Skip to main content
Bisikletli YaşamEtkinlik

CycloPride Milano – Bisiklet Festivalinden Notlar

By 16/05/2017Aralık 25th, 2018No Comments

Milano‘da da onlarca farklı bisiklet grubu bulunuyor. Ortak zevklerine göre bazıları Critical Mass için her ay bir gün bir araya geliyorlar, farklı gruplar etrafı keşfetmek için şehir içi ve şehir dışı turlarda buluşuyorlar, pazar sabahı erkenden kalkıp dağların zirvelerinde fotoğraf çektirip öğlen eve dönenler var ama hepsi yılın belli günlerinde artık geleneksel hale gelen bisiklet festivallerini kaçırmıyorlar.

cyclopride bicinfesta milano

Bu festivallerden birisi Nisan ayında yapılan Bicinfesta, diğeri ise Mayıs ayında yapılan Cyclopride. İki etkinlik için binlerce kişi birlikte bisiklet sürüyorlar. Caddeler trafiğe kapatıldığı için özellikle çocuklu aileler bu güvenli sürüşleri kaçırmamaya özen gösteriyorlar.

cyclopride milano cargobike

Ben iki etkinliğe de katıldım ve size CycloPride bisiklet festivalini anlatmak istiyorum. Belki gelecek yıl İtalya’ya gezmeye gelmek istersiniz ve tarihler uyar, siz de katılıp, şehri bir de bu yönüyle görürsünüz.

13 Mayıs Cumartesi, kentin en güzel ve turistik parkında standlar kuruldu. Ziyaretçiler bisikletleri deneme şansı yakaladı. Bisiklet turları ve tatilleri için bilgi alabildiler.

CycloPride Milano - Bike Parade
CycloPride Milano - Bike Parade

14 Mayıs Pazar günü trafiğe kapalı caddelerde 10.000 kişi bisiklet sürdü, ardından parkta piknik yapıldı ve yetişkinler & çocuklar için yarışmalar düzenlendi.

CycloPride Milano - Bike Parade

CycloPride Manifestosu

Bisiklet kullanıcıları dünyayı tatlı tatlı değiştirir, bu sırada kimseye zarar vermez.
Bisiklet sürenler etraflarındaki herşeye saygı gösterirler. Kirletmezler, gürültü yapmazlar, dikkat ederler ve onlar sayesinde şehirler daha yaşanabilir hale gelir.
Bisiklete binenler sağlıklıdır. Aktif ulaşım sayesinde hem formlarını korurlar hem de stresten uzak yaşarlar.
CycloPride Milano - Bike Parade
Bisiklete binenler dengelidirler. Ne zaman nasıl davranacaklarını bilirler.
Bisiklet kullanıcıları yaşadıkları şehri daha iyi tanırlar. Detayları görür, güzellikleri fark eder ve etraflarını tanır ve bilirler.
Bisiklet kullanıcıları hem kendilerinin hem de yaşadıkları şehrin tasarruf etmesini sağlarlar. Bir şehir bisikleti iki depo benzin fiyatına alınabilir, yakıta ihtiyacı yoktur, sigorta veya vergi ödemez. Bisiklet yolları inşa etmek otoyol, köprü ve tünel yapmak kadar masraflı değildir, bakım masrafları ise oldukça azdır.
Bisiklet kullanıcıları yeni istihdam yaratır. Bisiklet dükkanları, bisiklet tamircileri, bisiklet dostu oteller, bisiklet yolları üzerinde yeni işletmelerin kurulmasını tetikler.

CycloPride Milano - Bike Parade
Bisiklet kullanıcıları hep ileriye bakarlar.  Trafiğe çıkan her bisikletin, “bir araba eksik” anlamına geldiğini bilirler. Şehrin de daha yaşanabilir hale geleceğini bildikleri için doğru seçimi yaptıklarını bilirler.

CycloPride Milano - Bike Parade

PS: Roma’da ve Milano’da bugüne kadar bir çok bisiklet eylem ve etkinliğine katıldım. Ne kadar farklı profilde insan katılırsa o kadar güzel vakit geçirildiğini öğrendim. Keşke Türkiye’de de tek tip forma giyme sevdası sona erse ve herkes kendini nasıl iyi hissediyorsa öyle giyinse. O zaman etkinliğe katılmayanlar ama fotoğrafları görenler belki bu tip sürüşlere katılmaya özenirler. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ve İzmir Bike Party bu bahsettiğim şeyi başarabilen nadir etkinliklerdir.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz