Skip to main content
Bisiklet EkonomisiBisikletizmBisikletli Yaşam

Bisiklet Kullanarak Para Kazanmanın 6 Yolu

By 27/04/2016Aralık 18th, 20182 Comments

Düzenli bisiklet kullanımı ulaşım masraflarını önemli ölçüde azaltıyor. Peki hem bisiklet sürüp hem de para kazanmak mümkün mü? İşe bisikletle gidip gelmekten öte, sürüşlerimiz işimizin bir parçası olsaydı?

Dünya genelinde bisikletin popüler hale gelmesi ve şehirlerin bisiklet kullanıcıları için için özel olarak tasarlanmış güvenli altyapılar oluşturması ve beraberinde gelen yeni fırsatlar bisikleti aynı zamanda sermayeye dönüştürmektedir.  Bisiklet üretimi, bakım ve satış alanında kariyer fırsatları yaratılırken, gelir sağlayan doğrudan bisiklet kullanımını da kapsayan bir kaç seçeneği anlatmak istiyorum. Bazıları diğerlerinden daha kazançlı olmakta ve bazısı da biraz yaratıcı yenilikçi bir yaklaşım ihtiyacındadır, fakat her biri en azından günde bir kaç saat boyunca sizleri gün ışığında sele üzerine taşıyacaktır.

Bisiklet Kullanarak Para Kazanmanın 6 Yolu

 1. Bisikletli Kurye

bisikletle para kazanmanin yolu

Bisikletli kurye,  su götürmez biçimde bisiklet tabanlı kariyer olanaklarının en ikonik olanıdır. 1800’lü yılların sonuna dayanan geçmişleri ile bisikletli kuryeler, dünya genelindeki kent merkezlerinde mektup, posta ve paket teslimatında bulunmaktadırlar. Bu özellikleri zaman ve coğrafyaya bağlı olarak değişim gösterirken, bisikletli kuryeler, genel olarak birçok bakımdan kentin bisiklet kültürünü şekillendiren kendine has bir kültür ortaya koymaktadır. Bisikletli kuryeler hızlı bisiklet kullanmakta, çok çalışmakta ve çok para harcamamaktadırlar, fakat özgürlük ve heyecan hoşunuza gidiyorsa, tüm gününüzü bisiklet üzerinde harcamanız karşılığında kazanç sağlamanın tek yolu budur.

Türkiye’de şimdilik sadece İstanbul’da bulunan Bisiklet Kurye ile bağlantıya geçebilirsiniz.

 1. Bisiklet Tur Rehberi

eurovelo bisiklet rotalari isvicre

Bisiklet tur rehberi olarak çalışmak yaşadığınız yeri yerli ve yabancı turistlere çevreyi tanıtırken zamanınızın çoğunu dış mekanda geçirmenin en harika yoludur. Bir taraftan bisikletçi, diğer taraftan amatör bir tarihçi ve diğer taraftan insanlara misafirperverlik gösteren bir kişi olan bisiklet tur rehberleri, kendi şehirleri ya da semtlerinin tamamına hakimdirler ve bunu tecrübe etmenin en iyi yolunun iki teker üzerinde gezmek olduğunun bilincindedirler. Dünya genelindeki birçok şehrin, çoğunlukla yaz aylarında faaliyetlerini arttıran en az bir tur operatörü vardır. Eğer şehrinizde böyle bir uygulama yoksa bu konuyu bir an önce düşünün.

Kent bisiklet turları, benim işim değil diyorsanız, uzun mesafeli bisiklet tur rehberliği konusunu da düşünebilirsiniz. Gece konaklamaya imkan verecek donanım ve teçhizat arayışına girin (ya da kendinizinkini oluşturun) ve hizmetiniz karşılığı ödeme alırken, doğayla iç içe kalın.

 1. Restoranlar İçin Yemek Teslimatı

bisiklet kullanarak para kazanmanin yolu

2009 yılında,  Boston Üniversitesinde yüksek lisans yapan bir genç Trek bisikleti ve plastik kaplarda yerel bir İtalyan restoranı için yemek teslimatı yapmaya başladı. Piyasada güvenilir ve düşük maliyetli teslimat konusunda bir açıklık olduğunu fark eden Phil Dumontet, aynı hizmeti sunan başka restoranlarla iletişime geçti. Yedi yıl sonra, kendi şirketi Dashed,  New England’ın büyük bir kısmına hizmet veren bisiklet tabanlı yemek teslimat hizmeti sağlayan milyon dolarlık bir kuruluş halini almıştır.

