Skip to main content
Gezi Yazıları

Arjantin: Petşişe yığınlarının sırrı

By 14/05/2011Kasım 23rd, 20154 Comments

Paolo,petşişe yığınlarının önünden geçerken

Arjantin’de pedal çevirmeye başladığımız ilk günden beri yolun kenarlarındaki küme küme petşişe (su dolu veya boş) yığınları dikkatimizi çekmeye başladı. Fotoğrafta gördüğünüz tepeciklerin önünden geçerken merakımız iyice kabarıyordu ancak bir fırsat bulupta kimseye bu şişelerim sırrını soramadık.

Yol kenarına bırakılan kişisel eşyalar…

San Juan’ın 35 km doğusunda bir bisiklet ve yürüyüş yolu keşfettik. Burada yol aldıkça şaşkınlığımız iyice arttı. Yol kenarında sadece su dolu petşişeler değil ama terk edilmiş arabalar, bisikletler, oyuncaklar, yedek parçalar da vardı. Yolda tabelalar vardı ve mucizelerden bahsediliyordu. Adaklar, mumlar, kişisel eşyalar derken 30 km sonra CORREA adında bir annenin öldüğü yer Vallecito’ya vardık ve hikayesini dinledik. Correa,1840 yılında Arjantin’deki savaş sırasında bebeğini de yanına alıp kocasının çarpıştığı yere doğru gitmeye başlar. Günlerce yürür. San Juan yakınlarındaki çölde susuzluktan can verir. 3 gün sonra cesedi bulunduğunda hala annesinin göğsünden süt emen bebeğin yaşadığı görülür. Bebeğin hayatta kalması Correa’nın ilk mucizesi olarak kabul edilir. Efsane burada sona erer ve bir kult başlar. Sadece Arjantin’de değil tüm Güney Amerika’da insanlar dileklerinin gerçekleşmesi için Correa’nın öldüğü yere akın etmeye başlarlar. Dünya üzerindeki en önemli 10 Kutsal Yerden biri olmasına rağmen Hristiyam kilisesi Correa’yı bir aziz olarak tanımaz.

kazasız yolculuklar dileyen kamyoncuların araç plakaları

Sade bir odada basit heykellerle somutlaştırılan Correa’ya insanlar neler getirmemişlerki…Kamyoncular plakalarını, anneler çocuklarının fotoğraflarını, çocuklar bisiklet maketi, babalar maket evleri, kızlar muzik aletleri vb.. Bir de susuzluktan ölen Correa bir daha susuz kalmasın diye su dolu pet şişeler. Ben de Correa’dan bir şey diledim.Okuyup bitirdiğim ve çok beğendiğim Kate Morton’un ‘Gizli Bahçe’ romanını bıraktım ve Correa’ya iyi bir yazar olmak istediğimi fısıldadım. Bu yerden ayrılmadan önce hediyelik eşya dükkanından bisikletlerimiz için birer çıkarma aldık ‘Difunta Correa Bisikletimi Koru’. PS: Arjantin çok güzel ve keyifli bir ülke. Sıcak ve dostca insanlarla karşılamalarımız seyahatimizi her gün daha güzel kılıyor. 800 Km geride kaldı. Her metresinde ter döküldü.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

4 Comments

 • Gurkan Genc dedi ki:

  O alanda bisiklet yolu olması, benzer hikayeleri başka ülkelerde duymam benide çok şaşırttı.. Paylaşım için sağol..

  Gelip sizlerle pedallamayı çok isterdim.. Şu sıralar mümkün değil pınar. fakat ilerde senin rotanı izlerim : ) hatta bir noktada benim için iz bırakın

  • bisikletim dedi ki:

   Gürkan, sana bu tur sonrasında bu rota üzerindeki iyi campinglerin listesini yollayacağım. Umarım bir gün karşılaşmak üzere.

 • Soner Sarıhan dedi ki:

  Ne kadar güzel anlatmışsınız. Adağın şimdiden kabul olmuş bence Pınar. Hiç kasılmadan, bisiklet sürmek, arka arkaya çevrilen pedallar, dönen tekerlek kadar doğal dizilmiş kelimelerin belliki. Yaptığınız , başardığınız işi daha da yüceltiyor bu tarzınız.
  Aynı kıtada Feyyaz Alaçam adlı bir “deli oğlan”a rastlarsanız selam söyleyin. Beraber bir türkü çığırın emi ?

  Soner Sarıhan

  • bisikletim dedi ki:

   Selam Soner,
   pedal çevirirken insanın düşünmek için çok vakti oluyor biliyorsun. Yol alırken bir yandan gördüğüm şeyleri hangi kelimelerle yazıya dökmeliyim ki kimseyi sıkmadan gördüklerimi anlatayım hatta benim yaşadığım heyecanın onda birini hissettirebiliyim diye düşünüyorum. yazılarımı okumana ve yorum bırakmana çok sevindim. Dinleniyor olmak çok güzel.
   Feyyaz’ın sitesini gördüm. Paraguay’da şu an. o bizden daha hızlı yol kat ediyor.
   selamlar,
   P

Yorum yaz