Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

Bisiklet Kulübüne Katılmak için 5 Neden

Bisiklet kulüpleri özellikle de bisiklet grupları ülkemizde son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Gece sürüş yapan bisiklet grupları, haftasonları şehir dışı turlar düzenlemeye başladılar ve gündüzleri küçük gruplar halinde performans sürüşleri için de sık sık bir araya geliyorlar.

Parkur Bisiklet Spor Külübü‘nün iki genç sporcusu Rahmican ve Yiğit Hazal ile konuştuktan sonra bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

Rahmican Balcı, 18 yaşında, lise öğrencisi. 2014 yılında Parkur Bisiklet Spor Kulübüne katılmadan önce 115 kilo olan Rahmican, antrenmanlarla kısa bir sürede kilo veriyor. Şu an 80 kilo. Katıldığı yarışlarda önemli dereceler elde ediyor.

„Bisiklet benim için hem amaç hem de araç“

Hazar Yiğit Uyulgan, 25 yaşında, üniversite öğrencisi. Dışarda olmayı, spor salonlarına ya da eve tıkılıp kalmadan, dış dünyayla sürekli etkileşim halinde olmayı seviyor. Çok iyi bir fiziksel kondüsyon sahibi olmanın avantajlarına sahip ancak en önemlisinin “kaya gibi bir mental seviyeye gelmeniz” diyor. Bunları söylerken öylesine kararlı ve kendinden emin bir duruşu varki, hem Hazar hem de Yiğit’e hayran oluyorum.

Bisiklet kulubü veya grubu ile sürüş yapmanın avantajları üzerine hazırladığım yazıya ilham veren genç sporcuların yaşıtlarını olumlu yönde etkiledikleri için onlara çok teşekkür ederim.

Bisiklet Kulübüne Katılmak için 5 Neden

 • Sizin gibi düşünen insanlarla tanışabilirsiniz

Kulüplerin kişilikleri ve karakteristik özellikleri vardır. Sizin için uygun olan ve ilgi alanlarınızın uyuştuğu bir kulüp seçmeniz sizin gibi düşünen insanlarla tanışmanız için harika bir fırsat. Bazı kulüpler sadece performans sürüşü yaparken, Pazar sürüş grupları birlikte yapılan faaliyetlere odaklanıyorlar. Kulüplerin bazıları sadece yarışlar için hazırlık antrenmanları yapan kişilerden oluşurken yaşadığınız semtteki bisiklet grubu gece sürüşleri düzenliyor, bir kebapçıdan diğerine rotalar seçiyor olabilir.

 • Yeni Yollar ve Yeni Rotalar Keşfedebilirsiniz

Her hafta aynı yolda bisiklete binmekten sıkılmadınız mı? Google haritaları her zaman güvenli sonuçlar vermeyebilir ve bir anda yol bisikletinizle kendinizi ormanlarda yangın yollarında yarım metre yumuşak toprağın içinde bulabilirsiniz. Kulüp liderleri işte size bu tip sıkıntılardan kurtarır. Özenle seçilmiş ve denenmiş parkurlarda bisiklet sürebilir ve yolun tadını çıkarabilirsiniz.

 • Yarışlara katılabilirsiniz

Hedefiniz Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu olmak zorunda değil tabiki. Kulüp sporcusu olarak bisiklet federasyonunun veya düzenlenen özel yarışlara katılabilirsiniz. Böyle bir heyecanı grup ile birlikte tatmak harika bir deneyim olabilir.

Yarışlara katılan bir spor kulübünün en güzel avantajı bir antrenörden destek alabilmek, uzun sürüşler için dayanıklılık kazanırken deneye yanıla değil tecrübeli bir koç ile bu yolda ilerlemek.

 • Dayanışma ve Dostluk

Yalnız başınıza sürüş yapmayı seviyor olabilirsiniz ancak kulüp sporcuları ile birlikte sürüş yapmak size saatlerce (belki de günlerce) “bisiklet” hakkında konuşma fırsatı verir. Ayrıca grupla birlikte sürüş yapmak, ihtiyacınız olduğunda (yiyecek, su, yedek lastik vb)  yalnız olmadığınız anlamına gelir.

İyi bir spor kulübünde olduğunuzu nasıl anlarsınız? Çok kolay. Birinci kurallarının ne olduğunu sorun. Sürüş sırasında kimseyi arkada bırakmama prensiplerine sahiplerse, doğru yerdesiniz.

 • Antrenman ve Yeni Kazanılan Yetenekler

Kulüp sporcusu olmak düzenli antrenmanlara katılmak demek. Bisiklet sürüşü dışında koşmak, yürümek belki de spor salonunda saatlerce çalışmak demek aynı zamanda. Yarışlar öncesi antrönör tarafından hazırlanan programı takip etmek, disiplin ve pes etmeden devam etmek kişisel gelişimi etkileyen faktörler.

Çevrenizdeki bisiklet kulüplerini araştırın ve sporcularla tanışın. Bisiklet dünyası birbirinden değerli gençler ve onlara emek veren yetişkinlerden oluşuyor.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

 • Haklısınız katılmak çok güzel bir fikir ancak bu konu hakkında yol gösterecek bir kaynak pek bulamadım internette… Nasıl katılırım nasıl lisanslı bir sporcu olurum yarışlara girerim hiç bir fikrim yok 🙁 Gidip bir kulübe beni de alın mı demek gerekiyor bu noktada ? Nerelerde bu kulüpler onu da bilmiyorum gerçi… 🙂 Bu konularda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim umarım fazla yorucu bir yardım gerektirmez 🙂

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhabalar, lisanslı sporcu olarak spor kulübüne katılmak istiyorsanız eğer Türkiye Bisiklet Federasyonu websitesinden özellikle yarışlara katılan kayıtlı takımları görebilirsiniz. Gündüz/gece haftaiçi/haftasonu sürüş yapan amatör bir çok grup bulunuyor. Bu gruplaraın hepsinin facebook sayfaları bulunuyor. Etkinliklerine katılabilirsiniz.

Yorum yaz