Skip to main content
Bisikletli UlaşımGündem

Dünyanın 7 Harikası

By 26/06/2016Aralık 15th, 20186 Comments

Bisiklet Kullanıcıları için Dünyanın 7 Harikası

Otomobil sahibi olmanın gereksiz(hatta bir işkence) olduğu bir şehir var: Danimarka’nın başkenti Kopenhag.  Belediye ulaşım için bisikleti tercih eden herkesi şımartıyor. Nasıl mı?

Ülkemizde otomobil için yapılan altyapı ve hizmet yatırımının aynı hız ve sadece onda bir bütçe ile bisiklet için yapıldığını düşünün.  Zorlanıyorsunuz değil mi. Hayalinizde canlanmasına yardımcı olacağım.

Dünyanın 7 Harikası

1- Cykelslangen

dunyanin 7 harikasi Cykelslangen

Gökyüzünde pedal çevirmek nasıl bir his tatmak ister misiniz? Yol bitsin istemezsiniz ya işte öyle birşey. Bize yetmedi, iki kere üst üste geçtik.

Dybbølsbro köprüsünü Bryggebroen köprüsüne bağlayan Cykelslangen turuncu renkli, iki şeritli, 4 metre genişliğinde 220 metre uzunluğunda bir bisiklet yolu.

Her gün onbinlerce bisikletçinin kullandığı bir rotada bulunuyor. Hem estetik hem de pratik köprüyü yayaların kullanması yasak. Kopenhag Belediyesi’ne 5 Milyon dolara mal oldu ama onlar, bisiklet için yapılan hiç bir yatırım çok değildir diyor.

2- Island Brygge

island brygge

Bisiklete binerken terlediniz yoruldunuz. “Bir parkta dinlenmek hatta buz gibi sularda serinlemek iyi gelebilir” diye düşünen Kopenhag Belediyesi önce körfezi temizledi sonra atıl alanları düzenledi ve gönül rahatlığı ile denize atlayabileceğiniz platformlar oluşturdu.

3- Otomobilsiz Christiania

76 christiania bikes
Freetown Christiania sadece bağımsız ve özgür bir mahalle değil; aynı zamanda otomobilsiz. 1970’lerin başında askeri binaların bulunduğu alana yerleşen bir grup alternatif gencin kurduğu Christiania yemyeşil, sakin ve özgür. Kargo bisikletin de ana vatanı diyebiliriz.

4- Bisiklet Yolu

kopenhag bisiklet yolu

“Trafikten ayrılmış geniş bisiklet yolları yetmez daha da güzel şeyler yapalım” diyen Kopenhag Belediyesi insanların yürüyüş ve bisiklet yollarına yüzlerce kiraz ağacı dikmiş. Mayıs ayında bu rotada bulunan kiraz çiçeklerinin tadını çıkarmak isteyenler işe giderken yollarını uzatmayı bile göze alıyorlar.

5- Dronning Louises Bridge

85 copenhagen
Her sabah sizinle birlikte aynı yönde pedal çeviren binlerce insan düşünün. Köprünün kenarında gitar çalanları, dans edenleri ve oyun oynayanları.

6-  Green Wave 20km/h

copenhag bisiklet yolu green wave

Her gün A’dan B’ye olan yolculuğunuzu aynı sürede tamamlayabilirsiniz. Trafik ışıklarında durmak, yayalar tarafından taciz edilmek, köpeğin tasmasına takılmak, hatta elinizdeki çöpü atmak için bile durmak yok.

7- Green Cycle Route

dunyanin 7 harikasi green cycling lane

Hiç otomobille karşılaşmadan kilometrelerce sayfiye yerinde tatil modunda bisiklete binmek, hem de koca bir şehrin göbeğinde. Mümkün.

Kopenhag:  Dünyanın 7 Harikası

Kopenhag nasıl bir yer merak ediyorsan:
Kopenhag’da ilk 24 Saat
Kopenhag’da bisikletle şehir turu
Kopenhag’da Nasıl Bisiklet Kiralarım?
Kopenhag – Helsingor Bisiklet Turu

Bence Kopenhag’ın 100 Yıllık Bisiklet Tarihi‘ni de mutlaka okumalısın.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

6 Comments

 • Esra Kanat dedi ki:

  Pınar’cım hayran kaldım hem şehire hem anlatımına, teşekkür ederim.

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhaba Esra, ben de bir belediyenin vatandaşları için neler neler düşünüp yaptığına hayran oldum 🙂 İnsan gibi yaşamanın ne olduğunu anlamak için arada Kopenhag’a gidip bir kaç gün kalmak lazım, selamlar, Pınar

 • Mustafa Yiğit dedi ki:

  Pınar hanım,bisiklete katkılarınızdan dolayı öncelikle teşekkür ederim.Hayal bile edemiyeceğimiz fakat mevcut bir kenti ne güzel anlatmışsınız.Hayranlıkla okudum.Özendim,hayallere daldım.Mümkün fakat çok çalışılması gerekli diye düşündüm.Benim görmem mümkün değil ama çocuklarımız,torunlarımız görse böyle güzel projeleri.Umutlu olmak istiyorum.Bence bu politikalar,projeler devlet politikasına dönüşmeli ve iktidarların asla değiştiremiyeceği üzerelerinde olumlu katkılar koyacakları projeler olmalı.Halkımızında istemesi ve sahiplenmesi sağlanmalı.Ben bu kenti çok beğendim.Çok güzelde hazırlamış ve sunmuşsunuz.Beyninize,ellerinize sağlık.Tekrar teşekkürler…

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Mustafa Bey merhaba,
   Kopenhag, 10’ar yıllık stratejik planlar hazırlıyor. Dünya’nın en yeşil başkenti olmak için hedefler koyuyor ve bu hedeflere ulaşmak için yapılması gerekenler belediye seçimlerimlerinden, belediye başkanlarının değişimden etkinmiyor. Bayrağı alan, aynı hedef için koşmaya devam ediyor. İşte olması gereken de tam olarak bu. Aynı hedef için koşan yetkililer… Yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim. selamlar, Pınar

 • Yavuz dedi ki:

  Haziran ayında (2016) Kopenhag da idim. 6 günlük seyahatimin 3 gününü bisiklet kiralayıp bu anlattiklarinizi birebir yaşayarak geçirdim. Kopenhag aklı ve kalbi özgür insanlar için bir yeryüzü cenneti. Dönmek zor oldu 😉

Yorum yaz