Skip to main content
BisikletizmGezi Yazıları

Milano’da Bisiklet Dolu Bir Gün

By 29/03/2016Ağustos 3rd, 2017No Comments

Milano yazımın odak noktasında bu sefer bisiklet kafeler var.

Özellikle 2012 yılında bisikletlilerin güvenliği için önce sanal dünyada sonra sokaklarda eylemler yapan #salvaiciclisti (save the cyclists) hareketi, son yıllarda Milano’da hayata geçirilen bisiklet yolu altyapısı ve hizmetlerinin hızlanmasında büyük bir rol oynadı. Milano sokakları, kuzey Avrupa kentlerini andırmaya başlamış: bisikletli şık kadınlar, alışverişe bisikletle giden yaşlılar ve bisikletli aileler her yerde.

Milano’nun bisiklet için konforsuz Arnavut kaldırımlarını saymazsak, bisiklet dostu şehir olmaya oldukça yaklaştığını söyleyebilirim: bisiklet yolları, bisiklet park yerleri, bisiklet ve toplu taşıma araçlarının entegrasyonu, bisiklet dostu mekanlar ve son olarak bisikletle işe gidenlere sunulan maddi destek.

Milano’da turistik bir gezi bisiklet dolu harika bir tecrübeye dönüşebilir.

Milano Bisiklet Paylaşım Sistemi BikeMi’den bisiklet kiralamak çok kolay. Şehrin her noktasında kiralama istasyonları bulunuyor. Şehrin en güzel yerlerini bisikletle gezerken bisiklet kafelerde dinlenebileceğiz farklı bir Milano Gezi yazısı hazırladım.

Milano'da bisiklet

Cadorna İstasyonu önünden bisiklet kiraladıktan sonra Castello Sforzesco’nun bahçesine, bisiklet yolunu takip ederek şehrin bence en güzel parklarından birisi olan Giardini Pubblici’ye oradan da kahvaltı yapmak üzere bisiklet kafenin yolunu tutabilirsiniz.

UpCycle Milano Bike Cafe

milano'da bisiklet

Bisiklet&Konfor&Bira. Milano Politecnico Üniversitesi yakınlarında bulunan UpCycle, bisiklet dostu kocaman ferah bir çalışma alanı.

milano upcycle cafe

Bisikletiniz için güvenli park yeri, vakit geçirmek için okuyabileceğiniz bisiklet üzerine yayınlar, kahve, lezzetli yiyecekler ve bira var. Rahat koltuklara yayılıp saatler geçirebileceğiniz bir mekan.

bisiklet ve kitap

Upcycle Cafe : Via Andrea Maria Ampère, 59, 20131 Milano

Milano Duomo BikeMi

Milano’nun sembolu Duomo (Katedral)’e doğrupedal çevirirken bir yandan kent mimarisinin tadını çıkarabilirsiniz. Sık sık fotoğraf çekmek için durmak isteyeceksiniz.

Bianchi Milano Bike Cafe

milano bianchi bike cafe

Bisiklet&Kahve&Tasarım. Etkileyici bir mekan. Bianchi bisiklet ve aksesuarlarını incelerken, rahat koltuklara yayılıp, kahvenizin tadını çıkabilirsiniz.

Bianchi Cafe&Cycles: Via Felice Cavallotti, 8, 20122 Milano

milano luini panzerotto

Karnınız acıktı mı? Karnınız aç olmasa bile mutlaka Luini’de durup (sıraya girip) “panzerotto” (içinde domates ve mozarella peyniri olan pişi) almalı ve bir kaç metre ilerideki meydanda banklara oturup yemelisiniz.

piazza san felice milano

Katedralin önünden geçip Via Torino’dan şehrin güneyine doğru devam. EXPO için su kanallarının yenilendiği Navigli bölgesi artık gençlerin vakit geçirdiği bir yer.

Ciclosfuso

ciclosfuso milano

Bisiklet&Şarap&Kitap. İtalyan şaraplarının ünü ve İtalya’daki bisiklet kültürü birleşince harika bir mekan doğmuş. Kocaman bir mağaza, geniş avlusu, leziz şarapları ve güzel şehir bisikletleri. Ciclosfuso’nun sahibi müşterileri ile tek tek ilgileniyor ve sorulamıza sabırla yanıt veriyor. Müşterilerinin çoğunun kadınlar olduğunu söylüyor.

ciclosfuso bici cafe

milano ciclosfuso bici wino

Ciclosfuso: Via Sartirana, 5, 20144 Milano milano mercato navigli

Cumartesi günü kurulan bit pazara göz atmak için Navigli’ye geçilmeli. Fiera di Sinigalia, hem ikinci el hem de yeni ürünlerin sergilendiği bir sokak pazarı. Pazardaki standları gezdikten sonra D’Arsena’ya doğru yürürken kitapçılara veya güzel binaların avlularında herkese açık resim galerilerine de uğramak isteyebilirsiniz. D’Arsena’da yeni açılan kafede dinlenebilir veya binbir çeşit krep ve dondurma sunan Rinomata Gelateria’da minik bir mola verebilirsiniz.

milano navigli arte

Porta Ticinese civarında bulunan el yapımı eşyaların sunulduğu minik dükkanları geze geze günü lezzetli bir pizza ile Milano’da bisiklet dolu gününüzü sonlandıracağınız  Premiata Pizzeria’ya (Via Edmondo de Amicis, 22, 20123 Milano) ulaşabilirsiniz.

milano darsena

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz