Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

İlk Bisikletini Nereden Almalısın? Online vs Offline

Bisiklet ve aksesuar satın almak için iki seçeneğin var: bir bisiklet mağazasından (offline) ya da bir e-ticaret sitesinden (online). İlk bisikletini nereden almalısın?

Arkadaşlarının sosyal medyada  yaptığı paylaşımlara imreniyor, “İzmir’de yaklaşık 5000 kişi işe bisikletle gidiyor” gibi haberler “keşke ben de işe bisikletle gitsem” dedirtiyorsa, haftasonunu AVM’de geçirmek yerine ailecek parklarda bisiklete binerek geçirmeye karar verdiysen, bisiklet almaya ve yola çıkmaya hazırsın demek.

bisikletini nereden almali

Ülkemizde bisikletin ulaşım ve spor amaçlı kullanımı yaygınlaşıyor. Bisikletli sayısı arttıkça bisiklet yolları ağı altyapısı genişliyor ve bisikletliler için sunulan hizmetler yaygınlaşıyor. Bedensel aktivitenin ruh sağlımıza iyi geldiğini de biliyoruz,  “bisiklet mutluluktur”, o zaman hadi, bir bisiklet al ve hayatın değişsin.

İlk Bisikletini Nereden Almalısın?

E-ticaret siteleri ile birlikte internet,  alışveriş alışkanlıklarımızı değiştiriyor, fakat fiziksel mağazaların, online muadilleriyle mevcudiyetini sürdürdüğü bir perakende mağazacılık sahası vardır: bisiklet. Online ve Offline alışverişin kendilerine göre avantajları var. İnternetten bisiklet satın almak daha hızlı ve ekonomik olabilir ancak mağazadan bisiklet satın almak, dijital mağazaların sunmadığı tavsiye/danışmanlık, bisiklet kurulumu ve tamir gibi hizmetlere erişim imkanı sağlamaktadır.

Offline- Mağazadan Bisiklet Almak

Müşteri memnuniyeti, her türlü işletme için önem taşıyor; “mutlu müşteri” bisiklet mağazaları için uzun süreli geçim kaynağının temeli. Onlar sadece bisiklet satışını değil aynı zamanda müşterisini bir bisikletçiye dönüştürmeyi arzu ediyor. Bu şekilde, müşteriler bisiklet için yedek parça, aksesuar ya da ikinci bir bisiklet satın almak için oraya geri dönecektir. Bisikletini düzenli olarak kullanan müşteri sık sık bisikletini bakıma getirir.

Bisiklet mağazası sahipleri nazik ve iyi insanlardır (elbette istisnalar bulunuyor). Bisikletle bir şekilde bağlantısı olan kişilerdir; bisiket ile dünya turu yaptıktan sonra mağaza açanlar, bisiklet üretiminden bisiklet satışına geçenler veya bisiklet sporcuları…Dolayısıyla müşterilerine kişiye özel hizmet sunacaklardır.

Bisiklet mağazasının kapısından girdiğinde tam olarak ne alman gerektiğini bilmiyorsan; mağaza personeli sorular sorar ve belirlediğin bütçene en uygun bisikleti alman için sana kılavuzluk eder.

bisiklet magazasi

İhtiyacın olan aksesuarlar konusunda sana tavsiyelerde bulunur. İşe bisikletle giderken ihtiyaç duyabileceğin çamurluk, bagaj, kilit ve ışık gibi konularda yönlendirme yapar. Mağazadan satın aldığın aksesuarları bisikletine monte eder, böylelikle sen uğraşmak zorunda kalmazsın.

Bisiklet marka, model konusundaki öneriler ile birlikte, ölçü ve ayar konusunda öneriler alabilirsin. Bazı mağazalar bisiklet satın aldığında ücretsiz ya da indirimli bikefitting hizmeti sunar, böylelikle bisikletin senin için en uygun şekilde ayarlanabilir.

Mağazada bisiklet modelleri arasında kararsız kaldığında  test sürüşü yapabilir ve deneyebilirsin. Diyelim ki bisikletin lastiklerini ya da seleyi değiştirmek istediğinde, istediğin aksesuarı seçmene izin verirler.

Bisikletini ve aksesuarlarını seçip ilk bisikletini satın aldın. Tamir ve bakıma ihtiyacın olduğunda mağazaya geri dönebilirsin. Mağazalar, bisikletler için genel bakım hizmetleri sunar böylelikle büyük hasarlar oluşmadan önce sorunlar erken tespit edilebilir.

Online – İnternetten Bisiklet Almak

Online alışveriş, mahallenizdeki bisiklet mağazasının stoklarında yer almayan bir bisikleti satın almanı sağlar. “Bir yol bisikleti” değil de örneğin bir Lapierre marka yol bisikleti veya Carraro marka şehir bisikleti almak istiyorsun ve model seçimi konusunda kendinden eminsin, o zaman online alışveriş tasarruf sağlayabilir.

lapierre bisiklet

Benzer şekilde, nadir bulunan ve mağaza stoğunda tutulmayan bir bisiklet için, online alışveriş pratik bir opsiyon olabilir. İnternet  sitelerinde daha fazla aksesuar çeşidi bulunuyor.  Ne istediğini tam olarak biliyorsan online siteden satın alma daha hızlı gerçekleşir.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz