Skip to main content
Gezi Yazıları

İsviçre Bisiklet Rotaları: Chur – Andermatt -Schwytz

By 15/08/2008Aralık 25th, 2018No Comments

İsviçre bisiklet tatili yapmak isteyen her yaştan insan için sayısız bisiklet rotası sunuyor. Uzun yıllar birlikte çalışmış olduğum sosyal hizmet uzmanı arkadaşım Tanja ile St.Josefspflege Yetiştirme Yurdunun bisiklete binmeyi seven çocukları için bir haftalık bir gezi programı hazırladık. İsviçre’deki beş günlük bisiklet  turu için ağustos ayını tercih ettik.

Parkurları seçerken internet sitesi veloland.ch bize çok faydalı bir kaynak oldu. İsviçre’deki tüm bisiklet yollarını detaylı bir şekilde gösteren bu site aynı zamanda çevredeki kamp ve gezilecek yerler hakkında da bilgi veriyor. Tura katılan yaşları 13 ile 15 arasında değisen üç çocuk, yıl boyunca boş zamanlarında bisiklete binerek bu geziye hazırlandılar.

5 günde 500 km pedal çevirdik.

İsviçre Bisiklet Rotaları

İsviçre bisikletle seyahat etmek için ve ya günübirlik turlar yapmak için gerçekten ideal bir ülke. Ülke genelinde bisiklet sporuna katılımda son yıllarda büyük bir artış olduğunun gözlemlenmesi üzerine var olan bisiklet yolları yenilenmiş ve yeni parkurlar eklenmiş. Yollardaki yön tabela ve sembolleri sayesinde yolunuzu kaybetmek neredeyse imkansız. Geçtiğimiz her küçük yerleşim yerinde mutlaka çeşmeler ve dinlenmek için parklar vardı. Hiç bir zaman içme suyu sıkıntısı çekmedik. Hemen hemen tüm parkuru araba yoluna çıkmadan tamamladık. Araç yoluna çıktığımız nadir anlarda  ise araç sürücüleri hassasiyetle bize çok yaklaşmadan, hatta bazen yavaşlayarak bizi geçtiler.

İsviçre Bisiklet Rotaları

İsviçre’nin göller bölgesinde her gölün kenarında en azından bir çadır kamp yerinin olması bizim gibi bisikletle seyahat edenlerin buluşma noktaları oldular. Gezimizin ilk ve son aksamları çadırlarımızı nehir kenarında boş bir alana kurduğumuzda da hiç bir problem yaşamadık.

Konstanz Gölü’nün kenarındaki Lindau’dan cumartesi başlayan yolculuğumuz beş gün sonra yine bu şehirde sona erdi. Lindau şehrini geride bırakıp gölün etrafındaki asfalt  bisiklet yolunu takip ederek Bregenz şehrine ardından İsviçre’deki turumuza güneşli bir günde başladık. Rhein nehrinin kıyısındaki geniş bisiklet yolunda güneye doğru pedal çevirdik. Havanın kararmasına yakın seçtiğimiz çadır yeri Sargans yakınlarındaydı.

İsviçre Bisiklet Rotaları

İkinci günün sabahı erkenden yola çıktık. Günün ilk ışıklarında sağ ve solumuzdaki dağlar nehir ve gökyüzü bir tablo gibiydi. Chur şehrinden sonra parkur toprak yoldan devam etti ve inişli çıkışlı eğlenceli bir hal aldı. Yolda dağ bisikletine binenlerle, çocukları ile bisiklete binen ailelerle ve de bizim gibi bisikletleri yüklü seyahat eden her yaştan grupla karşılaştık.

Ilanz’dan sonra Disentis’e tırmanmak üzere devam ettik. Trun’da çok sakin ve güzel bir kamp yerinde geceyi geçirdik.

İsviçre Bisiklet Rotaları

Üçüncü günün sabahı kalktığımızda herşeyi ıslak bulduk. Sabaha karşı çiğ yağmış, bisikletler ve çadırlar ıslanmıştı. Onbeş kilometrelik toprak yoldaki tırmanışın tahminimizden daha uzun sürmesi ve çocukların yorgun olması nedeniyle etabın 2044 metredeki Oberalp geçidini tren ile tamamlamaya karar verdik. Bisikletlerimizi trene yükledik ve muhteşem bir manzara eşliğinde kısa bir yolculuk yaptık.

Öğleden sonraki asfalt yoldaki yokuş aşağı parkur çocuklar için çok eğlenceli oldu. Onları ancak hava karardığında çadır kurmak için ikna edebildik. Unteraegeri gölünün kıyısındaki kamp yerinde geceyi geçirdik.

Tüm gece aralıklarla yağmur yağdı. Sabah çadırlardan çıkıp ıslak zeminde kahvaltı yaptık, ıslak çadırları ıslak çantaların içine yerleştirdik ve yağmur altında pedal çevirmeye başladık. Hava serindi, yağmur devam etti, her on kilometrede bir durup birşeyler yiyerek Zürich Gölü’ne ulaştık. Öğleden sonra hava açtı ancak daha önümüzde çok yol vardı. Küçük büyük bir sürü göl kenarından geçerek devam eden parkurun en güzel kısmı Weesen ve Walsenstadt arasıydı. Tekrar hava kararıncaya kadar pedal çevirdik ve gün sonunda 125 km ile gezinin en uzun parkurunu tamamladık.

İsviçre Bisiklet Rotaları

Beşinci ve son gün kuzeye doğru tekrar Rhein nehrinin kıyısında yol aldık. Hava yağışsız ve sıcaktı, az ve kısa molalar vererek öğleden sonra Lindau’ daki kamp yerine ulaştık. Gezi boyunca hiç bir aksilik yaşamadık. İsviçre bisikletle hareket edenler için farklı imkanlar sağlıyor ve kolaylıklar sunuyor. Gittiğimiz heryerde dostça karşılandık ve ağırlandık.

Rotamız:

İsviçre Bisiklet Rotaları

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz