Skip to main content
Gezi Yazıları

Reggio Emilia Gezi Rehberi

Milano’ya 150, Bologna’ya 50 km uzaklıkta Reggio Emilia, İtalya’da turist izdihamına uğramamış, kendi halinde ve yaşam dolu bir şehir.  Şehir yaşam dolu çünkü hayat gerçekten sokakta, meydanlarda ve parklarda.

reggio emilia gezi

Eskiden otopark olarak kullanılan meydanların gündüz pazar yeri, akşam eğlence mekanlarına dönüşmesi, en işlek alışveriş caddelerinin trafiğe kapatılması, şehri çevreleyen bisiklet ve yaya yollarının mimarı Reggio Emilia eski belediye başkanı, bugün ulaştırma bakanı olarak ulusal çapta değişimin öncüsü olarak görev alıyor.

reggio emilia gezi

Tren istasyonunda inip yürüyerek şehir merkezine giderken şehri sevdim. Sonra şehrin insanlarını, tarihi ve kültürünü tanıyınca Reggio Emilia’yı mutlaka sizlerle paylaşmam gerektiğine karar verdim. Bu şehir beni gerçekten çok etkiledi.

reggio emilia gezi

Reggio Emilia’yı neden çok sevdim?

Sokaklarda rahat rahat yürüyüp bisiklete binebildiğim için. Yolda durup tarihi binaları önlerinde park etmiş çirkin arabalar olmadan fotoğraflayabildiğim için. Yorulduğumda oturup keyifle birşeyler içebileceğim cafeler olduğu için. Küçük esnaf güleryüzlü ve yardımsever olduğu için. Ağaçlar, sarmaşıklar ve yaseminlerle kaplı olduğu için. Ama en çok da duvarlara yaslı bisikletler olduğu için.

reggio emilia gezi

Reggio Emilia Hakkında

  • Şehrin batısında Parma (prosciutto ile ünlü), doğu sınırında ise Modena (Ferrari ve Maserati ile ünlü) var. Romalı bir asker günde 26 km yürüyebildiği için Emilia yolu isimli bir rotada her 26 km’de bir tarih/kültür ve sanat dolu bir küçük şehirle karşılaşabilirsiniz. Bisikletle gezmek için çok ideal bir rota.

reggio emilia gezi

  • Reggio Emilia tarih, sanat ve eğitim konularına ilgisi olan turistler tarafından tercih ediliyor.

reggio emilia gezi

  • İtalya bayrağının ilk kez kabul edilerek kullanılmaya başladığı yer. Yeşil, beyaz, kırmızı renkli “Il Tricolore” (Three Colors), pizza margherita’nın renkleri, ilk kez 1797’de kullanıldı. reggio emilia gezi
  • Öğretmen ve eğitmen arkadaşlarımın yakından tanıdığı Reggio Emilia Approach, ikinci dünya savaşı sonrası okul öncesi ve ilk okul çağındaki çocuklar için geliştirdiği eğitim şeklidir. Öğrenci-odaklı, ilişkilere ve deneyimlere dayalı eğitim sistemini tanımak için dünyanın her tarafından eğitmenler International Center’a geliyor.

bike party reggio emilia

  • Her yıl Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında European Photography Festival‘e ev sahipliği yapan Reggio Emilia’da yüzlerce sergi ve etkinlik ziyaretçilerle buluşuyor.

reggio emilia gezi

  • ve Bisiklet, şehrin her yerinde. Şehir merkezinde her 5 kişiden birisi bisikletle hareket ediyor.

reggio emilia gezi

  • Parmiggiano-Reggiano peyniri, balsamic soslu salataları ile leziz yemekler bulunuyor.

reggio emilia gezi

  • Ağaçlarla kaplı Piazza Fontenezi, gündüz  pazar yeri, akşamları ise tüm şehrin buluştuğu eğlence mekanı.

reggio emilia gezi rehberi

  • Museo Spallanzani, gördüğüm en güzel müzelerden bir tanesi. Kesinlikle ziyaret edilmeli.

reggio emilia museo

Ulaşım: Milano veya Bologna’dan tren ile kolaylıkla ve ekonomik olarak Reggio Emilia’ya ulaşabilirsiniz.

Konaklama: Kesinlikle Bed& Breakfast. Şehir merkezinde evinizde kalıyormuş hissi veren, süper tatlı aileler tarafından işletilen B&B NonnAnna‘da yer yoksa, B&B Anna e Ricca.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz