Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

Avrupa Bisiklet Yarışı – ECC2016

ECC2016, European Cycling Challenge 2016, şehirde bisiklete binen takımlar arası yapılan bir yarışma. Aslında belediyelerin birbirlerine bir “meydan okuması” olarak da tanımlayabiliriz. Her yıl 1 – 31 Mayıs tarihleri arasında yapılan bu yarışmada “bisiklet ile yapılan kilometreler” toplanıyor  ve en çok pedal çeviren belediye yarışmayı kazanıyor.

Avrupa kentleri arasında 5 yıl önce başlatılan bu “meydan okuma”ya geçtiğimiz yıl  ilk kez Türkiye’den bir belediye dahil oldu: Ankara’dan Çankaya Belediyesi.

Bisikletle yapılan – spor amaçlı olanlar dışında- tüm sürüşlerde yapılan kilometreler (işe, okula, alışverişe, sinemaya gitme vb) kabul görüyor. Ortalama hız 30km/h’i geçmeyen  ve 35 km mesafenin altında yapılan tüm bisikletli yolculuklar skor tablosuna işlenecek.

ECC2016 izmir

Yarışmaya bireysel değil takım olarak (belediye) başvuru yapıldıktan sonra katılımcılar akıllı telefonlarına ücretsiz olarak indirdikleri bir uygulama ile yaptıkları kilometreleri kayıt altına alıyor ve toplamaya başlıyorlar. Yarışmaya katılan tüm belediyelerin yarışma boyunca topladıları kilometreler websitesinde gerçek zamanlı olarak yayınlanıyor.

avrupa bisiklet yarisi ecc2016 izmir

Aynı şehirden birden fazla belediye katıldığında kent içindeki meydan okuma eğlenceli bir hal alıyor.

Mayıs 2015’de Avrupa’dan onlarca kentin katılımı ile gerçekleşen Cycling Challange sırasında 2 milyon km’den fazla pedal çevrildi. İlk 3 sırada Polonya var.  Birinci Gdansk/Polonya’da 451bin km, İkinci Wroclaw/Polonya’da 334bin km, Üçüncü Warszava/Polonya’da 193bin km bisiklet kullanıldı. Türkiye’den katılan tek belediye Çankaya Bedediyesi ise 24. sırada yer aldı.

Geçtiğimiz yıl İstanbul ve İzmir’in neden bu yarışmaya katılmadığının cevabını aramış ve burada bir yazı yayınlamıştım.

avrupa bisiklet yarisi

ECC2016 Neden Önemli?

Bu yıl Avrupa Bisiklet Yarışı – ECC2016’da İzmir de var. Uluslararası bir yarışmaya katılımın önemli olduğunu düşünüyorum.

  • İzmirli, İzmir’i çok sever ve şehrinin yarışmayı kazanması için bisiklete binecek
  • Mayıs ayı boyunca bisiklete binen kişi sayısının artacağını düşünüyorum
  • Yarışma boyunca Avrupa’nın bir çok kentinin adında İzmir yer alacak ve harika bir tanıtım olduğunu düşünüyorum.
  • Yarışma sırasında adını daha önce hiç duymadığımız şehirlerin varlığından haberdar olacağız ve topladıkları kilometrelere imreneceğiz.
  • Yarışma sonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehirdeki bisikletli sayısını ve en çok kullandıkları rotaları görecek ve umarım bu verileri kullanarak bisiklet yolları altyapısına hız verecek.

Yarışmaya katılan şehirlerin kilometreleri gerçek zamanlı olarak websitesinden görüntülenebiliyor. Benim en çok merak ettiğim ise Belediye Ulaşım Dairesi çalışanlarının yarışmaya kilometer katkıları olacak.

ECC2016’ya Nasıl Katılabilirsiniz?

1- Websitesine giriş yapıp kayıt olun.

2- Akıllı telefonunuza Cycling 365 isimli uygulamayı indirin.

3-Mayıs ayı boyunca İzmir’de bisikletle yaptığınız tüm yolculukları kayıt altına alın.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

Yorum yaz