Skip to main content
BisikletizmBisikletli UlaşımGündem

Katlanır Bisiklet Nedir?

By 03/11/2015Kasım 15th, 202225 Comments

Katlanır bisiklet, kendisini, çevresini, yaşadığı şehri sevenler tarafından bilinen ve kullanılan bir ulaşım aracı.

Katlanır veya Katlanabilir Bisiklet Nedir?

Katlanır bisiklet, bisiklet taşınırken ve depolanırken kompakt bir form alırsa daha pratik olur düşüncesi ile icat edildi. Böylece, araçların içinde (otomobil, otobüs, tren vagonu, metro vs) ve binalarda (işyeri, ev, okul vs) kolaylıkla kullanılabilir.

katlanır bisiklet ve metro

Neden Katlanır Bisiklet?

Ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımını kolaylaştırdığı ve intermodal ulaşım şeklini desteklediği için.

Kim Katlanır Bisiklet Kullanıyor?

katlanabilir bisiklet

Hergün farklı nedenlerle şehir merkezine gelen, kısa mesafelerde farklı noktalara gitmesi gereken, zamanı az ama vakti değerli insanlar katlanabilir bisiklet kullanıyorlar. Katlanabilir bisikletin en önemli avantajlarından bir tanesi, katlandığında küçük bir çanta kadar olması ve dolayısıyla kişinin yanında taşıyabilmesi. Güvenli park yeri, çalınma endişesi gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Uzun mesafelerde ve yağışlı havalarda ise bir araçla rahatlıkla taşınabiliyor.

Katlanabilir Bisiklet ve Toplu Taşıma Araçları

Katlanabilir bisiklet (tekerlekli çanta da denilebilir) gün içinde kısa mesafelerde ulaşımda çok büyük bir avantaj sağlıyor çünkü kişileri başka bir ulaşım aracına bağımlı kılmadan A’dan B’ye götürüyor, hatta bu sırada bisikleti kullanan kişi günlük spor egzersizini de yapmış oluyor. Spor ve ulaşım eş zamanlı gerçekleşiyor ve tüm bunlar için beş kuruş harcamıyor.

Bisiklete binen kişinin hayallerini otobüse veya metroya bisikletle binmek süslemez.

Bisikletçi için motorlu bir aracı kullanmak zorunda kalmak zaten bir işkencedir.

Ulaşımda bisikleti tercih eden bir kişi mecbur kalmadıkça toplu taşımaya bisikletle girmeye çalışmaz.

Otomobili veya toplu taşıma araçlarını çok sevseydi, zaten bisiklete binmezdi.

katlanır bisiklet

İstanbul ve Katlanır Bisiklet

İstanbul Ulaşım AŞ: Yolcularımız katlanabilir bisikletler ile işletme saatleri içerisinde ekstra ücret ödemeden yolculuk edebilirler.

Ankara ve Katlanır Bisiklet

Ankara’da katlanabilir bisiklet saat sınırı olmadan ve ekstra ücret ödenmeden metroya alınmaktadır.

İzmir ve Katlanır Bisiklet

İzmir’de katlanabilir bisiklet ve normal bisikletler, saat sınırı olmadan ve ekstra ücret ödenmeden metroya alınmaktadır.

İzmir’de bisikletin metro ve izban’a alınması bisiklet gruplarının uzun çabaları sonucu elde edilmiş bir haktır. Aralık  2012’de bisiklet tekerleğinin bile metro vagonlarına alınmamasına tepkilerini eylemlerle dile getiren İzmirli’ler, 1 Ocak 2013’de bisikletle metroya binme hakkı kazandılar. Bisiklet, belli saat aralıklarında ek bilet ücreti ödeyerek yolculuk hakkını elde etti ancak bisikletlerin asansörde taşınamaması hala bir sorundu. Bisikletle işe gidip gelmek isteyen kişiler için ise bu saat sınırlaması büyük sorun teşkil ediyordu. Bisiklet aktivistleri ve blog yazarları olarak bu konudaki sorunları bıkmadan usanmadan anlattık. Sesimiz 3 yıl sonra duyuldu ve 13 Kasım 2015’de bisiklet için saat sınırlaması ve ekstra ücret kaldırıldı.

First Mile ve Last Mile Nedir?

Bulunduğumuz yerden toplu taşıma istasyon ve duraklarına  erişmemiz gereken mesafeyi anlatır. Sabah evden durağa olan mesafe veya akşam işyerinden durağa olan mesafe örnek gösterilebilir. Herkesin evinin önüne kadar metro gidemeyeceği için, son km ve ilk km bisikletle yapılırsa sorun çözülür, hem de zaman kazanılırken spor yapılır.

 

 

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

25 Comments

 • Sema dedi ki:

  Enes’in videosu 2013’e ait ve hiç yol alınamamış olması ne acı:(

  • bisikletim dedi ki:

   yol alınmadığı gibi geri gidilmiş. 2013 yılında bisiklet çantasındaki katlanabilir bisiklet ücretsiz geçiş yaparken, 2015 yılında bisiket çantasında bile geçiş yapamayacağını açıklandı.

 • EvrenÜnver dedi ki:

  Pınar Hanım vermiş olduğunuz bu mücadele de size başarılar dilerim. Çünkü buna gerçekten ihtiyacınız var. Aynı mücadeleyi bende veriyorum. Yeni kanunun 3 kasım itibariyle devreye girmesi ile hemen metro, izmir belediye ve valiliğe konu ile ilgili mail attım. Aslında şöyle bir konu var. Change.org üzerinden 28 haziran günü imza kampanyası başlattım. bu kampanyayı sosyal medyadaki bütün bisiklet gruplarının sayfasında günlerce paylaştım. bisikletforum sitesinde sabit başlık haline getirdik hala duruyor sonuç 5 sonunda 693 imza. Bizim bisiklete binen, madur olan, her organize edilen turda binbir şikayet eden arkadaşlarımızdan sadece 693 tanesi imza atma gayretini gösterdi. bu durum beni çok üzdü. sizinde bulunduğunuz panele gelen insan sayısı bir avuçtu ki Metronun müdürü sıfatındaki adama ağız muhabbeti olduk. Vermiş olduğunuz mücadele de tek değilsiniz. Yapabileceğimiz, verebileceğimiz her türlü desteğe hazır olduğumuzu bildiririm. konu ile alakalı olduğunu düşündüğüm için kampanyanın linkini izin verirseniz burada da paylaşmak isterim.

 • Ahmet Özgür GÖKALP dedi ki:

  Change.org göründüğü kadar masum bir organizasyon değil. Uzun zamandır hiç bir kampanyayı imzalamıyorum. Bu site kişisel eğilimlerinizi tespit edip sizi fişleyerek ticari kurumlara satıyor. Ayrıca insanların gazını alarak “Biz kampanya imzaladık, üzerimize düşeni yaptık” dedirterek eylemsizliğe sevk ediyor. Faydadan çok zararlı olduğunu düşündüğüm bir site. Belirtmek istedim. Tam açıklayamadıysam size Banu AVAR açıklasın. http://banuavar.com.tr/banu-avar-nedir-bu-change-org/

 • Ahmet Özgür GÖKALP dedi ki:

  http://www.izmirmetro.com.tr/YolcuAnketi/33
  Bu anketin en altına bisiklet taşınmasını destekliyor musunuz diye bir soru sorulmuş. Bu anketi doldurmak daha çok işe yarayabilir.

 • Ahmet Özgür GÖKALP dedi ki:

  Ayrıca yetkililerle bizzat farklı kişilerin randevu alarak görüşmesi, yapıcı, ikna edici bir tarzla, inatlaşmadan konuşması sorunun çözümünü hızlandırabilir. Önce bu insanların neden böyle davrandığını, niye bisikleti yasakladığını analiz edip buna göre bir yaklaşımla konuşmak, isteklerimizi ve yaşadığımız sorunları somut olarak ortaya koymak, kendisinin de bir bisiklet kullanıcısı olarak İzmir trafiğinde yaşayacağı sıkıntıları gözünde canlandırmaya çalışmak şeklinde konuşma denenebilir. Sonuçta karşıdaki de bir şekilde işini iyi yapmaya çalışan bir insan.

  Fakat et önemlisi de bir kaç kişinin değil, farklı zamanlarda farklı kişilerin defalarca bu söylemlerle karşılarına gitmesi gerekli.

  Bence çözüm ancak böyle olur.

  • bisikletim dedi ki:

   İzmir’de belirttiğiniz yöntemleri uygulayan en az 50 kişi bulunuyor. Her birimiz ayrı ayrı farklı fırsatları kullanarak konuyu gündeme getirdik. 17 Eylül’de ulaşım panelinde ben bizzat bu konuda Metro AŞ Genel Müdürü ile konuştum. Dört yıldır bu konuyu her ortamda gündeme getiriyorum. Bu konuda en çok yazı yazanlardan ve konuşanlardan birisi de benim. Ben henüz yasağın nedeni öğrenemedim. “güvenli değil”söylemini kabul etmiyorum. İstanbul’da ve Ankara’da güvenli olan birşey nasıl İzmir’de güvenli bulunmaz? Dün metoda yaşadığım olayı, geç kaldığım toplantıyı ve ulaşım aracı seçimimden dolayı cezalandırıldığımı asla unutmayacağım.

 • Evren dedi ki:

  Sıkıntı zaten genel anlamda İzmir belediyeciliğinin geriye gitmesi. İşin siyasi kısmı değil bahsettiğim. Ama oy verdiğim partiden de hizmet beklerim. x parti y parti farketmiyor. Görevdeki kişilerin görev bilinci ve halka hizmet anlayışında sıkıntı var. Altyapı calısmalarının yapıldıgı zamanlar isabetsiz, peyzaj düzenlemeleri sırf fazla mesai odenmesin diye gunesin alnında yaptırılıyor vs vs. Kamusal hizmet vermekle yükümlü bir kurum olan belediye, hizmet verip vermediğinden cok zarar etmediğiyle övünüyor. Halbuki kamu kurulusları kar esasına göre calısmaları işin dogasına aykırı. Elbette devamlı zarar yazmamalı. İzmir’in bir yakasından kalkan vapurlar konusundaki soruya da “Zarar ettiriyor o seferler” deyip tüm günde 1-2 sefere razı bırakıyorlar. Keza tamamen amaçsız ve işlevsiz baykuş seferleriyle gece seyahat neredeyse imkansız İzmir’de. Vapur seferlerine girmiyorum bile. O zaman 3.büyük şehir titri nerede kalıyor İzmir’in. Eh evet 90 dakika sistemi gerçekten ekonomik ziyadesiyle. Son aktarma rezaletinde bile halkı dinlemedi belediye. Katlanır ya da değil bisiklet için onlarca eposta attık sonuc husran. Katlanır bisikletlere zaten yasak olmamalı. Diğerlerine de cok yogun saatler haric izin verilmeli. Zaten kısıtlı serbest oldugu sürecte de güvenlik gorevlilerinin terbiye sınırlarını asan uyarıları oluyordu. Ha keza 10-14kg bisikleti sırtımızda indirip cıkarmak reva görülüyordu. (Halbuki sapasaglam insanlar asansörü kullanırken ses yok. Yani görüldüğü gibi İzmir belediyeciliği kamusal hizmetten ziyade kantin işletmeciliğine dönmüş durumda. Medeni şehrin medeni insanları olarak e-posta,birebir görüşme yahut çeşitli mecralarda fikirlerimizi dile getiriyoruz ama karsılıgını alamıyoruz Ahmet Piriştina nın vefatı sonrası. E ne yapacagız o zaman? y partisi orada oldugu icin İzmirlinin sağlam duruşu nedeniyle hizmet vermeseler de x partisi olarak secildiklerini mi anlatmamız gerekiyor? Metro calısmalarının suyu cıktıgında yapılan elestirilere biz İzmirliyiz gerekirse yürürüz ama prensiplerimizinden ödün vermeyiz dedik. Lakin ödülünü böyle alıyoruz işte…

 • Ismail Parsa dedi ki:

  Pinar

  ŞEHİR İÇİ YOLLARDA BİSİKLET YOLLARI, BİSİKLET İSTASYONLARI VE BİSİKLET PARK YERLERİ TASARIMINA VE YAPIMINA DAİR YÖNETMELİK

  Kasim 4’te resmi gazetede yayinlandi. Istanbulda metroya sabah ve askam is saatleri disinda bisikletle girmek serbest. Bu yeni yasa is saatleri icinde bile belli sayida bisiklete izin veriyor. Izmirin degisme zamani gelmiste gecmis. Change.org’da bir issue baslatirsan seve seve oy/imza veririz. Buradaki bisklet gruplarina da yonlendiririm.

  Selam, IP

  Yonetmelik adresi: http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/11/20151104.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/11/20151104.htm

 • Rohat dedi ki:

  En son yanılmıyosam bisiklet için ekstra ücret talep ediliyodu ki uzun vadede az bir ücret değil, tam bilet bastırılıyor, haliyle katlanabilir bisiklet alan/hacim işgaline sebep olmadığından ve bavul muamelesi görürse ekstra tam bilet bastırılamayacağından yolcuya, şirket olsam ben de kabul etmem, git büyük bisiklet al, tam bilet bas ekstra, alan/hacim işgal et.

  • bisikletim dedi ki:

   İzmir’de bisiklet (çocuk bisikleti, normal veya katlanabilir) sınırlı yolculuk süreleri içinde bir tam bilet ücreti ödemek durumunda. Öğrenciler de bisikletleri için bir tam bilet ücreti ödüyor. Ayrıca aktarma yapmak durumunda kalırlarsa, ikinci kez ücret ödeniyor. Bisikleti ile toplu taşımayı kullanmak zorunda kalan bir kişi için yolculuk 3 bilet anlamına geliyor. Katlanır bisiklet, havaalanına giden yolcunun bavulundan daha az yer kaplıyor ancak bunu yetkililere anlatamıyoruz, veya anlaşılmak istemiyoruz.

 • IbRahim uzul dedi ki:

  Yazik.durum hala ayni.imza attim ama azinlik oldugumuz icin duzellmez

 • haticeozgiden dedi ki:

  Şunu anlamadım o zaman. Bebek arabaları da tekerlekli değil mi? 🙂

  • bisikletim dedi ki:

   Güzel bir nokta! Bebek arabaları bisiklet gibi kontrolsüzce açılıp insanların üzerine atlayıp güvenliği ve konforu tehlikeye sokmuyormuş.

   • haticeozgiden dedi ki:

    Hımm, buna da cevap verdiler yani. O zaman açılıp kontrolsüz hareket etmeyeceğini kanıtlamaya izin versinler.

    İzmir kimler için çağdaş? Kendilerini yıllardır bu şekilde etiketlemekten farklı bir tatmin yaşayanlar için. Burada doğdum ve çoğu zaman burada yaşadım. Şehir beni çoğu zaman mutlu etmiyor. Her şeyin geç anlaşıldığını, yavaş ilerlediğini ve yeniliklerin kolayca kabul edilmediğini sıkça görüyorum. Bu şehir, kendince birtakım standart beğenileri kabul edenleri mutlu ediyor, o kadar.

 • Levent KAYA dedi ki:

  Merhaba, Aynı sorunu ben de yaşadım. İşin ilginç tarafı sabah katlanabilir bisiklet ile izbana aldılar ancak akşam üzeri aynı bisikleti almadılar. En sonunda uğraşınca genel bir anons yapıldı ve hiç bir şekilde katlanabilir bisikletin alınmayacağı söylendi. Ben belediyeye resmi bir şekilde başvurdum. Sonrasında ulaştırma bakanlığını deneyeceğim.

 • EvrenÜnver dedi ki:

  ARTIK İZMİR’DE DE BİSİKLET İLE ZAMAN KISITLAMASI OLMADAN VE EKSTRA ÜCRET ÖDEMEDEN İSTEDİĞİNİZ ZAMAN TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINI KULLANABİLİRSİNİZ. YOĞUN SAATLERDE METRONUN ÖN VE ARKA VAGONLARINA EN FAZLA İKİŞER BİSİKLET İLE BİNİLECEK. DİĞER SAATLERDE BİSİKLET VAGONLARINA HER ZAMAN Kİ BİNİŞ SEÇENEKLERİ GEÇERLİ. KAMPANYAYA DESTEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİZ.

  • bisikletim dedi ki:

   kurumun resmi duyurusunu nerede bulabilirim?

  • Ismail Parsa dedi ki:

   Izmir takimi tebrikler, anlamli bir basari. Aslinda resmi gazatede yeni cikan yonetmeligi (yani kacinlimaz sonu) uygulamisilar. Birde su izmir-cesme arasi otobanda bisiklete izin cikarabilkilsek ne iyi olur. Izmir-cesme arasi 3 saate iner 🙂

 • EvrenÜnver dedi ki:

  afiş çalışmaları sürmekteymiş o yüzden 4615445 telefondan bilgi alabilirsiniz. size de çok teşekkür ederim destek için

  • bisikletim dedi ki:

   Katlanbilir bisikletin ne olduğunu ben anlattım, imza kampanyasını siz başlattınız, anket sorularına hep birlikte cevap verdik. Geçen hafta Ulaşım Daire Başkanı ile görüştük ve işte İzmir kazandı!

Yorum yaz