Skip to main content

Bisiklet Turizminin tanıtımı için bütçe ayrılması ve yaygınlaşması için yatırım haberlerini aldığımızdan beri kamu ve özel sektörün bisiklet turizmine ilgi gösterdiğini görmeye başladık. Bu harika!

Bisiklet dostu şehir, bisiklet dostu otel veya bisiklet dostu işletme olmak isteyen ve çalışmalarına nereden başlayacağını bilemeyenlere rehber olabileceğini umduğum bir liste hazırladım.

Stelvio Pass, Bormio, İtalya

Adım Adım Bisiklet ve Bisikletli Dostu Olma Rehberi:

Bakış açınızı değiştirin. Bisikletlilerin beklenti, ihtiyaç ve sorunlarını anlayabilmek için öncelikle bir an önce bisiklet bisiklet edinmelisiniz. İşletmenizin bulunduğu bölgede bisiklet sürüşleri yapmalı, çevrenize iki teker üzerinden bakmalı, bisiklet sürüşü için uygun rotaları tanımalısınız. Bisiklet sürüşleri sırasında nasıl hissettin? Güvenli miydi? Sorunlarla karşılaştın mı? Bu sorunların pratik çözümleri olabilir mi?

Bisikletlileri davet edin. Bisikletlilerin ihtiyaç duyabileceği ürün ve hizmetleri sunun. Herkesin rahatça görebileceği bir yere bisiklet sembolu asabilir, “Cyclists Welcome” yazılı bir tabale asabilir veya kapınıza ‘bisikletliler hoşgeldiniz’ etiketi yapıştırabilirsiniz.

Bilgilendirin. Bisikletli turistlerin rota ve yön bilgisine ihtiyaçları var. Basit bir harita hazırlayabilir, bu haritanın üzerine bulunduğunuz yeri işaretlerebilir, bisikletlilerin kullandığı rotaları çizebilir, onların ihtiyaç duyabileceği bisiklet dükkanı gibi yerlere minik işaretler ekleyebilirsiniz.

Erişilebilir ve Bulunabilir olun. Sabahın erken saatlerinden beri yolda olan, 60-80 km arası pedal çevirmiş bisikletli turist yorulduğu anda ilk bulduğu yerde duracağı için, bisiklet rotası üzerine sizi rahatça bulabileceği yol işaretleri ekleyin. Eğer işletmeniz bisiklet yolu rotası üzerinde değilse, turist danışma ofisine, bisiklet dükkanlarına ve merkezdeki en çok ziyaret edilen yerlere broşür bırakın.

Eat, Sleep, Cycle – Girona

Güvenli Erişim. Bulunduğunuz yerde bisiklet yolları alternatif yollar seçerek bu yollara bisikletlilerin tanıyabileceği ikon ve semboller ekleyebilirsiniz. Yol ayrımına geldiklerinde güvenli yönü seçebilmeleri önemli.

Bisiklet Park Yerini Unutmayın. Bisikletli turistlerin bisikletlerini park edebilecekleri güvenli alanlar oluşturun. Hırsızların erişemeyeceği ve kötü hava şartlarından korumalı açık veya kapalı alanların yaratılması çok önemli. İşletmenin önündeki park halindeki bisikletler, diğer bisikletlilerin dikkatini çekebileceği gibi, konaklama tesislerinin müşterilerine sunacağı ‘bike room’ isimli temiz ve güvenli bisiklet garajları sunması da oldukça önemli.

The Service Course, Girona, İspanya

Sunduğunuz hizmetleri sır gibi saklamayın. İçme suyu için çeşmenin, tuvalet ve banyonun görünür ve erişilebilir olmasına özen gösterin. Bisiklet yoluna işaret levhaları eklenmesi düşünülebilir.

Bisikletli turistlerin dinlenme alanları olmalı. Yağışlı havalarda durup dinlenebilecekleri yerler, atıştırmalıklarını yiyeceleri piknik masaları, suluklarını doldurabilecekleri çeşmeler ve rota konusunda bilgi alabilecekleri haritaların bulunduğu ‘dinlenme alanları’ yaratılabilir.

Bir bölge için kitlesel bisiklet turizmi destinasyonu haline gelmek çok kısa sürede gerçekleşen kolay bir şey değil. Bisiklet dostu bir işletme veya hotel bunu tek başına başaramaz. Bisikletli turistlerin tercih ettiği bir bölge haline gelmek için kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte çalışması gerekiyor. Uygun stratejilerin belirlenmesi ve eylem planının yapılması için işbirlikleri oldukça önem taşıyor.

Check-list:

Belediyeniz bisiklet dostu şehir olma yolunda bir adım attı mı? Bisiklet yolları ve planlanmış bisiklet rotaları var mı? Bisiklet turizmi adına yapılan bir çalışma var mı?

Yaşadığınız yerdeki ticaret odası üye firma ve işletmeleri bisiklet turizmi konusunda bilgilendiriyor ve onları bisikletli turistler için hazırlıyor mu?

Kamu, özel sektör ve STK’ları arasında ortak çalışmalar yapılmış mı? Bu çalışmalar yapılmadıysa, buna öncü olmak ister misiniz?

Bisiklet ve bisikletli dostu olma yolunda seminer ve çalıştaylar yapılması için etrafınızda istekli kişi ve kurumlar var mı?

Bisiklet dostu olmak isteyen işletmelerin başvurabileceği bir kaynak var mı? Bu kaynağın hazırlanmasında destek alabileceğiniz kurumlar var mı?

Bölgenizin turizm tanıtımı için ayrılan bütçede bisiklet turizmi düşünülmüş mü? Harita ve rota gibi bilgilerin yer alabileceği bir websitesi bulunuyor mu?

Bisikletlilerin kullanmasına uygun trafiğin az olduğu (özellikle kırsa yerlerde) bisikletliler için yön işaretleri var mı?

Bisikletin yerel ekonomiye katkısını gösterebileceğiniz duyurularla halkı bilgilendirmenin bir yolunu araştırmalısınız. Bölgede yaşan bisikletlilerle turlar organize edip, rota üzerindeki işletmeleri bisiklet turizmi hakkında bilgilendirmeyi düşündünüz mü?

Elinizden geleni yaptınız ve bisiklet turizminin tanıtımı ve yaygınlaşması için çalıştınız ancak herhangi bir değişim görmüyorsunuz?

Sabırla devam edin!

Bir bölgeye turist çekmek kolay bir iş değil, bisikletli turist çekmek ise ancak kişi ve kurumların uzun vadede işbirlikleri ile gerçekleşebilir. Yereldeki işbirlikleri uluslararası platformlara taşınarak ise bölge yerli ve yabancı turistler için bir seçeneğe dönüşebilir.

Tavsiye: 28-29 Mart 2020’de Milano’da Bisiklet Turizmi fuarına katılmak hem bisiklet turizminin potansiyelini anlamak hem de bisiklet turizminin çeşitlerini tanımak açısından ufuk açacaktır. Ayrıca fuara katılan bisiklet tur operatörleri ile tanışmak için de harika bir fırsat.

Bilgi: www.fieradelcicloturismo.it

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

Yorum yaz