Skip to main content
Bisikletli UlaşımBisikletli Yaşam

Critical Mass

By 21/11/2011Ekim 9th, 2016No Comments
Türkiye’deki bisiklet grup ve eylemlerinden bahsederken Critical Mass ‘den bilerek bahsetmedim. Bunu bilerek yaptım çünkü Critical Mass bisiklet eyleminin çok ayrı bir yeri var.
critical mass bisiklet

 Critical Mass, kritik kitle hareketi:

Biz trafiği tıkamıyoruz, trafik biziz“.
Bundan yıllar önce bir gün Çin’de bir şehirde yol kenarında bir kaç işçi karşıdan karşıya geçmeyi bekliyorlarmış. Trafik ışığının, üst ve altgeçitlerin olmadığı yolda karşıdan karşıya geçmek hiç de öyle kolay birşey değilmiş. Otomobil şoförlerinin insafına kalan yayalar bir türlü  onların dikkatini çekememiş ve beklemeye devam etmişler. Bir süre sonra bir grup ortaokul öğrencisi de yolun karşısına geçmek için bir önceki grupla beraber beklemeye başlamış. Ve kısa bir süre sonra bir yaşlı çift dahil olmuş. Yayalar yol kenarında yığılıp kritik bir çoğunluğa ulaşınca, yola doğru ilk adımlarını atmış, akan trafiği durdurmuş ve karşıya geçmeyi başarmışlar. Işıksız yollarda otomobiller ve yayalar arasında geçiş önceliği bu şekilde düzenlenmiş.

critical mass

Yayaların hareketi bir gün bisikletin hareketi olur.

1992 yılında San Francisco‘da bisiklet kullanıcılarının trafikte görünürlüklerini arttırmak amacı ile her ayın son cuma günü saat 17:30′da aynı yerde buluşarak toplu sürüşler başlar. Bugün 400’den fazla şehirde ayda bir gün  kritik kitle hareketi yapılmaktadır.

Critical Mass August 2010

San Francisco’da etkinliğe katılanlar, sürüş sırasında yanlarından geçtikleri kişilere “bir dahakine sen de gel” çağrısında bulunuyor, önden gidenler sık sık drup, grubun arkadasından gelenlerin kopmasını engelliyor, kibarlık ve güleryüz her zaman şiddetten daha etkilidir diyor.

Hiyerarşisi, önderi, örgütleyicisi, üyelik sistemi olmayan Critical Mass bisiklet eyleminin değişmeyen tek kuralı buluşma yeri ve saatidir. Buluşma yerinde bir araya gelen bisikletliler hep birlikte sürüşe başlarlar. Rota genellikle etkinlik günü, şehir trafiğinin akışına göre tamamen spontane olarak belirlenir.

Critical Mass’e katılmak için yapmanız gereken tek şey tam zamanında buluşma yerinde olmanızdır.

Chicago Critical Mass 2008

Türkiye’de Critical Mass Bisiklet Eylemi İstanbul ve İzmir’de yapılmaktadır.

İstanbul facebook grubu için tıklayın. Twitter @cmass_turkey

İzmir facebook grubu için tıklayın.  Twitter @cm_izmir

Okuyun: Türkiye’nin en eğlenceli bisiklet etkinlikleri.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz