Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

Şehirde Bisiklet Turları

By 17/11/2011Aralık 7th, 2015No Comments

Dernekler, birlikler, gruplar, festivaller kent yaşamının vazgeçilmezleridir. Yaşamayı tercih ettiğim kent İzmir’deki bu farklı toplulukları biraraya getiren bisiklet olunca bu keyifli birlikteliğe ben ve bisikletim de dahil olduk.

sehirde bisiklet turu

Google ve Facebook’ta yaptığım kısacık bir araştırmanın ardından haftanın hemen her günü toplanıp farklı yerlere pedal çeviren topluluklar olduğunu öğrendim.  Pazartesi Bisiklet Topluluğu pazartes sendromuna karşı ve haftaya enerjik başlamak adına her Pazartesi akşamı saat 20:00′ de Alsancak Vapur İskelesi’nden şehrin farklı yerlerine doğru pedal çeviriyor. ‘Biz yalnızca Bisiklet Severleriz’ diyen Çarşamba Akşamı Bisikletletçileri ile Bornova Özkanlar’da saat 20:00’de buluşuyor ve hala yorulmadıysam hemen ertesi gün akşam bisiklet gruplarını başlatan ve aralarında en populer olanı Perşembe Akşamı Bisikletçileri ile kentte pedal çevirebilirim. İzmir’e taşındığımızda bizi ilk karşılayanlar onlar oldular (PAB ile ilgili ilk  tecrübemiz). Haftasonu biryerlere kaçmadan önce saat 20:00’de Alsancak Vapur İskelesi’nde buluşup Cuma Akşamları Bisiklet Topluluğu ile haftanın stresini pedal çevirilerek atılabilir. 2007 yılında bisikletsever iki dostun çağrısıyla başlayan bu turlar, bugun artık Türkiye’nin bir çok şehrinde yapılıyor. Bisikletin kent içi kullanımının artırılması, bunun için kent içi alt yapının oluşturulması, bisiklet ve çevre ilişkisi kurularak, bisiklet ve bisiklet sporunun yaygınlaştırılmasının desteklenmesi için akşam gruplarına katılımı bir sosyal sorumluluk olarak görüyorum.

Akşam Bisikletçilerin toplanma anı

Haftasonu Bisiklet Turları?

Haftasonu bisiklet turları yelpazesi daha geniş. Performans amaçlı bir araya gelen yol veya dağ bisikletçileri ile bir grup gezisine dahil olup kondisyonumu sınayabilir veya yemeli içmeli günübirlik kolay bir rotada çok zorlu olmayan bir geziye katılabilir veya çadırımı&uyku tulumumu da yanıma alıp konaklamalı bir tura gidebilirim.

Peki pedal çevirirken bir yandan da çevreci gruplara destek vermek istersem? O zaman da küresel ısınmaya, nükler enerji santrallarının yapıma karşı olan, herkesi insan hayat ve emeğine değer vermeye çağıran karşı bisiklet ile yollara çıkarım.

Kadınların sosyal hayattaki varlıklarını sürdürürken bisiklet dünyasında da aktif olduklarını göstermek ve tüm kadın bisikletçileri desteklemek amacıyla, kısa bir süre önce başlayan Pembe Bisiklet Hareketi’ne katılır ve meydanlarda onlarla buluşurum.

bisiklet turları

İlkokullara gidip küçük yaştaki çocuklara bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu ve direksiyon başına geçtiklerinde trafikte bisikletlilere dikkat etmek zorunda olduklarını kim anlatacak? Üniversitelere gidip gençleri kısa mesafeleri bisiklet ile gitmeleri konusunda kim özendirecek?

Bisiklet yollarının yapımı için kim belediyeler ile görüşecek?

karşı bisiklet

Amaçlarını  ‘bisikleti sevdirmek, bisiklet dostlarını biraraya getirmek, gezi ve yarışmalar düzenlemek, bisiklet ile ulaşımı özendirmek ve geliştirmek için alt yapı faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlayıcı her türlü girişimde bulunmak, bisikleti doğa ve çevre dostu bir taşıt aracı olarak tanıtmak’ olarak tanımlayan derneklere üye olarak bu şekilde lobi faaliyetlerine destek verilebilir.

Ve tüm bu  grupları yılda bir defa tek bir etkinlikte toplamayı hedefleyen,  2-4 günlük bisiklet festival ve turları var. Karya Bisiklet Turu, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu vs.

bisiklet turları

Bisiklet Festivali katılımcıları kamp alanı

Bisiklete binmek isteyene arkadaş ve grup çok. İyi pedallamalar.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

No Comments

  • Ayça dedi ki:

    Ne kadar güzel ve organize gruplar bunlar, hiç haberim yoktu.. :)) yazılarını çok özlemiştim.. mutlu oldum 🙂
    sevgilerimle..

Yorum yaz