Skip to main content
Gezi Yazıları

Güney Amerika Bisiklet Turu ile ilgili SSS

By 15/09/2011Aralık 16th, 2015No Comments

Bisiklet turumuz sırasında ve sonrasında SSS – sık sık sorulan soruları defterime not etmiştim. Sosyal medya ve blog sayfamdan bana iletilen sorulara vakit buldukça cevap vermeye çalıştım ama toplu olarak burada da aktarmak isterim.

Bir gün kendi kendimle keyifli bir röportaj yapacağımı biliyordum. Hemen başlıyorum:

Neden Güney Amerika?

Kararı tamamen iklim şartlarına bağlı olarak aldık. İşlerimizden istifa etme ve yeniden yerleşik hayata geçeceğimiz tarihler belliydi. Bu tarihler arasında Asya yağışlı, Güney Amerika’da sonbahardı yani kurak mevsimdi.

Yani Uzak Doğu’da yağmur mevsimi olmasaydı orası da olabilirdi.

Elbette.

güney amerika bisiklet turu

Uzun ve aktarmalı uçak yolculukları yaptınız. Bisikletlerle ilgili herhangi bir sorun yaşadınız mı?

Madrid-Santiago uçuşu için kullandığımız Iberia havayolları bisikletin karton kutuda (bike box) teslim edilmesini şart koşuyor. Gidiş yolculuğunda sorun yaşamadık ancak dönüşte boş kutu için Lima’da gezmediğimiz bisiklet mağazası kalmadı. En son boş karton için para ödemeye hazır olduğumuzu söylediğimizde (normalde çöpe atılan) iki karton kutuyu vermeye razı oldular.

Bisiklet için ekstra ücret ödeniyor mu?

Havayolu firmasına göre farklılık gösteriyor. Iberia, gidiş-dönüş bisiklet başına 150€ talep ederken, iç hatlarda Onurair’e sadece 36 TL ödedik.

Yanınıza ne aldınız?

Kış mevsimi olduğu için rüzgara dayanıklı bir çadır, çok düşük derecelerde bile kullanabilmek için benzinli ocak, kışlık uyku tulumları, rüzgar ve yağmur geçirmeyen pantalon, triko ve ceket, merino yününden içlikler (hayatımızı kurtardılar), sivrisinek ilacından güneş kremine kadar tüm gerekli eşyalar. (Daha detaylı liste için buraya tıklayın)

Bisikletler hayli yüklü olmalı. Kaç kilo yük taşıdınız?

Taşıdığımız su ve erzak miktarına bağlı olarak farklılık gösterdi. Ancak kişi başı en az 20 kilo ve artı çelik kadrolu 18 kiloluk bisikletler.

güney amerika bisiklet turu

‘hafif bisikletlerle kolay tırmanışlar’

Arjantin, Şili, Bolivya ve Peru’yu gezdiniz. Kalacak yer bulma konusunda zorlandınız mı?

Arjantin ve Şili’de hemen her yerleşim yerinde belediyeye ait çadır alanı bulduk ve çok rahat ettik. Bolivya ve Peru’da ise bir tek kampinge bile rastlamadık. Bahçesi olan ailelerden çadırımızı kurmak için izin istedik. Kimse, bize hayır demedi. Şehirlerde ise uygun fiyatlı pansiyon ve oteller bulmakta zorlanmadık.

güney amerika bisiklet turu

evimizin ön cephesi

Günde kaç km pedal çevirdiniz?

Günde 5 ile 7 saat arası pedal çevirdik. Bazen bu kadar saatte sadece 30 km yol aldık bazen 100 küsür km. Rüzgara ve yol durumuna göre değişiklik gösterdi.

Yorulmadınız mı?

Elbette yorulduk ama gördüğümüz yerlerin güzelliği herşeye değiyordu. Güney Amerika turumuzun en zor etaplardan bir tanesi Arjantin ve Şili arasındaki Paso Sico idi. Toprak yol olduğu için tercih edilmeyen bu sınır kapısı gerekten çok ıssız olduğundan ve yerleşim yerlerine çok uzak olduğu için bir haftalık yiyecek ve suyumuzu taşımak zorunda kaldık. El değmemiş bir cennet ise tüm emeklerimizin ödülü oldu.

güney amerika

Paso Sico

Böyle bir seyahat için olmazsa olmaz nedir?

Öncelikle istemek, ama gerçekten istemek ve bunlar.

Senin de bu tur veya diğer turlamız ile ilgili soruların olursa lütfen yaz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz