Skip to main content
Bisikletizm

bisiklet selesinde bir devlet başkanı Rafael Correa

By 17/01/2013Kasım 27th, 2015No Comments

Ekvator şubat ayında seçime gidiyor: bu Güney Amerika ülkesinin insanları bir sonraki devlet başkanlarını ve yeni parlamento oluşumunu belirlemek üzere sandık başına çağrılıyor.Rafael Correa

Ekvator’da da aynı Türkiye’de olduğu gibi seçim kampanyaları sırasında politikacılar tüm
kozlarını oynuyorlar. Cumhurbaşkanı Rafael Correa, bu yılki seçimlerde tekrar aday oluyor ve seçmelere kendini anlatırken yanından en sevdiği şeyi, yani bisikletini ayırmıyor.

Geçtiğimiz yıl 13 Kasım’da Correa, cumhurbaşkanlığına adaylığını resmi olarak açıklamak üzere parlamentoya bisiklet ile gitti. Başkent Quito’nun sokaklarında pedallayan bir cumhurbaşkanı…. Kampanya için hazırlanan resmi video dünden beri internette izlenebiliyor. Correa ceket, gömlek, kravat giymemiş, sadece üzerinde bir triko ile bisikletinin selesinde ülkesini dolaşıyor.

3 dakikalık videonun sonunda ekvatorlu bir ailenin mütevazi evinin önünde duruyor ve ağzımı açık bırakan şu cümleyi söylüyor: “ben geçiciyim, güç ise sizlerin”. Daha önce hiç bir politikacıdan böyle birşey duyduğumu hatırlamıyorum.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0fZgCG2N5KM]

Bisiklet, Correa için çok önemli bir konu ve bu yüzden blogunun ismi de  Economia en bicicleta: “ekonomi, ancak ülkede bisiklet ile hareket edilirse anlaşılabilir’, her nerede isen, sabahın ilk ışıklarında bisikletinin selesine atlayıp gerçeği tanıyabilir ve anlayabilirsin. Çünkü ancak bisiklet hızında birşeyleri görebilme şansı elde edersin.

Correa, son altı yıldır neler yapıyordu peki: Ekvator’un IMF ve World Bank’a olan borçlarını tanımadığını ve ödemeyeceğini belirtti, ABD’nin askeri  hava üstlerini ülkesinden çıkardı, Assange olayında İngiltere’ye tek başına kafa tuttu.

Aslında yaptıkları onu ülkenin en sıkı korunması gereken insanı yapmıyor mu? Correa, halkın arasında bisikleti ile inmekte bir sakında görümüyor, demekki korkmasını gerektirecek hiçbir şey yok.

Siz bizim siyasetçilerimizi herhangi bir şehirde bisiklet selesinde hayal edebiliyor musunuz? Kendilerini ülkelerinde, kendi halkı içinde güvende hissetmeyen politikacılar tarafından mı yönetiliyoruz yoksa….

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz