Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

Parkur Bisiklet Spor Kulübü

Bisiklet yarışları için sezon başladı. Ulusal ve uluslararası Yol ve MTB yarışlarının tarihleri  yayınlanıyor hatta bazıları yapıldı bitti bile. Geçtiğimiz hafta hem bisiklet sporunu hem de bir bisiklet spor kulübü sporcusu olma konusunu Parkur Bisiklet Spor Kulübü’nden Oğulcan, Mert ve Mehmet Can ile konuştum.

Bisiklet Kulüpleri bisiklet dünyasının belkemiğidir. Kulüplerin varlığı ile tetiklenen ve 1900’lü yılların başından beri yapılan Tour de France ve Giro di Italia, bugün milyonlarca kişi tarafından izlenen yarışlardır. Bu yarışların yapıldığı ülkelerde bisiklet sporcularına yollarda saygı ile davranılır hatta Pazar sabahları kalabalık gruplarla komple sağ şeridi kullanan bisiklet sporcularına tek bir kez korna çalınmaz. Bisiklet kültürünün ülkemizde oluşması ve bisikletin layık olduğu değere kavuşması için bisikletli ulaşımın yaygınlaşması kadar bisiklet sporunun tanınması ve desteklenmesinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Geçtiğimiz hafta bisikletimin bakımını yaptırmak için Parkur Bisiklet mağazasına gittim. Parkur Bisiklet’in sahibi Ali Kılıç,  bir bisiklet kullanıcısı.  Dükkanında ürün değil, değer sunan nadir insanlardan. Örneğin, müşteri “pazara gidip gelmek için bisiklet almak istiyorum” dediğinde ona en kalın lastiklisinden rengarenk bir dağ bisikleti satmaz. Ali Kılıç, Türkiye’de bisiklet kültürünün yaygınlaşmasına katkı sunuyor, hem de bildiği en iyi şeyi paylaşarak: Bilgi.

Ali Kılıç, “Spor, her şeyi sorgulatıyor. Yavaş gitmek algıyı değiştiriyor.”diyor.  90’lı yılların başında bisiklet fabrikasındaki işine bisikletle gidip gelen ve bir süre sonra kendi imkanları ile bisiklet yarışlarına katılan bir sporcu. Parkur Bisiklet’i açtıktan sonra bisiklet sporu konusundaki bilgilerini gençlere aktarmak için bisiklet spor kulübü kuruyor ve gençleri yetiştirmeye başlıyor.

Parkur Bisiklet Kulübü sporcularından Oğulcan Köken, Mert Şenocak ve Mehmet Can Balcı ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdim.

Mehmet Can, 32 yaşında, tam zamanlı çalışan bir çevirmen.

lapier parkur bisiklet mehmet can balci

Parkur Bisiklet Spor Kulübü Kaptanı. Strava Hesabı: Mehmet Can Balci

“İşim gereği bütün gün oturuyorum, hareket dahi edemiyorum, çevirileri teslim ettiğimde genelde bacaklarım uyuşmuş oluyor ve ayağa kalktığımda başımın döndüğü bile oluyor. İş yerinden çıkıp bisiklete bindiğimde kendimi arenaya çıkan bir gladyatör gibi hissediyorum. Bu yorgunluğun üzerine beni harekete geçiren tek şey bisiklet, ne zaman ve ne şekilde olursa olsun bu çocuksu heyecana bayılıyorum. Dağların sessizliğini, rüzgarın melodisini, gecenin karanlığını, tepelerin şarkısını, eğimlerle savaşmayı, saatlerce bisiklet üzerinde olmayı, sert yokuşlardan sonra gözler önüne serilen manzarayı hiçbir şeye değişmem.”

Parkur Bisiklet Spor Kulübü’nün kaptanı olarak nasıl bir sorumluluk taşıdığını sorduğumda ise yarışta elde edilecek derecelerden çok takımın devamlılığı için antrenman disiplininin oturması ve korunması için çalıştığını öğreniyorum.

Mert, 23 yaşında, Ege Ünversitesi’nde öğrenci.

parkur bisiklet carraro

Parkur Bisiklet Spor Kulübü: Strava: Mert Şenocak

“Bisikletin sevdiğim  yönü  istediğim an istediğim yere gidebilmek ve istediğim zaman durabilmek” diyor ve şehir içinde trafikte ulaşım amaçlı bisiklet kullandığı için hemen ekliyor “sürücüler tarafından rahatsız edilmeyi hiç sevmiyorum.”

Haftada ortalama 600 km sürüş yapan bir bisiklet sporcunun formasına marka logosunu eklemek isteyen onlarca firma olmalı diye düşünüyorum. Sponsor desteklerini soruyorum hemen.

Aldığım yanıt ise hiç beklediğim gibi olmuyor. Yarışlara gidebilmeleri için gerekli ulaşım ve konaklama ücretlerini kendilerinin karşıladıklarını öğreniyorum. Bisiklet sporunun, hem sporcular ve hem de aileleri için büyük bir fedakarlık demek olduğunu anlıyorum.

Firmalar ve markalar neden bisiklet kulüplerine sponsor olmalılar sence?

Oğulcan Köken, 25 yaşında, uçak pilotu olmak için gün sayıyor.

Parkur Bisiklet Spor Kulubu

Parkur Bisiklet Spor Kulübü. Strava: Ogulcan Koken

“Bisiklet sporcuları her gün yollarda. Yıl boyu binlerce kilometre sürüş yapıyoruz ve üzerimizde destekçilerimizin logolarını taşıyoruz. Yarışlarda kürsüye çıkmak ve madalya almak için emek  veriyoruz, destekçilerimiz bizlere sponsor olarak bisiklet sporuna değer verdiklerini gösterebilir ve ülkemizde bisiklet kültürünün oluşması için somut bir adım atabilirler. Genç sporcuların yetişmesi ve ülkemizin uluslararası yarışlarda da temsil edilebilmesi için maddi desteğin şart olduğunu bir gerçek”.

Mesleği nedeniyle sürekli uzun seyahatlerde olan Görkem geldi yanımıza. Şehirde olduğunda bisikletine atlayıp Parkur Bisiklet’e mutlaka uğruyor. Görkem artık spor kulübünde antrenman yapıp yarışlara katılamıyor ama genç sporcuların faaliyetlerini yakından izliyor.

Parkur Bisiklet Spor Kulübü’nün bir parçası olmak sizlerin hayatında neleri değiştirdi?

parkur bisiklet

Yalım Görkem Gürçavdı

Yalım Görkem Gürçavdı, 28 yaşında. Lise öğrencisiyken bisikletine aksesuar almak için girdiği bisiklet mağazasında Ali Kılıç’la tanışıyor ve 15 gün sonra kendini MTB yarışında buluyor. Lise hayatı boyunca yarım gün antrenman yaptığını, yarım gün okula gittiğini anlatıyor. Üniversite sınavını kazanıyor ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne girer girmez yaptığı ilk şey bisiklet kulübü kurmak olmuş.

Anadolu’da bir üniversitede gençlere tayt giydirmek eminim çok kolay olmamıştır. Görkem, emek ve değer verdiği bisikleti çevresindekilere kısa sürede sevdirmiş ve bisiklet yarışları olmasa bile onlarla bir çok bisiklet turu yapmış.

Mehmet Can için kulüp büyük bir gurur kaynağı. Kulüp yönetimi, teknik ekip ve sporcuların bir aileye dönüşümünü gördüğü için ne kadar değerli bir tecrübe kazandığının farkında. “Farklı coğrafyalardan, farklı kültürlerden, farklı sosyokültürel ve farklı yaş ve meslek gruplarından olan bu kişilerin birbirini kollaması, korunması gereken çok kıymetli bir şey.”

Lapier Bisiklet

Oğulcan üniversiteye gittikten sonra hemen ilk iş bisiklet kulübü kuranlardan. İzmir Ekonomi Üniversitesi Bisiklet Kulübü’nü kurduktan sonra öğrenciler için bisiklet turları düzenlemiş, kurduğu üniversite takımı ile ise yarışlara katılmış. Oğulcan, “Türkiye’de bisiklet sporuna gençlerin bakışı çok farklılık gösteriyor, bisiklete binmeyi seven çok seviyor, binmeyen de demediğini bırakmıyor” diye ekliyor.

Uçak pilotu olmak için gün sayan Oğulcan, her gün düzenli antrenman yapmaya devam ediyor çünkü kendini en çok  bisiklet üzerindeyken tamamen özgür hissediyor.

parkur bisiklet brooks kask

Ülkemizde bisiklet kültürünün gelişmesi için neler yapılmalı?

Oğulcan, bisiklet sporunun ülkemizde yaygınlaşması için ise belediye bünyesindeki spor takımlarına futbol, voleybol, basketbol yanı sıra bisiklet sporunu da eklemeleri gerektiğini düşünüyor.

Mert, eğitim sistemimize bisikletin bir spor ve ulaşım aracı olarak dahil edilmesinin öncelikle çocuklar sonra da yetişkinler tarafında farkındalık yaratılması için önemli olduğunu düşünüyor.

carraro bisiklet parkur

Görkem, BİSİM gibi bisiklet kiralama sistemlerinin bir çok kişiyi bisiklete binmeye özendirdiğini görmüş ve bunun olumlu bir gelişme olduğunu söylüyor. Kısa ve uzun mesafeli organize bisiklet turlarının kent insanını bisikletle buluşturacak etkinlikler olduğunu düşünüyor.

carraro fixie single speed parkur

Mehmet Can, bisikletli ulaşımın yaygınlaşması ile birlikte belediyenin güvenli yollar sunması bisiklet sporuyla ilgilenen gençlerin sayısını arttıracaktır. Belediyeler gerekli altyapı için yatırımlarını hızlandırmalı ve eş zamanlı olarak özel sektör firmaları bisikletlilere hizmetler ve sporculara destek sunmalılar.

Bu harika fotoğrafları Armağan Aygencer çekti.

Mutlaka okuyun: Bisiklet Kulübüne Katılmak için 5 Neden!

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

  • Ercüment Boran dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş. Fotoğraflar da çok hoş görüntüler ortaya koymuş. Elinize sağlık.

Yorum yaz