Skip to main content
Bisiklet Turizmi

Bisiklet ve Sürdürülebilir Turizm

By 04/05/2017Ocak 5th, 2019No Comments

Sürdürülebilir ulaşım nasıl turizm potansiyeli yaratır sorusunun cevabını öğrenmek için 4 ülkede 10 farklı beldeyi ziyaret ettik. Bu beldelerin ortak bir noktası ‘Alpine Pearls’Alplerin İncileri Birliği’nin üyeleri olmak. Bu birliği bir kooperatif gibi de düşünebiliriz aslında. Alp Dağları’nda çevre dostu tatil seçenekleri sunan 24 belde bir birlik oluşturarak hem tecrübelerini paylaşıyor hem de pazarlama aktivitelerini bu network sayesinde daha etkin yürütüyorlar.

alplerin incileri surdurulebilir turizm

Alpine Pearls – Alplerin İncileri

Alplerin İlk İncisi – Werfenweng

Werfenweng/Avusturya, Alplerin ilk ‘inci’si.  ‘Dünyanın tüm zamanı’ konseptini bundan yirmi yıl önce 28 yaşında belediye başkanlığı görevini devralan Peter Brandauer geliştiriyor ve çevre dostu başkanın zor bir karar alması gerekiyor: Werfenweng sadece kış aylarında ziyaret edilen kayak turizmi cenneti mi olmalı?  Yoksa sürdürülebilir turizm yatırımlarını arttırarak tüm yıl turistlerin ilgisini çekecek paketler mi hazırlanmalı?

weissensee

Kış turizmi demek ağaçların kesilmesi, yolların yapılması, dağlara pistlerin ve teleferiklerin yapılması, çok yataklı büyük oteller ve kitle turizmi demek. Yaz turizmi için ise insanları bu minicik beldeye çekecek alternatiflerin yaratılması gerek.

Ulaşım ve Sürdürülebilir Turizm

Genç belediye başkanı ikinci seçenek için çalışmaya başlıyor,  Ulaşım ve Turizm’i birleştirerek bir konsept geliştiriyor. Bugün hala aynı belediye başkanı görevde ve ‘otomobilsiz tatil’ denince akla ilk gelen yer Werfenweng.

Neden? Çünkü tren garından otellere ücretsiz servislerle ulaşılıyor, ücretsiz taksiler bulunuyor, ulaşım kartı ile bisiklet ve elektrikli bisiklet kiralama şansı var. Werfenweng’e otomobili ile gelenler, araba anaharlarını otel resepsiyonuna teslim ettikleri taktirde ücretsiz toplu taşım kullanım kartlarına sahip oluyorlar. Werfenweng’de yaşayanlar araçlarından bir gün vazgeçmeyi göze alırlarsa, belediye tarafından ödüllendiriliyorlar.

Örneğin haftanın bir günü işe otobüsle veya bisikletle gitmeyi tercih eden bir otomobil sahibi, ücretsiz kahvaltı kazanıyor. Aracını bir hafta kullanmayan bir aile akşam yemeği, veya sinema ile ödüllendiriliyor. Otomobilinden tamamıyla vazgeçen bir aileye ise toplu taşıma araçları için ücretsiz abone kartı veriliyor.

bike and train

Werfenweng, bir dağın tepesinde küçücük bir köy ve yılın 7-8 ayı kar altında. Buna rağmen tüm elektrikli ulaşım araçları güneş enerjisi kullanılarak şarj ediliyor. Bisiklet kullanımı oldukça yaygın.

Çevre Dostu Tatil Yapmak Mümkün

Alpine Pearls Birliğinin koordinatorü Giovanni Vassena ”Senenin en değerli zamanında dinlenmek ve aynı zamanda aktif bir tatil yaparak kültürleri tanımak istiyorsanız ve bu tatil günlerinde havayı kirletmeden çevre dostu bir seçim sizin için önemliyse o zaman Alplerin İncileri, sizin ve aileniz için doğru yer” diyor. Ulaşım ve turizmin nasıl bir araya geldiğini ise şu şekilde anlatıyor “Alpine Pearls 2006 yılında Avrupa Birliği destekli Alp Dağları Ulaşım projesinin sonucu olarak 17 üye ile kuruldu. Alp Dağlarında yenilikçi, uzun soluklu, çevre dostu turistik alternatifler sunma ağırlıklı bu projeler Avusturya’da hayata geçirildi ve bu projeler daha sonra Alpine Pearls tarafından uluslararası boyuta taşınarak devam ettirildi.  Alplerin İncileri Turizm Birliği’ne her yıl yeni üyeler katılmakta ve birlik büyümekte”. Alplerin İncileri Birliği üyeleri yılda bir kez ‘inci’lerden birinde bir araya geliyorlar ve sundukları paketleri paylaşıyorlar ve sürdürülebilir projelerinin sağladığı avantajları anlatıyorlar.

Werfenweng’de sokaklarda çift sıra park etmiş otomobiller yok, trafik yok, egzoz gazı ve motor gürültüsü yok. Sokaklar çocukların! Aileler hiç korkmadan onları oyun oynamaları için bırakabiliyorlar çünkü sokaklarda hız denemesi yapan araçlar yok!

Chur

Otomobilsiz tatil alternatifleri sunan incileri görmek ve tanımak için ulaşım aracı olarak bisikletlerimizi tercih ettik. Gezimize Almanya’dan başladık, Avusturya ve İtalya’dan sonra turu İsviçre’de sonlandırdık. Alp Dağlarının derin vadileri içindeki nehir kenarlarındaki bisiklet yollarında şehirleri birbirlerine bağlayan rotaları takip ettik, yağmura yakalandığımızda bisikletlerimizi trene yükledik, Weissensee ve Disentis gibi incilerde elektrikli bisikletler kiralayıp muhteşem doğanın tadını ‘kirletmeden, sessizce’ çıkardık.

cycling meran

Birliğe bağlı inciler alternatif ulaşım seçenekleri için finansmanlarını kendileri sağlıyorlar. Oteller, konaklama başına ziyaretçileri adına bir miktar vergi ödüyorlar ve bu ekstra vergi ile tüm bu ulaşım ile ilgili ücretsiz seçenekler gerçekleştirilebiliyor. Otomobilsizlik ödüllendiriliyor.  Avrupa’nın en dağlık bölgesi ulaşımı kolay, keşfetmesi keyifli bir yer!

Alplerin İncileri Rotamız:

Almanya : Bad Reichenhall – Berchtesgaden – Werfenweng

Avusturya: Alpler’in Monte Carlo’su ve Karayipleri

İtalya: İki dilli kentlerde bisiklet rotasında

İtalya: Stelvio’nun kutsal rampası

İsviçre: Mor Vadi ve Arosa

İsviçre: Ren’in kaynağı ve İsviçre’nin derin vadileri

İsviçre: Top of Europe, insanın doğayı yendiği yer

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz