Skip to main content
Gezi Yazıları

Almanya Bodensee-Königssee Bisiklet Rotası

By 30/08/2007Şubat 19th, 20182 Comments

Ağustos 2007’de Almanya da  Bodensee-Königssee Bisiklet Rotası’nda toplamda 500 kmlik çok keyifli bir parkurda pedalladık.

Bisikletle güvenli bir parkurda, bisikletçilerin ihtiyaçları için hizmetlerin olduğu (otel, restoran, kamping, harita, işaretlendirme) bu parkur ”ilk turlar” ve ”ailecek” yapılacak turlar için çok uygun. Öldücü ramplara yok, göl kenarlarından geçen çok keyifli bir coğrafyada otomobillerden uzak bir tatil için tercih edilebilir.

Temmuz ayında evlendik ve öğrenci bütçemiz ile dostlarımızla mutlu günümüzü mütevazi bir şekilde kutladık. Herkes balayına nereye gideceğimizi soruyordu. Biz de düğünümüzün ertesi günü evimizden bir kaç yüz kilometre uzaktaki bir bölgeyi belirledik ve başladık hazırlıklara. İnsan yaşadığı ülkede balayı yapamaz mı sanki. Bir gece konaklamalı bisikletli haftasonu turlamız olmuştu ama ilke kez evden uzakta ve 5 günlük bir program yapmıştık. Kamp mazemelerimizin bir kısmını ödünç bir kısmını da satın alarak  hazırlıklarımızı tamamladık.

İlk uzun bisiklet seyahatimiz aynı zamanda BALAYImız olacaktı.

Turumuza Lindau’da başlayacaktık. Lindau’ya bir kaç saatlik bir tren yolcuğu ile akşam saatlerinde ulaştık. Doğru göl kenarındaki kamp yerine gittik. Çadırımızı kurduktan sonra Bodensee kıyısındaki güzel Lindau’yu geziyoruz. Şehrin eski merkezi, gölün ortasındaki küçük bir ada. Bodensee’ye (Konstanz Gölü) üç ülkenin kıyısı var; Almanya, İsviçre ve Avusturya. Adayı anakaraya bağlayan iki tane köprü var. Bu köprülerden geçerek adayı gezip yerel yemeklerin yapıldığı bir restoranda yemek yiyoruz. İkimiz de ertesi gün için çok heyecanlıyız.

Ertesi gün erkenden kalkıp hızlı kahvaltı yapıp yola çıkıyoruz. Önce deniz seviyesinden 500 m yükseliyoruz. Bisiklet yolunun durumu çok iyi ve küçük tabelalar bize yön bulmamız konusunda çok yardımcı oluyor. Otomobillerle karşılaşmadan ilk parkuru tamamladık.

 Almanya Bisiklet Rotası

Almanya Bisiklet Rotası

500 kmlik Bodensee- Königssee etabında 6 tane gölün kenarından geçecegiz. Bu beni çok sevindiriyor. Oldum olası göl görmek beni çok mutlu etmiştir, herhalde deniz kenarında büyümemden kaynaklanıyor.
Sağı solu yemyeşil bisiklet yollarında tabelaları takip ediyoruz. Arada anayola çıkmak durumunda kaldığımızda geçen arabaların sürücüleri bize korna çalıp el sallıyorlar:bisikletimin arkasına astığım  “just married” yazısı sempati uyandırıyor.
Almanya Bisiklet Rotası
Yerleşim yerlerine ulaştığımızda kısa bir kahve molasının ardından merkezdeki tarihi binaları fotoğraflayıp, yiyecek için süpermarketlere uğrayıp oyalanmadan yolumuza devam ediyoruz.

Rota üzerinde yol her zaman asfalt değildi ve orman içlerindeki patikalarda  küçük dereleri geçmemiz de gerekti.

Almanya Bisiklet Rotası

İkinci günün akşamı hava çok serinledi. Radyo havanın önümüzdeki üç gün boyunca yağışlı olacağını söylüyordu.

Almanya Bisiklet Rotası
Almanya Bisiklet Rotası

 Almanya Bisiklet Rotası

Ne yazikki meteoroloji haklıydı ve üç gün boyunca yağmur yağdı. Önce yağmurun dinecegini umduk ve yollarda oyalandık, kahve içtik, fotoğraf çektik. Ama yağmur dinmedi, biz de başka seçenek kalmayınca ekipmanımızın su geçirmez özelliğini test etmeye karar verdik. Yağmurda yol almak sandığım kadar da zor değilmiş.

 Dördüncü günün sabahında da yağmur bulutları bize eşlik ettiler.

Yağmur, yağmur, yağmur…Küçük yerleşim alanlarını hızla geride bırakıyoruz, mola vermek için kuru bir yer bulmak mümkün değil, pedal çevirmeye devam.

Almanya Bisiklet Rotası

 Almanya Bisiklet Rotası

Almanya Bisiklet Rotası

Seyahatin son etabı, besinci günün sabahı. Hava açtı ve tırmanış başladı. Artık Alplerin eteklerindeyiz.

Yolda başka bisikletle seyahat eden çiftlerle karşılaşıp ve sohbet ettik.   Nereden geliyorsunuz? Nereye gidiyorsunuz? Yol nasıldı?
Almanya Bisiklet Rotası

Bisiklet turumuzun son kilometreleri… İlk bisiklet seyahatimizin sonuna geldik. Paolo ve ben tempomuzu iyice düşürdük, sanki hiç Königssee’ ye varmak istemiyormuşuz gibi.

Keşke yol bitmese, yol biterse balayı da bitecek.

Almanya Bisiklet Rotası

Almanya Bisiklet Rotası

Evliliğimizin 7.yılında yine Königssee’deydik. 2014 yılında aynı yerden, Königssee‘den, başlattığımız Alplerin İncileri turumuza (Almanya, Avusturya,İtalya, İsviçre) da göz atın.

Bu turdan sonra İspanya Bisiklet Turunu yaptık.

Almanya Bisiklet Turu

 

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

 • Cüneyt Barut dedi ki:

  Merhaba, ben ve eşim doğanın içinde olmayı çok seviyoruz. Ben yıllardır bisikletle gezmenin hayallerini kurdum ama eşimin bisikletle gezmenin yorgunluğunu kaldırabileceğinden emin olamadığımdan bu işe hiç kalkışamadık. Bu sene eşim de heveslenince niyetlendik.
  Bodensee- Konigsee rotasının ilk geziler için, aile için uygun olduğunu yazmışsınız. Rampalar öldürücü değil demişsiniz. İlk turumuz olacağından turun hepsini tamamlamamız zor olabilir. Tura nerden başlamamızı önerirsiniz. Daha az yorucu ama güzellikleri de çok kaçırmadan.
  Veya daha kolay olan başka bir tur mu önerirsiniz?
  Teşekkür ederim.

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhaba Cüneyt Bey, Bodensee-Königssee rotası başlangıç için çok uygun. Rotanın tamamı 500 km ancak bazı yerlerini dilerseniz ten ile geçip kısaltabilirsiniz. özellikle Bodensee (gölün etrafındaki yerler) çok güzel. Avusturya‘nın güneyi de çok çok güzel, değerlendirmek isterseniz. Bir de Avrupalı’ların en çok tercih ettiği Donau rotası var. Bisikletliler için her detayın düşünüldüğü rotada Viyana-Budapeşte arasını yapabilirsiniz. Nehir kenarında muhteşem bir kültür-doğa rotası. şimdiden harika bir tatil dilerim.

Yorum yaz