Skip to main content
Bisikletli YaşamEtkinlik

Türkiye’nin En Eğlenceli 3 Bisiklet Etkinliği

By 27/05/2016Kasım 26th, 2022No Comments

Bisiklet etkinligi sayısı her yıl artıyor, festivaller, bisiklet şenlikleri ve haftasonu turlarına yenileri ekleniyor. Tüm bu etkinlikler hem turizm açısından hem de bisikletin hayatımızda daha çok yer alması adına önem taşıyor. Bu festival ve şenliklerin dışında 3 bisiklet etkinliği daha var ve bence hem verdikleri mesaj hem de en eğlenceli olmaları yönünden kaçırılmaması gerekiyorlar.

Türkiye’nin En Eğlenceli 3 Bisiklet Etkinliği

1- İzmir Bike Party

İlk kez bu yıl İzmir’de 23 Nisan’da yapılan Türkiye’nin ilk kostümlü bisiklet turu ailelerin çocukları ile unutulmaz bir bayram geçirdiği harika bir etkinlik.

Trafiğe kapatılmış bulvarlarda güvenli bir şekilde bisiklete binmek, şehrin güzelliklerini görmek ve aynı zamanda bisikletin ne kadar eğlenceli bir ulaşım aracı olduğunu hatırlamak için bir fırsat.

bisiklet etkinligi izmir bike party kostumlu bisiklet surusu

23 Nisan Kostümlü Bisiklet Sürüşü hakkındaki yazıyı okumak için tıklayın.

2- Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

İlk kez 2013’de İzmir’de yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınlar tarafından kadınlar için Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde yapılıyor. 2016’da Türkiye’de ve KKTC’de 28 il ve ilçede eş zamanlı olarak 25 Eylül 2016’da yapıldı.

Kadınlar süslü kıyafetleri ve bisikletleri ile şehrin sokaklarında pedal çeviriyor ve bisikletli ulaşım için güvenli yollar talep ediyor.

eglenceli bisiklet etkinligiGeçen yıl Süslü Kadınlar Bisiklet Turu nasıl geçti? 

3- Critical Mass

Bisikletlilerin trafikte var olduklarını hatırlatmak için dünyada 400’den fazla şehirde ayda bir gün  critical mass – kritik kitle hareketi yapılıyor.

Hiyerarşisi, önderi, örgütleyicisi, üyelik sistemi olmayan Critical Mass, bir meydanda veya dört yol ağzında verilen randevuyla start alır. Rota genellikle etkinlik günü tamamen tesadüfi olarak belirlenir.

Critical Mass gruplarına ve etkinliklerine Facebook grupları üzerinden ulaşabilirsiniz. Yaşadığınız şehirde yok mu? O zaman siz yapın!bisiklet torino bisikletli ulasim

Critical Mass, yayaların hareketi bir gün bisikletin hareketi olur.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz