Skip to main content
Bisikletli YaşamEtkinlik

Bike Party Reggio Emilia, İtalya

By 11/06/2017Kasım 26th, 2022No Comments

Geçtiğimiz yıl Verona’da yapılan Uluslararası CosmoBike Bisiklet Konferansı‘nda iki farklı panele konuşmacı olarak katılmış, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu‘nu ve İzmir Bike Party‘yi anlatmıştım. Konuşmamın odak noktası, daha çok insanı bisikletle buluşturmak için yapılan yapılan farkındalık etkinliklerde verilen mesajlardı.

Bisiklet turları düzenli olarak bisiklet kullanan, bisikleti bilenler içindir. Bisiklete binmeyen kişileri bu turlarda görmek oldukça zordur. Bence şehirde yapılan bisiklet etkinlikleri ise bisiklete binmeye çekinen, bisikleti az tanıyan, bisikletin keyfini bilmeyenler için olmalı. Bisikletçi gruplarının dışına çıkıp, yeni bisiklet severler kazanmak istiyorsak o zaman bisiklete binmeyenleri etkinliklere dahil edecek yollar ve mesajlar bulmak gerekiyor.

bike party reggio emilia

Bike Party, işte böyle bir etkinlik. Bisikletçilere değil, herkese açık bir etkinlik. Etkinliğe katılmak ise çok kolay:  Eğlenceli bir şeyler giyip bisikletle orada olmak.

CosmoBike Konferansı’nda yaptığım sunumu dinleyen Reggio Emilia‘da yaşayan mimar bir çift yanıma gelip beni tebrik etmiş ve iletişim bilgilerimi istemişleri. Aradan bir kaç ay geçtikten sonra benimle bağlantıya geçtiler ve Bike Party yapmak istiyoruz dediler. Peki, yapalım o zaman.

Reggio Emilia Bike Party

Reggio Emilia, Bologna şehrine 50 km mesafede küçük bir şehir. Daha önce hiç gitmediğim şehrin bisiklet dostu olup olmadığını bile bilmiyorum. Mimar çiftimiz, Marta ve Paolo’yu ise hayatımda bir kez görmüş ve sadece ayaküstü sohbet etmiştim. Benim için Bike Party organizasyonu oldukça enteresan bir deneyim olacaktı.

Skype üzerinde yaptığımız video görüşmelerinde önce tarihe karar verdik. Sonra işleri paylaştık. İşin offline kısmını onlar, online kısmını ben üzerime aldım. Haftalık telefon görüşmelerimizde birbirimize yaptıklarımızı anlattık. Marta, şehir merkezindeki en yoğun caddeler üzerinde bulunan küçük esnaf ile tek tek gidip görüştü, Paolo ise belediye, zabıta, gönüllü fotoğrafçıları ayarladı. Ben sosyal medya paylaşımları ile ilgilendim. Rotayı belirledikten sonra basın bültenini hazırladık ve yerel gazetelere gönderdik.

reggio emilia

Etkinlikten bir gün önce Reggio  Emilia’ya gittim. Marta, çevresinde ağırbaşlılığı ve sakinliği ile bilinen 61 yaşında harika bir kadın. Beni görünce sımsıkı sarıldı ve ortalıkta atlayıp zıplamaya başladı. Arkadaşları Marta’nın son iki ayda çok değiştiğini, daha dışa dönük hale geldiğini ve sosyalleştiğini söylediler. Bike Party hazırlıkları ona iyi gelmiş, kendine güvenini arttırmış. Marta ile etkinlik rotasını bisikletle turladık. Şurada fotoğraf çekeriz, şurada çocuklara balonları dağıtırız dedik.

10 Haziran Cumartesi günü İtalya’da ilk Bike Party, Reggio Emilia’da yapıldı ve çok güzel geçti.

recycle cargo bike

Bisiklet etkinliği sırasında çiçek, bitki, süs vs taşımak için bir cargo bike arıyordum. Modena şehrinde eski bisiklet parçalarını kullanarak cargo bike üreten REcycle ile görüştüm. Reggio Emilia’ya benim için uygun bir bisiklet göndermeyi teklif ettiler. Pembe bisikletimi süslemek için hemen işe koyuldum.

recycle cargo bike flowers

Kasayı çiçeklerle doldurunca, bisiklet bahçe gibi oldu.

bike party reggio emilia

Saat 10:30’da buluşma yeri olarak seçtiğimiz parka gelen katılımcılara Bike Party kurallarını anlattık. Yavaş sürüş yapmak, yolda gördüğümüz diğer bisikletlileri bize katılmaları için davet etmek, yayalara ise gülümseyerek “Ciao” demek.

bike party reggio emilia

Tur boyunca bize eşlik eden 6 amatör fotoğrafçımız vardı. Kendi aralarında çok güzel koordine olmuşlardı ve parkurun farklı yerlerinde bizlerin fotoğraflarını çektiler.

bike party reggio emilia

Katılımcılar arasında öğretmenler, doktorlar, avukatlar, belediye çalışanları vardı. Şehrin en kıdemli papazı kırmızı bir bisikletle etkinliğe katıldı. Çocukların neşesi herkesi çok olumlu etkiledi.

bike party reggio emilia

Bike Party parkuru toplam 7 kilometreydi. 100 kişilik grubumuza davetimizi kabul ederek yolda bize katılan 50 kişi daha eklendi.

paolo gandolfi pinar pinzuti

Etkinlik başladığı yerde sonlandı. Parkta piknik yaparken herkesle tek tek sohbet etme fırsatım oldu. Etkinlik katılımcılarından birisi de fotoğrafta gördüğünüz beydi. Kızıyla birlikte gelmişti. Kendisi Milletvekili Paolo Gandolfi. Mütevazi bir şekilde, siyasi kimliğini yansıtmadan, daha önce ulaşım daire başkanı olarak çalıştığı şehirde yapılan bu etkinliğe destek vermeye gelmişti. Onur duydum.

Bu etkinlik, bisikletin ne kadar mucizevi bir araç olduğunu tekrar kanıtladı.  Hiç tanımadığım insanlarla, daha önce hiç gitmediğim bir şehirde sokakları, kahkahaları ve tatlı sohbetleri paylaşmama vesile oldu. Muhteşem insanlarla tanıştım.

Nerede yaşadığımız değil; şehrimiz ve çevremiz için ne yaptığımız önemli.

Yaşasın Bisiklet.

Reggio Emilia’yı merak ettiyseniz eğer o zaman bu yazıma da göz atabilirsiniz: Reggio Emilia Gezi.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz