Skip to main content
Bisiklet EkonomisiGündem

Sürdürülebilir Lojistik – Cargo Bike

By 24/04/2017Kasım 30th, 2018No Comments

İnsan dostu, yaşanabilir bir şehir için farklı alanlarda somut adımlar atan Milano’da geçtiğimiz hafta yapılan CycleLogistics konferansı yapıldı. 20 Nisan tarihinde Bike Food – Yemek Servisinde Sürdürülebilirlik ve İnovasyon başlıklı konferansta hem belediye, hem özel sektör hem de sivil alan çalışanları vardı.

bikenomist bisiklet lojistik

CycleLojistics- Bike Food – Milano etkinliği

Konferans için yer seçimi mükemmeldi. Öyle gizli saklı yerin altında bir salonda değil, Milano’nun göbeğinde, Parco Sempione içinde bulunan tarihi akvaryum binasında toplanıldı. Binanın girişinde park etmiş çeşit çeşit kasalı bisiklet vardı.

cargobike surdurulebilir lojistik

Cargo Bike – Hızlı ve çevreci yük taşıma çözümü

Etkinlik, Milano Ulaşım Dairesi Başkanı Marco Granelli’nin konuşması ile başladı. İlkokula bisikletle gittiği günleri hatırladığını ve şehirde yaşayan ailelerin böyle bir deneyimden yoksun olmamaları için çalıştıklarını belirtti. Şehirde yaşamak zor olmamalıydı, yoksa ekonomik gücü yüksek ailelerin şehir dışına kaçması engellenemezdi. Bundan 50 yıl önce Kopenhag‘ın fark ettiği şeyi Milano’nun şimdi fark etmesine sevindim, ülkemde ise hala fark edilmemiş olmasına üzülüyorum. (Türkiye’de yüksek seviyedeki belediye çalışanları yönettikleri şehrin merkezinde değil sayfiyede oturuyor).

bisiklet kurye konferans

20 Nisan Bike Food Konferansı

Amazon gibi eticaret sitelerinden sipariş sayısı her geçen gün katlanarak artarken, ayağınıza kadar gelen ürünün çevresel etkisini hiç düşündünüz mü? Şehir içinde dolanan, kaldırama park eden, apartman giriş kapısından çıkışı engelleyen lojistik firmalarının araçlarını fark etmediniz mi? Ürünlerin ayağımıza gelmesi bir yandan da trafik yoğunluğunu arttırıyor. Şehir içindeki lojistik hareketini motorsuz araçlarla yapmak mümkün. Bunun için şehirde bir kaç tane hub (lojistik deposu) ve bisiklet kurye ile hizmet sunmak, gürültüsüz, temiz nakliye yapmak mümkün.

cargo bisiklet lojistik

Cargo Bike – Üreticiden tüketiciye çilek sevkiyatı

Online yemek siparişinin hızla artmakta olduğunu biliyoruz. Eve yemek servisi yapmanın sürdürülebilir, ekonomik ve hızlı bir yolu olmalı diye kafa patlatan araştırma şirketleri ve üniversiteler bu konuda sayısal verileri açıkladıktan sonra kurulan Deliveroo, Foodora, UberEats gibi bir çok bisiklet kurye servisi bulunuyor. Konferansa hem fizibilite araştırması yapan firmalar hem de özel sektör katıldı.

bisiklet lojistik yemek

Etkinliğin yiyecek içecekleri bisiklet kurye ile getirilmişti.

Bike Food – Bisiklet ve Yemek

Yemek Servisi konusunda kamu neler yapıyor? Avrupa Birliği tarafından desteklenen CycleLojistics Federasyonu bu alanda çalışmak isteyenlere destek oluyor. Ayrıca projeler için destek fonları bulunuyor.

Sharing Cities: E-Lojistik projeleri

Open Agri: Şehirde yeni iş kolları ve yeni yetenekler için destek.

U-Turn Project: Londra, Atina ve Milano’da pilot projeler yapıldı. Üretici ve tüketiciyi en hızlı ve sürdürülebilir şekilde buluşturma denemesi diyebiliriz.

surdurulebilir lojistik

Şehirde Sürdürülebilir Yemek Servisi

Milano’da 27.500 restoran ve cafe bulunuyor. Bu mekanların her birinin kendi kuryesinin olması ve bu kuryelerin mekan girişinde sipariş bekleyerek zamanlarını öldürmesi işletme için hiç de ekonomik bir yaklaşım olmazdı. Bu ihtiyaç bisiklet kurye hizmetini doğurdu ve kuryeler işletme bağımsız olarak kendi mahallerinde istedikleri saatlerde istedikleri kadar çalışmaya başladılar. Elbette tüm bu operasyonu yöneten yazılım start-up firmaları tüm bu yeni iş modelinin kahramanları. Milano’da bisiklet kurye hizmeti sunan 15 firma bulunuyor. Bu firmaların deneyimleri çok değerli.

Yiyecek ve Bisiklet Girişimleri

CORTILLA, (cortilia.it) 2014’den beri üretici ve tüketiciyi buluşturuyor. Hormonsuz, doğal ve kaliteli gıdaların, bilinçli tükecilere ulaşmasını sağlamak dışında kurye hizmetini cargo bisikletler ile sunuyor.

UBM, Urban Bike Messengers, 2008’den beri Milano’da bisiklet kurye hizmeti veriyor. Ayda 1000 teslimat yapıyorlar. 30 kişilik ekipte herkes yılda 20bin kilometre yapıyor. Profesyonel bisikletçilerin yılda ortalama 26bin kilometre yaptığını düşünürsek bu gerçekten çok ciddi bir rakam.

DELIVEROO, (deliveroo.it), 2014 yılında Londra’da kuruldu, tüm dünyada 6 Milyon kullanıcısı var. Sisteme üye 25 bin bisiklet sürücüsü hem esnek çalışma saatlerine sahip.

FOODORA, (foodora.it), 40 ülkede operasyonu olan Delivery Hero firmasının bir parçası. Ülkemizde Yemek Sepeti’ni satın alan Delivery Hero’nun kullanıcı odaklı sistemi aynı zamanda çevre dostu bir hizmet modeli sunuyor.

FoorBan, (foorban.com), kendisini dijital mutfak olarak tanımlıyor. Şehir merkezinde sadece öğlen saatlerinde özellikle şirketlere yemek servisi yapmaya odaklanmış. Öğle yemeğinizi websitesinden seçiyorsunuz ve sağlıklı menünüz bisiklet kurye tarafından ofisinize getiriliyor.

Mobil bisiklet tamircisi. Officina Ciclante yolda yanınızda.

Gelecek, kaynaklarını hızla tüketen değil, kaynak kullanımını optimize eden toplumların olacak. Sık sık söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim “ihtiyacınız olduğunda kullanmak istediğiniz birşeye sahip olmak zorunda değilsiniz”. İnternet ve mobil uygulamalar sayesinde anında kiralayabileceğiniz şeyleri satın almayın. Satın aldığınız şey öncelikle kendi yaşam alanınızı, eğer bu bir otomobil veya villa ise benim yaşam alanımı daraltıyor.

Türkiye’den örnek? İstanbul’da ekmek satışı yapan eppek.net, sağlıklı meyve suları ile Juice Me! ve Duende Maya Backery siparişleri bisiklet kurye aracılığı ile gönderen firmalar.

Paylaşmak, hiç bu kadar değerli olmamıştı. Bilgiyi, deneyimi, sahip olduklarımızı paylaşalım. Belki bu yazım bu konuda araştırma yapan birinin gözüne çarpar ve hayalindeki işi gerçekletirmesi için tetikleyici olur.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz