Skip to main content
Gündem

İzmir’de Bisikletli Ulaşım Derneği Kuruldu

Sonunda!

Bisikletli Ulaşım Derneği‘nin resmi kuruluş merkezi İzmir ancak kısa sürede bir çok şehirde temsilcilik ve şube açılacağına eminim.

Belediyeler sonunda otomobil dışındaki yol kullanıcılarına hizmet sunmaları gerektiğini kabul ettiler, hatta zorunda olduklarını anladılar, çalıştay ve paydaş toplantılarına STK’ları davet ediyorlar. Bir süre öncesine kadar ‘toplantıya çağırıp fikrini soracak dernek bulamıyoruz’ diyen belediyeler, sivil toplum temsilcilerinin görüşlerini alabilmek adına sosyal medyada çok takipçisi olan bisikletçiyi veya bisikletle ilgili bir facebook grubunun yöneticisini çağırıyorlardı.

İzmir’de kağıt üzerinde bir bisiklet derneği var ancak uzun yıllardır aktif değil. Şehir içi bisiklet turları ve Yunan Adalarına bisiklet gezileri organize ediyorlardı. Ancak bisikletlilerin haklarını savunma konusunda dernekten umudumuzu kaybedeli çok olmuştu.

Neyseki artık Türkiye’de hem Yaya Derneği hem de Bisikletli Ulaşım Derneği var.

Bisikletli Ulaşım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tanzer Kantık ile bu hafta görüşme şansım oldu ve kendisi sorularımı sabırla yanıtladı:

Neden dernek kurdunuz?

Pek de bisikletlilerin yüzemediği sularda yüzelim istiyoruz.

Tanzer Kantık

Nasıl yani?

Derneği kurarken ortak bir karar alarak oldukça titiz bir ön hazırlık çalışması yaptık. Bisikletli ulaşımı hak temeli üzerine oturtmak ve bu temelde savunu yapmak istiyoruz. Temel amacımız demokratik ulaşım ve kentlerde demokratik alan paylaşımı kavramlarını topluma anlatmak.

Peki somut olarak ilk dernek faaliyetiniz nedir?

İlk aksiyonumuz aslında kurumsal altyapıyı oluşturmak ve derneği kendi kendine yetebilir mali yapıya kavuşturmak. Hemen ardından da Bir tercüme hareketi oluşturmak ve bisiklet adına bellek yaratmak istiyoruz.

Bisuder’in üyelik aidatı ne kadar?

Aylık 10 TL.

Hak savunuculuğu ve demokratik alan paylaşımı sadece bisiklet kullanıcılarını değil herkesi ilgilendiren bir konu. Kentlerde kamusal alanın herkesin eşit kullanımı için yeniden tasarlanması gerekiyor. Bunun için aktivistlere, gruplara, derneklere ve bu politikaları yürütecek siyasi partilere ihtiyacımız var. ‘Çok doğru ama benim zamanım yok’ diyenler, o zaman neden derneğe üye olarak derneğin tanıtımına ve maddi kaynak konusuna destek olmuyorsunuz?

bisikletli-ulasim-dernegi

Haklarımızı savunacak kişileri desteklemek isterseniz, bilgi@bisikletliulasimdernegi.org a mail atabilirsiniz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz