Skip to main content
Kitap

Sargun Ali Tont – Nereden Geliyorsun?

By 19/09/2015Aralık 25th, 2018No Comments

Sargun Ali Tont 3 yaşında bisiklete binmeye başladı. Sadece Deniz Kuvvetleri’nde askerliğini yaparken zorunlu olarak ara verdi. 60 küsur senedir bisikleti (sevgilisi) ve Sargun Tont birbirlerinden hiç ayrılmadılar. 1991 yılında Amerika’yı kuzeyden güneye kat etti. Amerika’daki birçok bisiklet yarışına katıldı  fakat bisiklete binmek onun için her zaman madalya kazanmaktan daha öte bir anlam taşıdı.

sargun ali tont nereden geliyorsun kitap

Bunların haricinde Amerika ve Kanada’da birçok turları var. Türkiye’de gerçekleştirdiği tur örnekleri: Mersin-Antalya, Bandırma-İzmir ve Zonguldak-Sinop.

Öğrencileri tarafından çok sevilen ve adına websitesi yapılan tek üniversite öğretim görevlisi herhalde Saygun Tont’dur. “Öğrencilerin taptığı hoca” olma ünvanı da ona ait.

Şu anda kullandığı biri tandem olmak üzere 6 tane bisikleti var. “Düldül” ile yaptığı bisiklet turlarını derlediği kitabı okuyup bitirdim ve paylaşmak istedim.

Deniz ekolojisti Sargun Tont, temiz ulaşım şekli bisikleti tercih ederek yaptığı seyahatlerinde gördüğü ve duyduğu herşeyi ekoloji perspektifi ile değerlendiriyor. Bisiklete binen bir kişinin ekolojist olmaması zaten imkansız gibi birşey. Keşke herkes biraz bisiklete binse ve biraz ekolojist olsa. O zaman bu kadar yanlış çevre politikalarının içinde bulmazdık kendimizi. Düşünsenize, işe bisikletle gidip gelen bir çevre bakanı. Kendisine sunulan projeleri daha farklı bir algıyla incelemez miydi?

Öğrencisi ile Zonguldak-Sinop arasında pedalladıkları rotada, balıkçılık ve bitkilerle ilgili tespitleri çok yerinde. Sivri akıllı uzmanların bölgeyi daha verimli hale getirmek için meşe, gürgen ve çınar ağaçlarını kesip yerine çam ağacı dikmelerinin o bölgede o ağaçlarla içiçe yaşayan tüm canlıları da yok ettiğini açık açık yazıyor.

Sonra Gökova anıları var. Sargun Hoca ordayken henüz Gökova Termik Santrali yapılmamış. Tane tane, okul çağına gelmemiş bir çocuğun bile anlayabileceği sadelikte termik santrallerin, havaya, bitkilere ve insanlara zararlarını anlatmış. Ama Sardun Hoca’yı üniversitede derslerde dinlemeyenler, kitaplarını da okumamışlar ve Gökova’ya termik santral kurulalı çok oldu.

Seattle-San Diego arasında 1991 senesinde yapmış olduğu turunu okurken ona eşlik ettiğimi hissettim. Rampaları birlikte tırmandık, müzeleri gezdik, aç kaldık ve doğal kamp alanlarında birlikte çadır kurduk.

Hayatının 40 küsür yılını ABD’de geçiren Sargun Tont, bugün hala ODTÜ’de ders veriyor ve sonbaharı karşılamak için kampüsün ormanlarında (hala ağaç var mı acaba?) pedal çeviriyor. Okuldaki odasında duvarda bisikleti asılı. Bu kadar saygı gören bir insanın rol model alındığını düşünüyorum ve Sargun hoca sayesinde bir çok öğrencisinin bugün bisiklete bindiğine inanıyorum.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz