Skip to main content
Bisikletli UlaşımEtkinlik

ECC 2017 – Mersin, İzmir’e Meydan Okuyor

By 22/04/2017Aralık 1st, 20184 Comments

Mayıs ayında  Avrupa Şehirleri Birbirlerine Meydan Okuyorlar!

Yarışmaya Türkiye’den İki Şehir Katılıyor. Mersin’in hedefi Avrupa ülkeleri arasında ilk 10’a girmek. Avrupa’da dereceye giremesek bile “hiç olmazsa İzmir’i geçelim” hedefi ile Mersin hazırlıklarını tüm hızla sürdürüyor. Son 1 yılda bisiklet paylaşım sistemi ve bisiklet yolları ile sık sık gündeme gelen Mersin, yarışma için oldukça iddialı.

ecc 2017

Metropollerimizdeki trafik yoğunluğunun ve sıkışıklığının önüne geçmek için toplu taşıma araçlarının kullanımının tercih edilmesi, bisiklet kullanımı ve yaya ulaşımın özendirilmesi artık ülkemizde de gündemde yer alıyor. Havaların ısınması ile birlikte kent insanını bisiklet kullanımı konusunda teşvik etmek için 2012 yılından beri Mayıs ayında Avrupa şehirlerinde düzenlenen European Cycling Challenge (ECC), ülkemizde ilk kez 2015 yılında Ankara’da Çankaya Belediyesi’nin katılımı ile gerçekleşti. Belediyelerin katılım ücreti ödeyerek kayıt yaptırdıkları yarışmaya 2016 yılında İzmir dahil oldu. Bu yıl Mayıs ayında Mersin ve İzmir’in katılımı ile gerçekleşecek etkinlik bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmak için harika bir fırsat.

ecc 2017 mersin

Şehirlerin birbirlerine meydan okuduğu ve  bir ay boyunca bisikletle yapılan toplam mesafenin akıllı telefon uygulaması ile kaydedildiği yarışmada toplamda en uzun mesafeyi kat eden takımın kazanması ile sona eriyor. Yarışma, katılımcı şehirlerde yaşayan ve işe, okula, alışverişe vb bisiklet ile giden herkese açık.

2016 yılında 18 ülkeden 52 şehir yarışmaya katıldı. 46.000 katılımcı bisikletlileri ile toplam  4 milyon km bisiklet sürdü.

ECC 2017’ye Katılım Şehirlerimize Neler Kazandırıyor?

 1. Yaşadığı şehrin uluslararası bir yarışmada temsil edildiğini bilen herkes, şehrinin kazanmasına katkıda bulunmak için Mayıs ayı boyunca bir kez de olsa mutlaka bisiklete binecek
 2. Mayıs ayı boyunca şehirde bisiklet kullanımı artacak ve trafik yoğunluğu azalacak
 3. Yarışma boyunca şehirlerimizin ismi listede yer alacak ve paha biçilmez bir tanıtım olacak
 4. Yarışma sonunda istatistikler yayınlandığında belediyelerimiz bisikletlilerin en çok kullandıkları rotaları görecek ve bu verileri kullanarak bisiklet için yapacakları yatırımları planlayabilecekler (umarım..)
 5. Mayıs ayında bisikletle işe gidebildiğini görenler, bu yeni alışkanlıklarını diğer aylarda da sürdürecekler.

ecc 2017 mersin

ECC 2017’de İstanbul ve Ankara Yok. Neden?

Yarışmaya Ankara’nın ve İstanbul’un yarışmaya katılmamasının nedeni ne olabilir? Şehir insanının ulaşım alışkanlıklarını değiştirme konusunda önemli bir etkinlik olan ECC’ye sadece belediyeler başvuru yapabiliyor. Belediyenin resmi katılımı onaylandıktan sonra ise güçlü bir iletişim kampanyası ile kent halkı bilgilendiriliyor, özendiriliyor ve destekleniyor.

Herkesin katılacabileceği bu şehir etkinliğinin duyurusu yapılırken bunun bir spor aktivitesi olmadığının, özel bir bisiklete veya kıyafete gerek olmadığının altının çizilmesi çok önemli. Mayıs ayı boyunca haftasonları toplu sürüş yapılması çağrısı veya sabahları işe bisikletle gidenlerin yoğun olarak kullandıkları rotalarda içecek/yiyecek ikramı bisiklet kullanıcıları için harika bir ödül olabilir.

