Skip to main content
Bisiklet TurizmiBisikletizm

Yaya ve Bisiklet Yollarına Sahip Çık

By 30/06/2013Aralık 4th, 2015No Comments

Yaya ve bisiklet yolları otomobiller, masalar, seyyar satıcılar, çöp kutuları, oturma bankları, levhalar, direkler vb tarafından işgal edilirken sürdürülebilir ulaşımdan bahsetmek mümkün mü?

Bisiklet yolundan bisikletle gidemiyorsam, yaya olarak kaldırımda kendime yer bulamıyorsam, sokaklarda otomobiller tarafından taciz edilmekten başka çarem kalmıyor. Peki benim can güvenliğimi sağlamakla yükümlü belediyem neden benim hayatımı kolaylaştırmak yerine beni tehlikeye atıyor?

bisiklet_yolu

Sevgili Belediye Başkanım,

size İzmir’de yaşadığımız bir sorundan bahsetmek istiyorum.  İzmir’de yayaların en fazla ihtiyaç duyduğu ve kullandığı güzergahlardan bir tanesi: Konak Pier  ile Pasaport Vapur İskelesi arasında kalan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bisiklet yolu olarak belirlenen alan yayalar tarafından yaya yolu alarak kullanılıyor. Çünkü yaya yolu olarak belirlenen alan esnaf tarafından masalar konularak işgal edilmiş durumda. Zaten yetersiz bir alan olan yaya yolunun esnaf  tarafından işgaliyle yayalar ve bisiklet kullanıcıları mağdur durumuna düşürülmüştür. Belediyeden yaya ve bisiklet kullanıcıları olarak talebimiz bisiklet yollarının taşıt yolları üzerinde düzenlenmesidir. Çünkü bisiklet bir ulaşım aracıdır ve bu şekilde trafiğin de bir parçasıdır. Benim bisiklet ulaşımımı sağlamam aynı zamanda yollarda bir otomobilin eksik olmasıdır. Dolayısıyla araç trafiğindeki yoğunluğun azalması demektir. Bisikletli ulaşımın teşvik edilmesi, araç trafiğinde rahatlama demektir. Var olan bisiklet yollarının uygun işaretlemelerle yaya ve taşıt yollarından ayrılarak bisiklet sürüşüne imkan verecek duruma getirilmesi gerekmektedir. 

Ben sadece bir bisikletli değil aynı zamanda bir yayayım.

yaya ve bisiklet yollari

pasaport yaya ve bisiklet yolu

Güncelleme: Bu eylemden bir kaç ay sonra Konak-Alsancak arasında kalan kıyı şeridinde yeniden düzenleme yapuldı ve işletmeler tarafından işgal edilen kaldırımlar yayalara açıldı ve otomobiller için ayrılan iki şetili yol tek şeride indirilerek bisiklet yolu yapıldı.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz