Skip to main content
Bisikletizm

Sürdürülebilir Kargo: Bisiklet Kurye

By 27/10/2014Aralık 25th, 20184 Comments

New York’taki bisiklet kurye ile ilgili belgeseli izlediğim gün çok etkilenmiştim. Sonra 2012 yılında Premium Rush adında bir filmde başrolde bisikletli bir kurye vardı. Londra, Paris ve Milano’daki kuryelerin fotoğraflarını gördüğümde heyecanlanıyordum. Bisiklet Kurye’nin arkasında benim desteklediğim felsefe yatıyordu: kirletmeden yaşa.

Bu kadar masum bir araç ile bu kadar zararsız bir hareket şekli. Karbon nötr posta!

bisiklet kurye istanbul

Karbon ayakizi olmayan kargo: Bisiklet Kurye

Ayda bir muhasebecime bir zarf içinde faturalarımı teslim etmem gerekiyor. Bisikletle götürüyorum. Ayda bir sigorta agenteme rapor vs bırakmam gerekiyor. Bisiklet ile götürüyorum. Avukatımın istediği evrakları bisikletle götürüyorum. Çalıştığım firmalar sözleşmenin aslını veya faturanın orjinalini istiyorlar. Bisikletle götürüyorum.

Benim kadar zaman yönetimi konusunda özgür değilsen ve teslimatlarını kendin yapamıyorsan o zaman Bisiklet Kurye ile çalışabilirsin bence. Hatta mutlaka çalışman gerektiğini düşünüyorum.

bisiklet kurye

Bisikletli kuryeler postanızı alıp şehrin bisiklet yollarını, kaldırımlarını, güvenli karayollarını kullanıyorlar. Vapur, Tramvay, Metro, Deniz Otobüsleri gibi toplu taşıma araçlarına bisikletlerini yükleyip daha uzun mesafelere kısa zamanda ulaşıyorlar.

Bisiklet Kurye’nin ücretleri çok uygun. Aylık sabit ücret ödemek zorunda değilsiniz. Ne zaman ve ne sıklıkla isterseniz kullanabilirsiniz. Benzin fiyatlarından etkilenmedikleri için yakıt maliyetini müşterilerine yansıtmıyorlar.

Sürdürülebilir, çevreci ve yeşil olduğunu her fırsatta reklam kampanyalarında kullanan kocaman kocaman holdinglerin bisiklet kurye‘nin müşterileri olduğunu okuyacağım haberleri bekliyorum.

Firmalar ve kamu kuruluşları Bisiklet Kurye’yi tercih ettiklerinde, somut olarak iklim değişikliği ve çevreye  yayılan zehirli gazların salınımını azaltmak için mücadele etmiş olduklarını kanıtlayacaklar.

www.bisikletkurye.com adresinde tüm detaylar mevcut. Bisiklet Kurye’den lütfen patronuna bahset, hatta onu ikna et. Şehir içi teslimatlarınızı bisiklet kurye yapsın, siz de müşterilerinize, çevre-dostu olduğunuzun havasını atın.

Göndereceğim evrağım, postam falan yok diyorsan o zaman neden arkadaşına doğumgününde hediyesini bisiklet kurye ile gönder miyorsun? Arkadaşın kapıyı açınca karşısında bir bisikletçi görünce çok sevinecektir, eminim. Kişisel ve sempatik, bir o kadar ya faydalı postacıyı sen de dene.

PS: Almanya’da deutsche post’un postacıları bisikletle teslimat yapıyor. Peki Türkiye’de neden postacılar bisiklete binmiyor? Acaba, devlet postacılara güvenli bir şekilde A’dan B’ye gidebileceğini garanti edemediği için mi?

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

4 Comments

Yorum yaz