Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

bisiklet metroya binecek mi?

By 26/12/2012Aralık 5th, 2015No Comments

Bırakın bisiletimin tamamını, bisikletimin ön tekerleğinin bile metroya veya hafif raylı sistemin vagonlarına alınmadığını önceki yazılarımda belirtmiştim. Bu konu ile ilgili ilk eylem İzmir’li bisikletçiler tarafından 1 Aralık’ta yapılmıştı ve ben bu yasağın ne kadar absürd olduğuna bisiklet hala şeytan arabası başlıklı yazımda değinmiştim.

Bisiklet doğası itibariyle sessiz bir ulaşım aracıdır. Egsoz sesi, kulakları sağır eden kornası, motor gürültüsü olmadığı için sokakta sesini duyamazsınız. Kokusu hele hiç yoktur ki bu şekilde de yanınızdan geçtiğini fark etmezsiniz. Bisiklet küçüktür, bir kaç tanesi yan yana gelmedikten sonra yolda varlığını bile algılayamazsınız. Tabi hal böyle olunca (sessiz, kokusuz ve küçük) bisikletin ve bisikletlinin sesini duyurmak için başka türlü alternatifler yaratması gerekir.

bisiklet eylemi

basın sesimizi duyurmamıza yardımcı oldu

Yıllardır yetkililere her türlü yoldan dilekçe gönderen ve taleplerini bir de sloganlar yoluyla duyurmaya çalıştılar. Olumlu resmi bir cevap alamayınca haftasonu İzmirli bisikletçiler bir eyleme daha imzalarını attılar. İsteklerini bir şarkı yapıp bunu metro vagonuna çalgılar eşliğinde söylediler. Bu talebe metroda bulunan yolcular da destek verdiler ve bu eğlenceli eylem basında yer aldı.

Sokak eylemlerinde basın kilit rol oynar. Basın mensupları  sokaktaki insanın sesinin daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayabilirler. Köşe yazarları ise yorumları ile bu haberleri okuyanların bu konuda görüş sahibi olması konusunda etkili olurlar. Basının kilit oynadığı sokak eylemlerinde bisikletçilerin taleplerine Yeni Asır gazetesi hassasiyet ile yaklaştı. Bülent Gürlük, dün konuyu ‘Neden bu toplu taşımadaki ‘bisiklet’ düşmanlığı?’ yazısında çok güzel özetledi.

bisiklet eylemi izmir

1 Aralık 2012 Bisiklet Eylemi duyurusu:

Bizler, daha iyi ve yaşanılır bir dünyaya en hızlı bisikletle gidileceğini biliyoruz. Bütün dünyada ve dahi Türkiye’nin belli şehirlerinde bisiklet toplu ulaşım araçlarına çok rahat bir şekilde alınırken ve bu durum insanların hayatlarını kolaylaştırırken İzmir’de İzmir Banliyö (İZBAN) kurumu bisikleti tehlikeli bir araç olarak görüp araçlara ve istasyonlara alınmasını yasaklamış bu da yetmiyor gibi bunun saçmalığını anlatmaya çalışan arkadaşlarımızın çabaları karşısında bisiklet tekeri ve hatta diğer parçalarının da ayrı ayrı olsa bile istasyonlara ve vagonlara alınmasının yasak olduğunu beyan etmiştir. Bizler oyun oynamadığımızı aksine en doğal hakkımızı kullanmak istediğimizi göstermek üzere 1 Aralık’ta bisiklet tekerlerimizle Halkapınar istasyonuna gireceğiz ve hiç kimseye zararı olmadığını ve tehlike yaratmadığını kanıtlayacağız. Bisikletin önemini bilen bütün İzmirlileri eylemimize desteğe çağırıyoruz.

Bisiklet metroya binecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

No Comments

Yorum yaz