Skip to main content
Bisikletizm

Bisikletçi için hediye fikirleri

By 09/11/2015Aralık 18th, 2018No Comments

Bisikletsever bir  eşiniz, sevgiliniz, çocuğunuz, arkadaşınız varsa ona ne hediye alacağım sorusunun cevabı çok kolay.

Doğumgünü, yılbaşı, sevgililer günü, evlilik yıldönümü gibi özel günlerde onları sevindirmek için hediye tavsiyelerime bir göz atın. Tavsiye ettiğim markaların ürünlerini (yağmurluk hariç) yıllardır kullanıyorum ve ben memnun kaldığım için bu markaların ismine yazıda yer veriyorum.

Bisikletçi için hediye fikirleri

Bisiklet Çantası

Hediye alacağınız kişi ister dağ bisikleti ile haftasonu çılgın parkurlarda sürüşler yapsın, ister mahallede alışveriş, çantaya mutlaka ihtiyacı vardır:  yama  takımını taşımak için sele altı çantası, alışveriş torbalarını taşımak için bir heybe, cep telefonu taşımak için kadro çantası, fotoğraf makinesi için gidon çantası, bilgisayar taşımak için pratik bir çanta. Ya da fotoğraftaki gibi hem bisiklet bagajına asılabilen hem de çıkarıp omuz askısı ile taşınabilen çok amaçlı bir omuz çantası .

Çantalar marka ve özelliklerine göre geniş bir fiyat yelpazesindeler, bütçenize göre birşeyler bulacağınıza eminim.

ortlieb bisiklet cantasi

Bisiklet Kilidi

Bisikletçi için bisikleti çok kıymetlidir. Bisiklet kilidine verdiğim paraya acımam. Bu yüzden de bisiklet kilidim, bisikletimin en pahalı aksesuarlarından birisi.

Bisiklet kilidi hediye ettiğiniz kişi, hala bisikleti salonun orta yerine koymaya devam ediyorsa, ona kızmayın. Bunun sizinle veya güvenlikle bir ilgisi yok. O sadece dünyanın en güzel şeyini gözünün önünde bulundurmak istiyor.

Resimdeki kilit Abus marka Bordo Granit x-plus 6500. Katlanıp, kadroya özel bir kılıf ile asılan bu kilit alman güvenlik sertifikasını taşıyor (15 üzerinden 15 almış).

bisikletci icin hediye

 Bisiklet Zili

Pirinç bisiklet zilleri.bisiklet zili pirinç

Hem çok şık ve estetik hem de öylesine tiz bir ses çıkarıyorlarki zilin sesini duyanlar hipnotize oluyorlar. Bir çok müzik

aletinin (trompet, saksafon vb) yapımı için kullanılan pirinç, gerçekten çok özel bir malzeme. Zili çaldıktan sonra sesi uzun bir süre daha duymaya devam ediyorsunuz.

“Brass Bicycle Bell” olarak google’a sorarsanız çabucak bulabilirsiniz.

Fiyat: 10-15 Euro

 

bisiket farı usbBisiklet Farı

Pilli farların dönemi biteli, USB farlar hayatımıza gireli çok oldu. Resmindeki Knog markasına ait Road modelini hediye ettiğiniz kişinin mutluluktan havaya uçuracağınızdan emin olabilirsiniz.

Hafif, şirin ve çok güçlü. Bisikletçi, sadece karanlıkta görünür hale gelmekle kalmayıp, fazlasıyla göz kamaştırır. Su geçirmez olması çok iyi ve elbette USB ile bilgisayara takıp şarj ediliyor. Şarj, sekiz saat dayanıyor.

 

selle royal supra bisiklet selesiSele

Bedenimiz bisiklete 3 noktadan temas ediyor: eller, ayaklar ve popomuz. Bedenimizin kıymetli bölümü popomuz için konfora önem veririz.

Bisiklet selesi hediye ederken dikkat etmeniz gereken iki konu var: Hediye edeceğiniz kişinin bisikleti nasıl bir bisiklet ve ne amaçla kullanıyor? Spor, şehir vs. İkinci konu ise bay mı bayan mı?

Ortası delik bisiklet seleleri son zamanların en iyi icadı.

Fotoğraf:Selle Royal/Supra

Elcik

Elcik, sele gibi vücudun diğer bir hassas noktasını korumak için gerekli: yani elleri. selle-royal-elcik-bisikletim

Elcik sadece bir aksesuar değil aynı zamanda bisikletçinin ellerini, kollarını, omuzlarını, boynunu vibrasyonlardan koruyan önemli bir parça. Selle Royal ve Ergon’un elciklerini uzun süre kullandım ancak benim tavsiyem: Selle Royal- Mano Grip. Elcik alırken de dikkat edilmesi gereken şey kullanılacağı bisiklet: atletik, rahat veya normal.

 

endura yagmurlukYağmurluk

Bisikletçi sabah evden çıkarken gökyüzüne bakar, pırıl pırıl, havada tek bir bulut yok. Evden uzaklaştıkça bulutlar kümelenir. Eve dönüp bisikleti bırakamayacağımız kadar uzaklaştığında ise ilk yağmur damlaları burnuna düşmeye başlar. Gideceği yere yarı ıslak ulaşır. Yağmur biter, hava açar. Bisikletçi, tam dönüş yoluna çıktığında yağmur yine başlar ama bu sefer daha güçlü.

Bir bisikletçinin yanında yama takımı ve pomposının dışında mutlaka yağmurluğu da olmalı. Yağmurluk, hafif olmalı ve soluk alıp verebilmeli. Katlandığına avuç içine sığabilmeli ki cebe sığabilsin.

 

Çocuk Bisikleti – Tay Tay Denge Bisikleti

tay tay çocuk bisikleti

Bisikletçi arkadaşının eğer bir çocuğu varsa, onun için en güzel hediye bence tahta denge bisikleti. Denge bisikleti çocukların bedenlerini kontrol etmesine, koordinasyon ve kondisyon kazanmalarına yardımcı oluyor. Denge kuran çocuğun bir süre sonra kendine güveni artmaya başlıyor.  Denge bisikletine 18 aylıkken başlayan bir çocuk 6 yaşına kadar selesini yavaş yavaş yükselterek aynı bisikleti kullanabiliyor.

 

Kitap

Bisikletçi, bisiklet hakkında okumaya bayılır. Ona bir kitap hediye etmeye ne dersin?bisikletci icin hediye

 

Velo Bicycle Culture and Design

240 rengarenk sayfa, ingilizce.

ISBN: 978-3-89955-284-3

 

Velo 2nd Gear– Bicycle Culture and Style

250 rengarenk, ingilizce.

ISBN: 978-3-89955-473-1

 

I bike, therefore I am.

 

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

No Comments

Yorum yaz