Skip to main content
Bisiklet Ekonomisi

İtalya Bisiklet Turu – Giro – Sonsuz Aşk

By 29/05/2017Aralık 25th, 2018One Comment

Giro d’Italia, kısaca #Giro, İtalya Bisiklet Turu, ülkenin tarihinin ve kültürünün bir parçası. Bu yıl 100.kez tur parkurunda İtalya’nın en güzel yolları, en güzel şehirleri, en güzel dağ yolları vardı. 21 etap ve toplam 3600 km süren ter, göz yaşı, sevinç, kan, güneş, yağmur, iniş, çıkış tam 184 ülkede milyarlarca insan tarafından izlendi.

Giro d'Italia #Giro100

Bugün, 28 Mayıs Pazar günü, Giro, 1909’da ilk start aldığı noktada, Milano’da son buldu. Bu epik bisiklet turunu elbette kaçıramazdım. Dün akşamüstü saatlerinde takım araçları teker teker şehre girip, ekipman taşıyan araçlar park yerlerine yerleşirken başladı kalbim güm güm atmaya. Bu sabah, turun finalinin başlangıç saatini sabırsızca bekledim.

Giro d'Italia #Giro100

Caddeler trafiğe kapatıldığı için şehir sessiz ama bir yandan da hareketli. Yaya ve bisikletliler ordan oraya gidip geliyor ve sporcuları en iyi görebilecekleri  veya onlarla en iyi selfie çekilebilecekleri noktayı arıyorlardı. Ben önce podyumun kurulduğu Duomo’ya gittim ancak insanlar saatler öncesinden gelmişti ve çok kalabalıktı. Yarış parkurunu evde çalışmıştım, ben de kendime başka bir nokta seçtim ve orada hem izleyicileri hem de sporcuları rahatlıkla görebildim. Bu kadar çok insanın enerjisi, heyecanı ve ilgisi beni çok etkiledi.

Giro d'Italia #Giro100

Bir çoğunuz biliyorsunuz, bisikleti spor amaçlı değil bir yerden başka bir yere gitmek için kullanıyorum. Bisiklet sporuna özel bir ilgim de yok. Bisiklet sporcularının isimlerini sorsanız, sadece bir kaç tane sayabilirim. Peki o zaman neden Giro beni bu kadar heyecanlandırdı ve neden İtalya Bisiklet Turu üzerine bu yazı yazıyorum. Cevabı çok basit.

Para verip bilet almak zorunda olmadan izlenen tek “maç“. Sporcuların yakından görülebildiği tek müsabaka.

Giro, sadece bir yarış değil. 

İtalya Bisiklet Turu, günlerce tüm İtalya’yı dolaşarak seyircilerin evinin önüne kadar giden bir yarışma. Turun geçtiği yerlerin tanıtıldığı, hikayelerin anlatıldığı, güzelliklerin gösterildiği bir gezi programı da diyebilirim.

Giro d'Italia #Giro100

Bu yıl, 21 etap boyunca, günde ortalama 171 km yol yapılarak toplam 3600 km katedildi. 184 ülkeden milyarlarca izleyici gibi ben de hayranlıkla Sardunya adasının bembeyaz plajlarını, Alplerin karlı zirvelerini, göl kenarlarındaki rüya gibi kasabaları ve tarihi kale surları ile çevrili Toscana köyleri gördüm.

Hayal kurdum. Şurayı da görsek, şu zirveye biz de çıksak, aa o yollarda biz de bisiklete binsek dedim. Benim gibi düşünen binlerce insan var.

İçinden Giro d’Italia geçen şehirler bu tur sırasında turistlerden 500Bin Euro kazanıyor. Şehirden etabın geçtiği gün haftasonuna denk gelirse esnaf/işletmeler vs yaklaşık 1 Milyon Euro kazanıyorlar. Eğer etap Milano gibi büyük bir şehirde, hem de bir pazar gününe denk gelirse o zaman kasalara giren miktar 2 Milyon Euro. Bu da bisikletin ekonomik değerini anlamak için yeterli.

Giro, İlk Kez 1909’da Milano’dan Başladı

La Gazzetta dello Sport gazetesinin satışlarını arttırmak için ortaya attığı fikir, hızla hayata geçirilir ve 1909 yılında ilk kez İtalya Bisiklet Turu yapılır. Haftada 3 yarış ve toplam 18 gün. Avrupa’da 1869’dan beri bisiklet yarışları yapılıyordu ve halk oldukça ilgiliydi. İtalya Bisiklet Turu’na ünlü sporcular katılır; BIANCHI takımında Giovanni Rossignoli, ATALA takımında Luigi Ganna. Sporcular yanlarında destek aracı olmadan, dinlenme günlerinde bisikletlerinin tamir ve bakımlarını kendileri yaparak, 2408 km pedal çevirdikten sonra Milano’ya dönerler.

Giro ve Pembe Mayo

Giro d'Italia #Giro100

Araya 1. Dünya Savaşı girer ama hemen ardından bisiklet turu tüm coşkusuyla her yıl yapılmaya devam eder. 1931 yılında “Pembe Mayo” (Maglia Rosa) yarışa eklenir ve ilk kez giyen Learco Guerra olur. Bu formayı görmek isterseniz, kısa süre önce Milano’da (via Savona 129) açılan Pink Jersey bisiklet cafe’ye uğrayabilirsiniz. Neden pempe derseniz eğer bu sorunun cevabı da çok basit: La Gazetta Dello Sport gazetesi pembe renkli.

Daha sonra dünya bisikletin iki prensini tanıdı; Bartali ve Coppi. İki efsane sporcu üzerine anlatılan hikayeler inanılmaz güzel. 1960’lı yıllarda yarışmayı sonuncu olarak tamamlayan sporcuya siyah mayo verildi ama kısa bir süre sonra bundan vazgeçildi.

Giro d'Italia #Giro100

1969’da, Giro’nun 50. yılı kutlanırken Felice Gimondi‘nin yenilmez olduğu düşünülüyor, taki Belçikalı Eddy Merckx sahneye  çıkasıya kadar. Ardından Moser  ve Bertoglio gibi isimler Giro’da zafer kazanırken 1994’de hayatımıza Pantani giriyor. Pantani’yi eşsiz kılan dağ performanları oluyor ama hafızalara ani ölümü ile kazınıyor. 2012 yılında Giro’yu kazanan Scarponi, bir ay önce evine çok yakın bir yerde antrenman sırasında bir araba çarpması sonucu öldü. Son yıllarda en çok Nibali, Quintana, Contador isimlerini duyuyoruz.

28 Mayıs Milano Son Etap Fotoğraf Galerisi

Giro100

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

  • Kadir dedi ki:

    İlk kez bu kadar yakından takip ettim Giro’yu.. Dünkü kazananı belirleyecek zamana karşı turunda heyecanlandım.. Aslında pek ilgili değildim bu zamana kadar ama sene yapacağım dünya turunun (öyle olmasını umuyorum) ilk etabı İstanbul-Portekiz arası olacak ve Yunanistan’dan İtalya’yanın güneyine geçip kuzeye doğru çıkmayı planlıyorum. Her izlediğim etapta ben de baktım bana göre bir yol, güzellik, rota çıkar mı diye. Birkaç not aldım bile.. Batı kıyılarını niye hiç kullanmadıklarını düşündüm bu notları alırken.. Rotama eklediğim noktalardan biri de hep merak ettiğim, bir gün kendimi zirvesinde görmek istediğim Mont Blanc’e çıkış yapılan köy Chamonix mesela… Herkesin bakış açısı, hobileri farklı tabi ama ben de bu gibi ve koşu gibi benzer organizasyonların bir ülke tanıtımı için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde ne yazık ki olanı da elimizde tutamıyoruz, o nedenle bu konulara hiç girmiyorum :((

Yorum yaz