Yarışma boyunca gerçek zamanlı olarak takip edilen toplam mesafeler ve liderler tahtası, motivasyon için şehrin elektronik panolarında yayınlanırsa, yarışmaya daha çok katılım sağlanabilir.

İzmir’de veya Mersin’de yaşıyorsanız ECC2017’ya katılmak için cyclingchallenge.eu sitesini ziyaret edin, Kent Takımınıza katılın, akıllı telefonunuza ücretsiz uygulama Naviki’yi indirin ve Mayıs ayı boyunca bisikletli yolculuklarınızı kaydedin. Bisikletle gerçekleştirdiğiniz yolculuklarınız takımınızın toplam mesafesine yansıyacaktır.

ECC 2017 Katılım Kuralları:

 1. Avrupa Bisiklet Yarışması 2017 – ECC2017 1 – 31 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşmektedir.
 2. Kent Takımınıza katılın ve Mayıs ayı boyunca ücretsiz Naviki uygulaması ile yolculuklarınızı kaydedin.
 3. Her çeşit bisiklet kullanılabilir; kendinizin veya kiralık, bisiklet paylaşımı, elektrikli bisikletler, taşıma bisikletleri ve benzeri.
 4. Kentinizde firma, okul veya oluşturduğunuz başka bir alt grup için yarışabilirsiniz.
 5. Akıllı telefonunuz yok ise bisiklet gezilerinizi bilgisayardan manuel olarak da girebilirsiniz.

İzmir bu yıl yarışmaya ikinci kez, Mersin ise ilk kez katılıyor. Mersin, yarışmaya katılımın artması için sosyal medya kanallarını kullanıyor. Seçtikleri görseller, herkesi kapsayıcı ve davet edici. Ayrıca Belediye Başkanı ve Kent Konseyi Başkanı etkinliği sahipleniyorlar.

Hadi bakalım. İzmir ve Mersin, halkı bir ay boyunca bisiklete binmeye davet ettiği için bile benim gözümde yarışmanın kazananları. Şimdi yaşadığınız şehre destek verme sırası sizde. İzmirliler ve Mersinliler, Mayıs ayında bisiklete binmek için bahaneler üretin.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

4 Comments

 • samet aksuoğlu dedi ki:

  Engelsiz Pedal Derneği olarak sağlık bakanlığının dağıttığı bisikletler ve akıllı kilitli bisiklet paylaşım sistemlerini harmanlayarak, bu yarışmaya Kadıköy Belediyesi de katılsın diye esaslı bir iletişim kampanyası tasarladık ama belediyedeki muhataplarımız, bizlere sunumumuzu yapabileceğimiz toplantı salonu bulamayınca projemizi geri çektik

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhaba Samet, sorun bir toplantı salonu ayarlanması mıydın? Bir çok Avrupa ülkesinden daha fazla nüfusa sahip İstanbul’un bu yarışmaya katılmaması çok büyük bir kayıp gerçekten 🙁 selamlarımla, Pınar

 • Sami Gündoğdu dedi ki:

  Merhaba, harika bir aktivite olmuş. İzmir için bir tek sorun var bunu nasıl dile getirerek aşabiliriz? Hatay tarafında oturan biri olarak Balçova ya da Konak tarafına doğru gitsem fark etmiyor, iki tarafta da dönüşte aşılması çok zor yokuşlar yer alıyor. Metroda göstermelik bisiklet uygulaması var, asansöre ve yürüyen merdivene bisiklete izin vermiyorlar. O kadar basamağındaki bisiklet sırtta çıkmak çok zor oluyor. Halilrıfat tarafında yukarı HATAY,a doğru bir bisiklet çekici sistem tasarlansa harika olur . Bu sorunun belediyeye ne şekilde ulaştırabiliriz ?

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhaba, İzmir’de sorunlarınız ve çözüm önerileriniz için İzmir HİM’e telefon edebilir, twitter’dan bildirim yapabilir veya email gönderebilirsiniz. Umarım bu yarışma bir dönüm noktası olur ve büyükşehir belediyesi bisiklet dostu şehir olma yolunda planlamalar yapar ve projelerini hayata geçme tarihleri ile birlikte kamuoyuna açıklar. selamlarımla, Pınar

Yorum yaz