Skip to main content
BisikletizmBisikletli YaşamEkipman

Bu 3 İngilize Bayılıyorum: Brooks, Brompton, Rapha

By 06/02/2016Kasım 30th, 2018No Comments

Brooks, Brompton, Rapha. İşte bu 3 İngiliz‘e bayılıyorum. Çünkü onların sadece ürünleri değil; misyonları da var.

Brooks England

Ürün katalogunu elime aldığımda, sayfaları çevirirken hemen çok özel bir marka olduğunu hissettirmişti. Deri at eyerleri yapan firmanın kurucusu John Boultbee Brooks’un atı ölünce bir gün bisiklete biner ve o günlerde kullanılan tahta seleleri çok rahatsız bulur. Konforsuz bisiklet selesine çözümü ise deri sele olur ve 1880’de üretime başlar.

Kullanıcıya özel çözümler üreten Brooks’un deri seleleri ortalama 300 km sürüş yaptıktan sonra  vücudunuzun şeklini alıyor ve ömür boyu sizinle olacağını garantiliyor. Deri selelerin bakıma ihtiyacı vardır; belirli sürelerde yağlanması ve yağmurdan korunması gerekiyor. Bu yüzden benim Brooks sele tercihim Levi’s ile ortak projenin sonucu Brooks Cambium Denim.

brooks sele bisikletizm

Bence dünyanın en güzel çantalarını Brooks üretiyor (bana inanın, ben bir kadınım). Sadece bisiklete binmek için değil, pratik çantalar tasarlıyor ve üretiyor. Bu güzel çantaların diğer çantalardan iki farkı var: birincisi, bisiklet sürüşü sırasında pratik olmaları için tasarlanmış ikincisi ise su geçirmez olmaları.

brooks canta

Brooks England, worldwidecyclingatlas projesi ile bisiklete inanan ve bisiklet kullanımının yaygınlaşması için çalışan kişi ve kuruluşların hikayelerine yer veriyor.

Brompton

“Biz dürüstlük ve doğruluk satıyoruz. Katlanır bisikleti oluşturan 1200 parçanın kalitesini arttırmak için durmaksızın çalışıyoruz çünkü bisikletlerimiz ve müşterilerimiz konusunda saplantılıyız” cümlesi Brompton CEO’su William Butler-Adams’a ait. Bromton, İngiltere’nin en büyük bisiklet üreticisi ve ürettiği bisikletlerin %80’ini yurtdışında ihraç ediyor.

Brompton, bisikletli ulaşımın yaygınlaşmasının, ekonomik büyümeye nasıl yardımcı olduğunun yaşayan örneği. Belediyenin altyapı yatırımları ve toplu taşıma sistemlerinde intermodal çözümlerin artışı ile özel sektörde yenilikçi yaklaşımların kombinasyonu bisikletli ulaşımı ve bisiklet ekonomisini geliştiriyor.

brompton bisiklet

2014 yılında bisikletli ulaşımı kullanan kişi sayısı 12.000’den 36.000’e yükseldi.

1998 yılında üretimine başlanan Brompton bisiklet fabrikasında 230 kişi çalışıyor ve 2015 yılı cirosu 30 milyon GBP. Brompton bir bisiklet firması değil.  Brompton, 21.yy’ın trafik sorununa esnek ulaşım çözümü sunan bir firma.  Kentsel ulaşım sorununun çözümünde katlanır bisikletin oynadığı rol küçümsenemez.

Brompton, kentsel ulaşım sorununa yenilikçi bir çözüm sunarken yaptığı herşey sosyal girişimcilikle örtüşüyor.

brompton bike hire bisikletizm

Markalar, yenilikçi fikirleri ile birey ve topluma hizmet ettiğinde onlara olan bağlılığım ve sadakatim de artıyor.  Örneğin; “Brompton Bisiklet Kiralama” sistemini hayata geçirdi. Tren ve metro duraklarında bulunan istasyonlardan günlük 10 TL karşılığında saat sınırı olmadan bir Brompton bisiklet kiralanabiliyor.

Rapha

Dünyanın en şık bisiklet kıyafet markasının tek yapmadığı şey: Reklam.  Onlara bayılıyorum. 2004 yılında marka doğduğunda bir tek misyonumuz var dediler. Performans, konfor ve kalitenin birleşiminden oluşan kıyafetler üretmek.

İşte bu misyononları “ürün fabrikası” kimliğinden “ilham” verenlere dönüştürüyor.

rapha bisiklet

Rapha, bisikletli ulaşımın yaygın olduğu şehirlerde Rapha Cycle Clubs’ı açıyor. Aynı mentaliteye sahip insanların buluşma noktası olan bu mekanlar global bir ağ oluşturuyor. Her şehirdede kendine özel süper tasarım ve mimariye sahip bu Cycle Club’ların ortak özelliği kaliteli yiyecek ve kahve sunmaları ve Rapha’nın yeni koleksiyonlarının satılıyor olması.  Rapha Cycle Club’lar bisiklet sürüş öncesi veya sonrası için ideal bir buluşma noktası olmanın yanı sıra düzenli olarak sergi ve etkinliklerin merkezidir.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz