Skip to main content
BisikletizmBisikletli UlaşımBisikletli Yaşam

Otomobilsiz Şehirler: Dünyadan 7 Örnek

Otomobilsiz Şehirler sadece bir hayal mi? Hayır değil. Dünya genelinde birçok şehir, en değerli yaşam alanlarından yani kent merkezlerinden otomobilleri çıkarmak için küçük ve büyük adımlar atıyor.

Dünya genelindeki birçok şehir sürdürülebilirliği ciddiye almaya başladı. Bunlardan bir kaçı tüm tarihleri boyunca hiç otomobiller tarafından işgal edilmedi ( Venedik gibi).  Bugün artık birçok şehrin belediye başkanı, otomobil trafiğini azaltmanın daha sağlıklı, mutlu vatandaşlar ve daha iyi hava kalitesi sağlamaya yönelik bir hedef olduğunun farkında.

Bogota, yıllardır Pazar günleri şehir merkezini otomobil trafiğine kapatan ilk şehir olarak birçok başka şehre ilham verdi. Bazı şehirler bunu bir adım öteye götürerek, hususi, şahsi otomobil trafiğini daimi şekilde önemli ölçüde azaltan bir yakın geleceğe sahip olmak için yatırımlar yapıyor. Bu yazıda sokaklarında motorlu taşıt sayısını azaltmak için büyük aşamalar kaydeden dünya genelinde 7 şehir var.

Otomobilsiz Şehirler

Oslo, Norveç

otomobilsiz sehirler oslo

Konuya güncel bir şehirler giriş yapıyorum. Kısa bir süre önce Norveç’in başkenti Oslo, 2019 yılında kent merkezinde tüm motorlu araç trafiğini yasaklayacağı duyuruldu. Plan, 2020 yılında %20 ve 2030 yılında %30 oranında trafiğin azalması ümidiyle uygulamaya koyuldu. İşçi Partisi, Yeşiller ve Sosyalist Soldan oluşan yeni seçilmiş kent konseyi, kent merkezinin erişilebilir olmasını sağlayarak vatandaşın planlar hakkındaki çekincelerini irdeliyor, konsey, kamusal ulaşıma büyük yatırımlarda bulunmanın yanı sıra 2019 yılı itibariyle ek bisiklet yolları oluşturacak. Otobüsler ve tramvaylar kent merkezinde çalışmaya devam edecek ve mağazaların mal sevkiyatı ve engelli insanların taşınmasına yönelik düzenlemeler de hızla yapılıyor.

Chengdu, Çin

Çin’in Chengdu kent merkezinden yaklaşık 15 km uzakta yeni bir uydu kent yapılıyor. Umutlar, yeni şehrin, model banliyö modeli şeklinde hizmet vermesi yönünde. Merkezinde dev bir kasaba olan dairesel kent modeli 80.000  kent sakinini içinde barındıracak şekilde tasarladı. Şehrin her noktası on beş dakika yürüme mesafesinde olacak. Toplu taşıma araçları, Chengdu’ya rahatça ulaşım imkan verecek şekilde planlandı. Çin’in hedefi şahsi otomobil kullanımını ortadan kaldırarak şehirlerin  karbon ayak izinin azaltılması.

Hamburg, Almanya

otomobilsiz şehirler hamburg

2011 Avrupa Yeşil Başkenti seçilen Hamburg,  Grünes Netz – “Yeşil Ağ” planını açıkladı. Plan, tüm kent sakinleri ve turistler için güvenli, otomobillerin olmadığı, bol yeşil alan içeren bir şehir yaratmak. Yeşil Ağ projesi, şehri daha yürünebilir hale getirmeyi ve bisikleti ulaşımın yaygınlaşmasını amaçlıyor. 2035 yılı itibariyle Yeşil Ağ şehir arazisinin % 40’nı kapsayacak. Aktif ulaşımın ön planda olmasının yanı sıra belediyenin hedeflerinden bir diğeri iklim değişikliği nedeniyle beklenen sellere karşı daha dirençli bir şehir oluşturmak. 2030 yılı itibariyel Hamburg otomobilsiz şehir olacak.

New York City, ABD

New York, yakında bir tarihte otomobil yasağı uygulamasına gitmeyi planlamıyor. Ancak, bisiklet paylaşım sistemi, metro ve otobüs opsiyonları ile yayalaştırılmış bölgelerin sayısını arttırıyor. 2009 yılında, NY Times Square,  Broadway, ve Herald Square gibi şehrin popüler alanları otomobillere kapatıldı. Central ve Prospect Parks bölgelerine otomobil yasağı getirileceği duyuruldu. Kentte sık sık yaya ve bisikletliler için festivaller yapılıyor ve bu etkinliklere on binlerce kişi katılıyor. NYC otomobilsiz şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Helsinki, Finlandiya

ototomobilsiz sehirler helsinki

Helsinki önümüzdeki yıllarda şehre oldukça yüksek bir göç alacağının farkında varmış. Daha fazla şehir insanını için daha verimli bir ulaşım planının olması gerektiğini de anlamış. Finlandiya’nın başkenti, ulaşım ana planlarının 2025 yılı itibariyle noktadan noktaya “mobility on demand” (talebe göre hareketlilik) ağına dönüştürme yönünde olduğunu duyurdu.

Bogotá, Kolombiya

Bogotá, ‘Ciclorutas’ isimli Latin Amerika’nın en büyük bisiklet yolu ağına ve oldukça aktif bisiklet kullanıcılarına sahiptir.  Bogotá’da Pazar günleri Ciclovias demek; şehir merkezi motorlu araç trafiğine kapatıyor ve aileler zamanlarını sokaklarda geçiriyor. Her Pazar ve resmi tatillerde 1.5 milyondan fazla insan trafiğe kapalı caddelerde spor yapmak, turistik yerleri ziyaret etmek ve bisiklete binmek için kendini dışarıya atıyor.

Paris, Fransa

otomobilsiz sehirler paris

Paris, dünyaca ünlü romantik şehir imajını “hava ve gürültü kirliliğinin merkezi” ile değişmesine ramak kala gerçek bir aydınlanma yaşadı. Şehir, trafiğin yoğun olduğu sokaklarda özel araçların sayısını önemli ölçüde azaltma konusunda aşama kaydetti. Vergiler ve otopark ücretleri arttırıldı. Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Eylül ayında dünya otomobilsiz kentler gününde şehir merkezinde yer alan geniş bulvarları motorlu araç trafiğine kapattı. Etkinlik tüm dünyada ses getirdi. Kent sakinleri harika bir gün geçirdiler. Bu bir günlük mutluluğun etkileriyle, konsey, 2016 yazında Seine Nehrinin kıyısında yaylaştırılmış bölge oluşturmaya yönelik planlarını duyurdu. Paris, otomobilleri şehir merkezine almama konusunda şu anda ciddi anlamda projeler yapmaya devam ediyor.

Bisiklet için güvenli kentlerden uygulama örnekleri için tıklayın

Bisiklet dostu şehirlerden alınacak dersler için tıklayın

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz