Skip to main content
Gezi Yazıları

Arjantin ve Amerika’nın En Yüksek Zirvesi Aconcagua

By 08/05/2011Nisan 27th, 201710 Comments

2 Mayıs pazartesi günü Şili’nin başkenti Santiago’dan bisikletlerimiz ile yola çıktık ve Arjantin sınırından geçtik, cuma akşamı Mendoza’ya ulaştık.

Seyahatimizin en zorlu etaplarından ilkini geride bıraktık. Amerika kıtasının en yüksek zirvesi 6962 metrelik Aconcagua’yı yakından gördük ve bisiklet ile Ant Dağlarını batıdan doğuya geçtik. tırmandığımız en yüksek nokta 3185 metredeki geçit oldu ve geçidi aştıktan sonra Arjantin’e girdik.

Santiago’dan ayrılmadan önce şehir mezarlığına gittik . 1970 yılında halkın tercihi ile iktidara gelen sosyalist görüşlü Şili devlet başkanı Allende, 1973 yılında ABD destekli bir darbe ile iktidardan indirilip öldürülen Salvador Allende‘nin mezarına karanfil bıraktık.

Bir kaç günlük erzağımızı alıp önce kuzeye doğru pedal çevirmeye başladık. İlk gün her ne kadar otoyollardan kaçsakta her seferinde seçtiğimiz toprak yollar işte o kaçtığımız otobanda bitti. ‘Bisiklet ile girilmesi yasaktır’ tabelalarının önünden geçerken polislere el sallayarak otobandan yolumuza devam ettik. İlk durağımız sınırdan önceki en son yerleşim yeri LOS ANDES oldu.

Los Andes’ten sonra 70 kmlik tırmanış başladı. Saatte 8 km ile iki gün boyunca tırmandık. Ant Dağları çok farklı bir coğrafya. Sonbaharın son günlerinde altın renkli yapraklı yüksek ağaçlar 2000 metrenin üstüne çıktığımızda yok oldular. Bitki örtüsünün sıfır keskin kayalıkların arasında, gündüzleri masmavi, geceleri yıldızlarla dolu gökyüzünün altında pedal çevirdik. Şili ve Arjantin arasında mal taşımak için kullanılan bu yolu büyük kamyon ve tırlarla paylaştık.

Gündüzleri açık kalan yerlerimize iki kez güneş kremi sürdük, ancak havanın kuru olmasından dolayı dudaklarımızın çatlamasına engel olamadık. Gündüzleri hava sıcaklığı 25 dereceye kadar ulaşırken geceleri eksi derecelere düştü.

Bizimle aynı rotayı seçen fransız çift ile tesadüfen karşılaştık. 25 yaşındaki çift 15 ay boyunca tandem bisiklet ile seyahat edecekler. Akşamları birlikte  kamp yaptık.

3185 metredeki sınıra ulaştığımızda kendimizi güçtü ve yenilmez hissettik. Evet, başardık.

Arjantin’e geçtiğimizde artık iniş başlamıştı ancak karşıdan inen güçlü rüzgar hevesimizi kursağımızda bıraktı. Yokuş aşağı pedal çevirip de yorulmayı beklemiyorduk. İstediğimiz hızla olmasa da bir şekilde akşam saatlerinde Mendoza’ya ulaştık.

Cumartesi ve pazar gününü Mendoza’nın ünlü şaraplarının tadına bakarak geçreceğiz.

Yaptığımız toplam km: 500 km

En yüksek nokta: 3185 m

En alçak nokta: 597 m

Şansızlıklar: 3 kez lastik patladı, fotoğraf makinesinin koruyucu kapağı nehre düştü ve kayboldu, çantalardan biri hasar gördü, dış lastikte feci bir hasar (Amerikan markalarını deneyeceğiz bakalım).

Sizi fotoğraflarla baş başa bırakıyorum….

Tırmanıyoruz. 29. dönemeçten sonra saymayı bıraktık

Audrey&Olivier, fransiz cift tandem ile

Aconcagua tırmanışı sırasında hayatını kaybeden dağcıların mezarı

Aconcagua tırmanışı sırasında hayatını kaybeden dağcıların mezarı

arjantin

Portillo Gölü, 3000metre

muhteşem coğrafya

Puente del Inca’da çadırımızdan manzara

arjantin

camping

Arjantin

Arkamızda Aconcagua’nın zirvesi

Bir sonraki etap 163 km kuzeydeki  SAN JUAN

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

10 Comments

 • Gurkan Genc dedi ki:

  ellerine sağlık güzel yazı olmuş.. oralarda bir yerlerde 4500 lük bir geçit daha olmalı : )..

  karşılştığınız bisikletlilerin sayfasınada bakıyorum şimdi sağol pınar paylaşım için

  • bisikletim dedi ki:

   Selam Gürkan,
   Mendoza’dan kuzeye doğru pedal çevirmeye başladık. 1200 km sonra (en az 3 hafta) işte dediğin 4400 metrelik geçitten geçerek Şili’ye ulaşacağız ve sabırsızlıkla görmeye can attığımız Atacama Çölünü göreceğiz. Bize katılmak ister misin?
   selamlar

 • Ayça dedi ki:

  resimler harika.. o tırmandığınız yollar için ise söyleyecek söz bulamıyorum, ben arabayla bile yorulurdum sanırım!!
  umarım haftasonunuz o güzel şarapların da etkisiyle super keyifle geçiyordur.. iyi gezmeler :))

 • ABDU dedi ki:

  Ciao&Merhaba P&P !

  yolladiginiz resimler acikcasi cok büyüleyici. Her hikayeni dinledikce bana masal gibi geliyor, ancak resimlere baktigimda masal olamayacagini anlamaya basliyorum – gercekten harika! WEITER SO AMICI, Allah yollarinizi acik etsin!!!

  • ümitorhan dedi ki:

   Harika!! :))
   Kıvrılarak tırmanan yol resmi gerçekten çok fantastik. İnsan gerçekten de öyle bir yere tırmandıktan sonra haklı olarak kendisini güçlü ve yenilmez hissetmeli. 🙂
   Bana İğneadadan Demirköye giderken yıldız dağlarına tırmanılan yolu anımsattı. Ama orası sadece 890 m idi. :)) Tabi Şilinin kaymank gibi asfaltı yerinde yollarda dev çukurlar vardı.
   Bol keyifli pedallamalar diliyorum! Harika bir şey yapıyorsunuz.

 • Tansun dedi ki:

  inanılmazzzz :))) süpersiniz, bayıldım manzaralara ve aldığınız yollara, yolunuz açık olsun, takipteyim :))) sevgilerrrrrr……

 • Buket dedi ki:

  Bir solukta okuyorum yazılarını canım dualarımız sizinle yolunuz açık olsun.. heyecanla bekliyorum yeni yazılarını ve fotolarını …

Yorum yaz