Skip to main content
BisikletizmBisikletli UlaşımBisikletli Yaşam

Türkiye’nin İlk Kostümlü Bisiklet Sürüşü – İzmir Bike Party

By 25/04/2016Nisan 26th, 20164 Comments

23 Nisan 2016’da İzmir’de Türkiye’nin ilk kostümlü bisiklet sürüşü – İzmir Bike Party gerçekleşti.

izmir bike party kostumlu bisiklet surusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çocuklarımızın hafızalarında aileleri ile geçirdikleri eğlenceli bir gün olarak kalsın istedim. Gürültüsüz, tertemiz ve ama bir o kadar da eğlenceli olmalıydı.

Bisiklet bu etkinliğin hareket aracı olmaya uygundu.

Ancak bisiklet sürerken hem annelerin hem de çocuklarının kendilerini güvende hissetmeleri gerekiyordu.

kostumlu bisiklet surusu izmir

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nün bisikletli polis ekibi Beyaz Kırlangıçlar bizlere eşlik etti.

İzmir’in en güzel ve tabiki en yoğun bulvarları Cumhuriyet Bulvarı motorlu araç tafiğine kapatıldı ve biz bisikletlerimizle sevinç çığlıkları atarak 3 şeritli yolda salına salına pedalladık.

Ana caddede otomobiller olmadan bisiklete binme duygu anlatılmaz, bu ancak yaşanabilir.

kostumlu bisiklet surusu

23 Nisan’da yaklaşık 1000 kişi işte bu duyguyu yaşadı. 

Bu duyguyu tekrar tekrar yaşamak isteyecekler bunu biliyorum. Bisiklete binmek için fırsatları bekleyecek, kendileri yaratacak ve yaşadıkları şehrin insan değil otomobil dostu olduğunu fark edecekler. Otopark yerine park, şehrin göbeğine 3 şeritli otoban yerine bisiklet yolu ve kaldırım isteyecekler.

Kostümlü Bisiklet Sürüşü İzmir Bike Party’den notlarım:

 • İngilizce yayınlanan DailySabah Nisan ayında yapılan alternatif festivaller listesine İzmir Bike Party’yi ekledi. Gurur duydum.
 • Çok severek takip ettiğim Amerika’dan MomentumMag.com sosyal medya kanallarından etkinliğin duyurusunu yaptı. Onur duydum.
 • Egetelgraf’tan Ahmet Buğra Tokmakoğlu ve Hürriyet Gazetesinden Aynur Tartan köşelerinde etkinliğe yer verdiler.
 • TRT Kent Radyo İzmir’den Feryal Gürel Durmaz, İzmir’in Renkleri isimli programını İzmir Bike Party’nin turizm açısından değerine ayırdı.
 •  Facebook etkinlik duyurusu 1 milyon kişiye ulaştı.
 • 23 Nisan Kostümlü Bisiklet Sürüşü için İstanbul, Ankara, Muğla, Aydın, Bursa ve yurtdışından (İtalya, Hollanda) gelen katılımcılar oldu.
 • Etkinlik bisikletli polislerimiz Beyaz Kırlangıçlar sayesinde güvenli ve keyifliydi.
 • İzfaş, bize İzmir Fuar – KültürPark kapılarını sonuna kadar açtı ve güvenliğimizi sağladı.
 • Kostümlü Bisiklet Sürüşü’nün final noktasında #kültürparktayız etkinliğine katıldık ve herkes parkta ne görmek istiyorsa onu yaptı: kitap okudu, dans etti, piknik yaptı, dans etti, fotoğraf çekti ve çekildi.
 • Accell Bisiklet, 23 Nisan İzmir Bike Party Hatıra fotoğrafının çekilebilmesi için şirin bir pano hazırladı ve KültürPark’a getirdi.
 • Tahta Bisiklet, denge bisikleti ile 3-6 yaş grubu arası çocuklar için yarışma düzenledi.
 • FujiFilm fotoğraf workshopu için bizim etkinliğimizi seçti ve onlarca fotoğrafçı bizlerin fotoğrafını çekti.
 • veeee Güneş Aly, bizim için koştu, terledi, çalıştı. Bu günü harika fotoğraflarla ölümsüzleştirdi ve bizlere bu kareleri armağan etti. Albüm için tıklayın.

kostumlu bisiklet surusu 2 kostumlu bisiklet surusu izmir sema gur

Sosyal medya #izmirbikeparty hashtag’ine boğuldu! Gelecek yıl yeniden yapalım mesajları yağmaya devam ediyor.

Davetimi kabul edip emek emek kostümlerini hazırlayıp bu karanlık ve korku dolu günlerde kalabalık bir grubun içine çocukları ile dahil olmayı kabul eden özellikle ailelere çok teşekkür ederim. İyiki varsınız, iyiki bisiklete biniyorsunuz.

bisikletizm sivil dusun

İzmir Bike Party fikrini en başından beri destekleyen, afiş tasarımı & basımı için maddi destek sağlayan Sivil Düşün AB Programı, hak temelli eylemler için bireysel aktivizmi desteklediğiniz için size minnetarım!

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

4 Comments

 • İzmir için çok önemli bir etkinlik. Çok önemli bir marka. Elinize, emeğinize sağlık.

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İzmirliler için bu yıl çok farklı ve çok eğlenceliydi. Davetimi kabul edip katılan herkesin emeğine sağlık. teşekkür ederim, Pınar

 • Mustafa Yıldırım dedi ki:

  Muhteşem bir etkinlikti. Ailece bu etkinlikte yer aldığımız için kendimizi çok mutlu hissettik. Ulusal bayramlarımız da bu etkinliği İzmir için bir gelenek haline dönüştürmeliyiz.

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   İyiki geldiniz. Ailecek katılım sağlamanız bu etkinliğin amacına ulaşması için büyük önem taşıyordu. Etkinliğin gelenekselleşmesi için elimden geleni yapacağım, Pınar

Yorum yaz