Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

Bisiklet Çalınmasına Karşı Önlemler

Gün geçmiyor ki bir bisiklet çalınma haberi almayalım. Bir bakıyoruz, bisiklet park yerinden, apartman girişinden, iş yeri garajından, o çok sevdiğimiz bisikletlerimiz çalınmış. Bisiklet çalınmasına karşı yeterince önlem alıyor musunuz?

Bisikletinizi gözünüzün önünde bulundurun. Ben alışveriş yaptığım dükkanı, yemek yediğim lokantayı, film izlemeye gittiğim sinemayı, bisiklet dostu işletmeler arasından seçiyorum. “Bisikletim için uygun yer benim için de uygundur” diyorum.

bisiklet calinmasina karsi onlemler

Bisiklet çalınma olasılığını azaltma ya da çalınan bisikleti geri alma şansınızı arttırma konusunda bir takım basit ve pratik önerileri derledim.

Bisiklet çalınmasına karşı önlem ve öneriler:

Bisiklet Nasıl Kilitlenir?

  1. Bisikletinizi kilitlediğiniz yerin sağlam ve sabit olmasına (metal direk, korkuluk vs) dikkat edin. Bisiklet hırsızlarının bisikletinizi kolayca söküp çıkaramayacağından emin olun.
  2. “Enayi direklerine” dikkat edin, bisikletinizi bağladığınız yerin sağlam şekilde zemine çakılı olduğundan emin olmak için öncelikle onu sallayın. Kryptonite  ürün yöneticisi Don Warren derki “ Bisikletiniz, kilitlediğiniz yer kadar güvenlidir”.
  3. Bisikleti komple çalmayı başaramayan hırsız, sele veya tekerlek çalmayı deneyecektir. Özellikle kolayça çıkarılabilen ön tekerleği mutlaka kadroya veya bisikleti park ettiğiniz yere bağlayın. Pahalı bisikletler için iki kilit kullanmak daha güvenli olacaktır.
  4. U-kilit kullanıyorsanız mutlaka kilidi tekerleği ve kadroyu birlikte emniyete alacak şekilde bağlayın. Bisikletinizin üzerinde bulunan kolayca sökülebilir ekipmanlarınızı (lamba vs) çalınma ihtimaline karşı yanınıza alın.
  5. Kilitler, hırsızın bisikleti çalma süresini olabildiğince uzatmalı. 12 mm iri kalınlıkta bir zincir bisikletin çalınma süresini oldukça geciktirecektir.
  6. Bisikletinizi bir yere uzun süreli  bırakacaksanız ve bölgeyi güvensiz buluyorsanız, ön tekerleği çıkarıp, her iki tekerleği kadro ile birlikte kilitlemek önerilmektedir.

 

bisiklet calinmasina karsi onlem

Bisiklet Çalınmasına Karşı Nasıl Önlem Alabiliriz?

1. Bisikletinize işaret koyun. Bir hırsızın en büyük endişesinin bisikleti olabildiğince kısa zamanda satması olduuğunu düşünüyorum. Dolayısıyla hırsızlar, kolaylıkla ayırt edilebilen bir bisiklet istemezler. Tekerlek jantlarının üzerine su geçirmez kalem ile isminizin baş harflerini yazabilirsiniz. Ya da isminizi üst boruya yazıp şeffaf koli bandı ile kaplayabilirsiniz. Hırsız bunu biraz çapa ile çıkarabilir ancak yine de o bu işle uğraşırken vakit kaybedeceği için siz bisikletinizi bulmak için zaman kazanırsınz.

2. Sabıka fotoğrafı çekin. Bisikletin seri numarasını yazın ve bisikletinizin fotoğraflarını çekin. Aynı zamanda detayları gösteren çekimler yapıp bunları telefonunuzda saklayın. Mülkiyet belgesi olmadan hırsızlık meydana gelmiş sayılmaz. Bisikletin size olduğuna dair kanıtlarınız hazır olsun.

3. İyi bir kilit satın alın.  Bisikletiniz sizin için değerli ise o zaman piyasadaki en iyi kilidi satın alın.

Tavsiye edilen markalar: Kryptonite, Abus, On Guard, Knog.

Son olarak, eğer günlük ulaşımda bisiklet kullanıyorsanız, çok pahalı bisikletleri tercih etmeyin. Bisikletinizin ucuz (hatta bakımsız ve külüstür) olması da çalınma ihtimalini azaltıcaktır.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz