Skip to main content
Gezi Yazıları

Seyahat Blogu Açmak için 8 Neden

Bu blog yıllar önce annem okusun diye açıldı. Ben uzak ülkelerde haftalarca bazen aylarca gezerken, annem beni merak etmesin, neler yaşadığımı okusun, gördüğüm güzeliklerin fotoğraflarını görsün istemiştim. Mail yazmak yerine herkesin okuyabileceği açık bir mektuptu aslında.

Bir gün bloga hiç tanımadığım bir kişiden yorum geldi. Demek annem dışında da yazdıklarımı okuyanlar vardı dedim kendi kendime. Bir sonraki seyahat yazımı biraz daha özenerek yazıp yayınladım. Derken aradan 10 yıl geçti ve blogum, bisikletle seyahat etmek isteyenler için bir kaynakçaya dönüştü. Ne mutlu bana.

bolivya bisiklet rotalari

Siz de seyahat ediyorsunuz. Harika yerler görüyür, yoğun hisler yaşıyor ve müthiş fotoğraflar ve videolar çekiyorsunuz. Peki neden bir seyahat blogu açmıyorsunuz?

Seyahat Blogu Açmak için 8 Neden:

1-  En unutulmaz anlar bile zaman içinde hafızalarımızdan silinebiliyor. Bir gölün kenarında anı hafızanıza kazımaya çalışıyor ve bu anı asla unutmayacağım diyoruz. Ancak aradan bir süre geçince hem o gölün adını hem de ne zaman gittiğimizi unutuyoruz. Seyahat ederken kısa notlar alın ve geziden dönünce sakin sakin blogunuzda anlatın.

seyahat blogu

2- Aldığınız seyahat notları (örneğin Almanya’da içtiğiniz bira markaları), bir gün belki de yerel bir gazetede yayınlacağınız konuyla ilgili yazıda size referans oluşturacaktır.

3- Seyahat blogu yazmak Lonely Planet’i yeniden yazmak demek değildir. Rehber kitaplar zaten var. Ancak sizin başınızdan geçen enteresan bir an veya yerel halkla yaptığını bir diyalog, gezdiğiniz yer ile ilgili blog okuyucularına fikir verecektir.

4- Seyahat blogu üzerinden edebiyat yapmaya gerek yok. Kimse sizden bir ormanı veya bir binayı uzun tasvir ve tanımlarla anlatmanızı beklemiyor. Kendinizi okuyucunun yerine koyun ve o şekilde yazın. Siz de başka bir kişiye seyahat etmek için ilham verebilirsiniz.

seyahat blogu acmak

5- Seyahat sırasında çektiğini fotoğrafları facebook profilinizde paylaşmanız onların bir süre sonra unutulup gitmesine neden oluyor. Emek vererek çektiğiniz fotoğraflarınızın kalıcı olması için blog harika bir fırsat.

6- Fotoğraflar, hikayelerle birleştiğinde anlam kazanıyor. Hikayeler, fotoğrafsız olduğunda ise eksik kalıyorlar. Fotoğrafların anlam kazanması için seyahat blogunuzu kullanabilirsiniz.

seyahat blogu acmak icin 8 neden

7- Nasıl seyahat ediyorsunuz? Gezi grubu, tek başınıza, trenle, otostopla, bisikletle, uçakla… Sizin gibi seyahat etmek isteyen kişilere pratik bilgiler sunarken ortak zevkleri paylaştığınız yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

8- Seyahat blog yazarlığı belki bir gün mesleğiniz olabilir ve gezdikçe para kazanabilirsiniz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

 • murat tetik dedi ki:

  Bisikletizm ile 1 hafta önce Facebook aracılığı ile tanıştım.Özellikle yurt dışı bisiklet rotalarınızı takip etmeye başladım,sayenizde çok uzun seyahatler olmasa da tavsiye ettiğiniz bir kaç rotanıza arkadaşlarla plan yapıp gitmeyi düşünüyoruz.
  Sizin emeğiniz biz hazıra konanlar :((için çok güzel bir rehber oluyor,sizi takibe devam teşekkür ederiz.Sevgi ve selamlar,yolunuz açık olsun.

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhaba Murat, değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Ben 2006 yılında bisikletle seyahat etmeye başladığımda ne yazıkki faydalanabileceğim bir türkçe kaynak yoktu. Ben de bu blogu açtım ve gördüğüm yerleri yazmaya başladım. Hazıra konmana inan çok mutlu oldum. Bu arada Avrupa’da mutlaka tavsiye ettiğim EuroVelo rotaları burada: http://bisikletizm.com/en-guzel-10-eurovelo-bisiklet-rotasi/
   selamlarımla,Pınar

Yorum yaz