Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

Kopenhag’ın 100 Yıllık Bisiklet Tarihi

Kopenhag, bugün bisiklet kenti dendiğinde Amsterdam’la birlikte anılan kent. Onlar kendilerine “bisikletlilerin kenti” sıfatını daha uygun buluyorlar. Bugün sokaklarda otomobil değil bisiklet trafiğinin olması bir mucize değil.

Kopenhag bisiklet tarihi

Kopenhag Bisiklet Tarihi

1860’lar

Kopenhag’da ilk bisiklet heyecanı başlıyor.  Sokaklarda pedalsız ahşap bisikletlerle gezenler bisikletlerine “hobi at”ları olarak bakıyorlar.

1880’ler

Ön tekerleği büyük “ Penny Farthing” bisikletler Kopenhag sokaklarında keyifle kullanılıyor. Atlar için ayrılan ayrılmış göl kenarlarındaki yollarda artık bisikletler de var. Bisikletli postacılar mektupları dağıtıyor.

1890-1910

Bisiklet için altyapı çalışmaları başlıyor ve Kopenhag halkı bisikleti seviyor. Özellikle kadınlar arasında bisiklet kullanımı yaygınlaşıyor. 1905 yılında Danimarka Bisiklet Federasyonu kuruluyor. Bu kurum halen Danimarka’da bisikletlilerin daha iyi şartlara kavuşması için çalışıyor.

1920-1930

 Bisiklet, sağlık ve çevreciliğin sembolü olarak şarkılara, filmlere ve şiirlere konu oluyor. Bisikletle yük taşıyanların sayısı artıyor.

Kopenhag bisiklet tarihi

1940-1950

İkinci Dünya savaşı sırasında petrol kaynaklarının kısıtlı olması nedeniyle bisiklet daha çok tercih edilmeye başlıyor. Hatta kent insanı için hayat kurtarıcı oluyor. Savaştan sonra otomobil ithal yasağı sürdürülüyor ve bisikletli sayısı daha da artıyor.

1960’lar

Ekonominin iyileşmesi ile birlikte otomobil sayısı artış gösterirken bazı bisiklet yolları kaldırılıyor. Kopenhaglılar’ın yine de büyük bir kısmı bisiklet kullanmaya devam ediyor.

1970-1980

Ekonomik kriz, gerileme ve hava kirliliği insanları alternatif ulaşım araçlarına yönlendiriyor. “Otomobilsiz Pazar” etkinlikleri ve halk eylemleri belediyeyi ve politikacıları bisikletliler için altyapı yapma konusunda zorluyor. Kopanhag, bisiklet için büyük yatırımlar yapmaya başlıyor.

Kopenhag bisiklet tarihi

1990’lar

Danimarka, dünyanın ilk bisiklet rotası ağını kuruyor. “Bycyklen” ücretsiz bisiklet paylaşım sistemini  (bike sharing)hayata geçiriyor ve diğer kentlere ilham veriyor. Bisiklet kurye posta hizmetlerini devralırken, bisiklet taksi turistler tarafından tercih edilen hareket şekli oluyor.

2000’li yıllar

Kopenhag’da bisiklet kullanım oranı her yıl artarak devam ediyor. Siyasi partiler, bisikleti seçim kampanyalarının en önemli konusu haline getiriyorlar. Aileler, çocuklarını kargo bisikletle okula götürürken, işe bisikletle gitme oranı yükseliyor.

Kopenhag bisiklet tarihi

Bugün

Kopenhag’da işe/okula giden kişilerin %45’i bisiklet kullanıyor, genel hareket şekillerine bakıldığında ise kent insanının %63’ü ulaşım için bisikleti tercih ediyor.

Bisikletlilerin şehri Kopenhag’da iki çocuklu ailelerin üçte birinin kargo bisikleti var. Çocuklar okula bisikletle gidiyor. Her gün ortalama 1,2 milyon kilometre pedal çevriliyor.

Kopenhag, Avrupa’nın yeşil başkenti olmak için şehri insanlar için tasarlamaya ve dönüştürmeye devam ediyor.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

  • Sercan dedi ki:

    Paylaşınlarınız bizlere çok şey katıyor severek okuyorum takip ediyorum ve bu bilgileri konusu açıldığında mutlaka anlatıyorum. Emeğiniz için çok teşekkür ederim. Bisikletli güzel günleri daha çok görmemiz dileğiyle 🙂

Yorum yaz