilendirmelerle farkındalık yaratılarak yaygınlaştırılma çalıştırmaları yapılıyor. Avrupa’da yapılan 3 milyar günlük turun en az yüzde 10’unun bu rota üzerinden Türkiye geçişi yapacağını belirten  ENVERÇEVKO başkanı Feridun Ekmekçi, güzergah üzerinde bisiklet turları için bir cazibe merkezi oluşturulması gerektiğini söylüyor. Feridun Ekmekçi, “Bunun için bisiklet taşımacılığının kolaylaştırılması, bisiklet dostu otel ve işletmelerin oluşması, kamp yapmak isteyen bisikletçilere orman tarafından izin verilmesi gerekiyor. Bütün bunlar için çalışmalarımız devam ediyor” diyor.

Eurovelo farkındalık çalışmalarını yürütmek, servis sağlayıcı ağları oluşturmak,yerel ulaşım bağlantılarını oluşturmak, izleme ve değerlendirme yapmak üzere Valilik, Belediyeler, Bölgesel Kalkınma Ajansları, İl Turizm Müdürlükleri, İl Spor Müdürlükleri, Ticaret Odaları‘na bu konuda büyük iş düşüyor.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

7 Comments

 • Ayca Haksal dedi ki:

  Pinarcimmm.. 🙂 cok guzel bir yazi yine, okuyunca aklima geldi hani bana 1 haftalik, pansiyonlarda kalinan ve arkadan bir van’in takip ettigi organize seyahat turlari vardi, Avrupada falan.. onlardan da bana bir iki link atar misin? bu arada onliner misin?

 • ayşe dedi ki:

  Merhaba:) bir proje için gittiğim Almanya’ya hayran oldum.Ülkemin Almanya bilinçliliğine biraz olsun yaklaşmasını çok istedim.Almanya’dan geldikten sonra işe bisikletle gidip gelmeye başladım.Bisikletin küçük şehrimde bir ulaşım aracı olarak kabul edilmesi için proje hazırlığı içerisindeyim.Sizden harika fikirler alıyorum.Teşekkürler

  • bisikletim dedi ki:

   Ayse merhaba,
   ise bisikletle giderken sen sadece kendin icin iyi birsey yapmiyorsun ama ayni zamanda bir cok kisinin aklinda bir soru isareti yaratiyorsun. otomobilinin icinde oturan da acaba ben de denesem mi diyor. Hangi sehirdesin? Birlikten guc dogar, birlikte calisalim 🙂 sevgiler

   • ayşe dedi ki:

    Kırıkkale’de yaşıyorum.Otomobilin içindekilerden,yayalardan olumlu olumsuz sözler duyuyorum.Ben kendimden ve anlatmaya çalıştığım şeyin doğruluğundan eminim.Üstüme düşen gayreti göstermeye kararlıyım.Birlikten ülkemiz için harika işlerin çıkacağına inanıyorum.Planladığım Resmi görüşmeleri tamamladıktan sonra sizi haberdar edeceğim.sevgiler 🙂

    • bisikletim dedi ki:

     Ayse,
     seni desteklediğimizi bilmeni isterim. haberlerini bekliyoruz, bu sayfada senin çalışamlarını duyurmak için can atıyorum. Facebook sayfamızda da paylaşımda bulunabilirsin.sevgiler

 • Omer dedi ki:

  Değerli bisikleti severler. Hep birlik olup kamuoyu oluşturup eurovela gibi bisiklet güzergahları yaptirmamiz gerekiyor. Ben kime başvuru yapacağımızı bilmiyorum. Ama milyonlarca lira bizde kalır. Hem Avrupa’ya giderek daha az para harcarız. Hem de dışarıdan turistler gelir. Bu konuda başvurularda bulunmaliyiz biryerlere. Sağlıklı kalın.

Yorum yaz