İster Dashed gibi başarılı olmak için çalışın ya da daha basit olarak kenarda bir kaç kuruş biriktirmeye çalışın, bisikletle yerel ağ teslimat hizmetleri sağlamak, başlangıç maliyetleri bisiklet ve çalışır bir telefondan biraz fazlası olan tamamıyla iyi kazanç getiren bir girişimdir.

 1. Bisiklet Sürüş Eğitmeni 

sivil dusunce

Bisiklet eğitmenleri, ilk defa bisiklet kullanmayı öğrenen çocuklara ya da yetişkinlere bisiklet becerileri ve güvenlik konularında eğitim vermektedir. Mevcut pozisyonların çoğu kar amacı gütmeyen, bisiklet destek kurumları ya da nadiren kent sakinlerini sele üzerine çıkartma konusunda proaktif bir yaklaşım sergileyen belediyelerde mevcut olmaktadır. Bisiklet eğitmenlerinin, gelişmiş bisiklet kullanım becerileri ile grup etkileşimi ya da bir takım eğitim formlarında bir kaç senelik eğitim tecrübesi olmalıdır.

Türkiye’de bisiklet sürüş eğitimleri vermek için bisiklet mağazaları  ile bağlantıya geçin. Müşterilerine haftanın birkaç günü bisiklet sürüş eğitimleri vermeleri için siz onları ikna edin.

 1. Pedicap Şöfürlüğü

bisiklet kullanarak para kazanamanin yolu

Hava koşullarının imkan verdiği ölçüde birçok şehirde, pedicapler şehri ziyaret eden turistler ya da spor müsabakası ya da festival gibi geniş ölçekli bir etkinliğin parçası olan kalabalık için tercih edilen bir ulaşım şeklidir. Mevcut pedicap organizasyonu içinde zamanınızı sele üzerine geçebilir ya da piyasadaki boşluğu kapatmak için kendi işiniz için girişimde bulunabilirsiniz. Pedicap hizmeti büyük ölçüde taksi sistemine benzemektedir, pedicap sürücülerinin genellikle kendi pedicapleri yoktur, bunlar sabit ücret karşılığı bir şirketten kiralanmaktadır ve gün sonunda teslim edildiklerinde sürücü bundan kazanç sağlamaktadır. Pedicap sürücüleri, bölgedeki turizm sezonuna ve miktarına bağlı olarak çok ya da az fayda sağlayabilmektedirler. Üzerinde insan varken bir pedicap’i kullanmak kolay iş değildir, yüzlerce insanla karşılaşıp gece gündüz şehirde günlerinizi geçirirken, bu iş size bedenen zorlasa da kazanç sağlamanızı sağlar.

 1. Diğer Bisiklet Tabanlı İşler

Geçen bir kaç sene içerisinde, Türkiye genelinde ortaya çıkan bisiklet merkezli işletmeleri görüyoruz. Bunlardan bir kaçına bisikletizm.com’da yer vermiştim. İstanbul’da bisikletle kurye hizmeti veren Bisiklet Kurye, Ayvalık’ta bisiklet dostu otel Mola Cunda, İzmir’de bisikletle gelene kahve ve çayı %50 indirimli sunan Ten Ten Cafe, İzmir’de bisiklet dostu Cinatı Bar, bisiklet turları organize eden özel sektör firmaları vb. Hayal eden ve yapan firma sayısının artmasını umuyorum.

Muhtemelen bir kargo bisikletine ihtiyacınız olacak dolayısıyla başlangıç yatırımı bu noktada biraz yüksek olabilir, fakat kendiniz için çalışıp gerçekleştireceğiniz iş, tamamıyla istediğiniz iş olacak. Her zaman kendinize ait küçük bir kafeniz olsun istemez miydiniz? Hadi bunu bisiklete taşıyın. Peki ya sandviç yapmak ve satmak hoşunuza gitmez mi? Pedal gücüyle çalışan kendi sandviç arabanızı yapın. Şehriniz, böylesi önemli bir hizmetten yoksun kalmıyor mu sizce? Bunu bisiklet üzerinde yapıp yapamayacağınızı bir düşünün.

Seçeneklerin sonu yok.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

 • Koray dedi ki:

  Çok güzel fikirler peki bisiklet üzerinde cafe hizmeti verirken zabıta ile olan sorunu nasıl halledebiliriz sonuçta seyyar işporta sınıfında dusunecekler ve köşe kapmaca oynayacağız
  Bunu yapmanın bir yasal yolu varmıdır?

Yorum yaz